Samorządowcy z całej Polski debatowali w Poznaniu o bezpieczeństwie

Do stolicy Wielkopolski przybyli przewodniczący rad miast wojewódzkich, by wspólnie rozmawiać o zadaniach związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa mieszkańcom. Wzięli udział w debacie i zwiedzili laboratorium kryminalistyczne. Przyjechali na zaproszenie Grzegorza Ganowicza, Przewodniczącego Rady Miasta Poznania.

Na zdjęciu przewodniczący poznańskiej rady miasta w sali sesyjnej, mówi coś do mikrofonu - grafika artykułu
Samorządowcy wzięli udział w moderowanej debacie na temat bezpieczeństwa

- Konwent to nieformalna przestrzeń do wymiany myśli, idei i doświadczeń oraz do ciągłej współpracy, bowiem tego typu spotkania odbywają się cyklicznie w różnych miastach wojewódzkich w Polsce - mówi Grzegorz Ganowicz, przewodniczący poznańskiej rady miasta oraz gospodarz tegorocznego spotkania. Odbyło się ono od 9 do 11 kwietnia i w głównej mierze poświęcone było bezpieczeństwu - w kontekście m.in. niedawno uchwalonej ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej.

Samorządowcy z całej Polski wzięli udział w moderowanej debacie na temat bezpieczeństwa i rezyliencji społeczności lokalnych w obliczu obecnych wyzwań, z którymi mierzą się samorządy w związku z aktualną sytuacją geopolityczną. 

- Nauczeni doświadczeniami z czasów pandemii oraz pierwszym etapem pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę, dziś stajemy przed kolejnymi wyzwaniami w zakresie bezpieczeństwa publicznego, którego zapewnienie w dużej mierze spoczywa na samorządach - dodaje Grzegorz Ganowicz.

Oprócz debaty z udziałem Mariusza Wiśniewskiego, odpowiadającego za bezpieczeństwo zastępcy prezydenta Miasta, goście konwentu odwiedzili m.in. jedno z najnowocześniejszych w Polsce laboratoriów kryminalistycznych w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

Radni z całej Polski zobaczyli także wystawę "Projekt Chełmoński" w Muzeum Narodowym, Centrum Szyfrów Enigma, a także zapoznali się ze szczegółami rewitalizacji płyty Starego Rynku podczas spaceru studyjnego.

Tegoroczny konwent zorganizowany w Poznaniu był wyjątkowy także z uwagi na czas jego odbywania się - w 35-lecie funkcjonowania samorządu terytorialnego w Polsce.

BRM/AW