XIV sesja RMP
Klub radnych Prawo i Sprawiedliwość wniósł projekt uchwały w sprawie ustalenia kierunków działania Prezydenta Miasta Poznania dotyczących dofinansowywania ze środków publicznych wydarzeń promujących partie polityczne. Na sesji w imieniu klubu projekt przedstawiła radna Klaudia Strzelecka.
W treści projektu proponuje się ustalenie kierunków działania dla prezydenta, polegające na podjęciu wszelkich możliwych i dopuszczalnych prawem działań w celu rezygnacji z płatnej promocji miasta podczas wydarzeń promujących partie polityczne oraz dotowania takich wydarzeń w jakiejkolwiek formie ze środków publicznych. Projekt uchwały zakłada zobowiązanie prezydenta do składania Radzie Miasta sprawozdań z wszelkich imprez, dotowanych chociażby częściowo przez Miasto Poznań ze środków publicznych, nie rzadziej niż raz na kwartał, ze szczególnym uwzględnieniem kwoty i celu wydanych środków. Postanowienia proponowanej uchwały należy rozumieć jako odpowiednio: wytyczną, zalecenie, sugestię, cel, priorytet czy też wskazówkę o charakterze ogólnym, a nie określnie skonkretyzowanego zadania.
W stosunku do proponowanego projektu negatywną opinię sformułował radca prawny Urzędu Miasta, w której wskazuje się m.in. że uchwały kierunkowe mogą mieć jedynie charakter wewnętrznych wytycznych, zaleceń dla organu wykonawczego, a więc charakter stricte intencyjny. Nie mogą natomiast w jakiejkolwiek formie narzucać wójtowi działania, zawierać jakichkolwiek poleceń, czy zobowiązywać wójta do określonego zachowania, bez względu na sposób ich sformułowania.
Przewodniczący klubu PiS Zbigniew Czerwiński zgodził się na usunięcie z treści projektu uchwały paragrafu mówiącego o zobowiązaniu dla prezydenta, natomiast poza tym podtrzymał zasadność podjęcia takiej uchwały, szczególnie w związku z rozpoczynającą się kampanią wyborczą na urząd Prezydenta RP.
Przewodniczący klubu radnych Lewica Polska 2050 Tomasz Lewandowski ocenił, że projekt jest szkodliwy dla samej instytucji wskazywania prezydentowi kierunków działań. Chodzi w tym zamyśle o kierunki strategiczne, programowe, a nie polityczne, co zawiera projekt PiS. Zauważył, że ugrupowanie polityczne zgłaszające ten projekt w ostatnich latach wykorzystywał środki publiczne do promowania swoich wydarzeń politycznych. Radna Małgorzata Dudzic-Biskupska, przewodnicząca klubu Koalicji Obywatelskiej, zwróciła uwagę, że jeśli klub PiS twierdzi, iż Miasto ze środków publicznych finansowało promowanie partii politycznych, powinien przedstawić dowody. Radny Przemysław Plewiński ocenił, że treść uchwały pod względem prawnym jest bardzo ogólna i niedopracowana, dlatego nie powinna być podjęta. Rada nie przyjęła projektu klubu PiS.
Dłuższą dyskusję wywołał projekt uchwały w sprawie uzgodnienia realizacji inwestycji celu publicznego - wykonania prac budowlanych na terenie użytku ekologicznego "Traszki Ratajskie". Uchwalona pod koniec ubiegłego roku podobna uchwała została unieważniona przez wojewodę wielkopolską ze względu na istotne naruszenie prawa (więcej).
Referujący na sesji projekt uchwały, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich, podkreślał, że Miasto analizowało kilka wariantów, a zaproponowany Radzie jest najbardziej optymalny i w minimalnym stopniu ingeruje w obszar użytku ekologicznego. Proponowany odcinek jest wpisany w miejski program budowy tras rowerowych, jest też wyłoniony w projekcie PBO. Celem uchwały jest też zapewnienie bezpieczeństwa pieszych i odseparowanie od nich ruchu rowerowego.
Przewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej, Dorota Bonk-Hammermeister, mówiła że projekt był ponownie tematem debaty na posiedzeniu Komisji i został zaopiniowany pozytywnie. Wspomniała też o liście otwartym jaki drogą mailową skierował do radnych Robert Kalak przewodniczący Komisji Dialogu Obywatelskiego przy Wydziale Klimatu i Środowiska. Zdaniem autora listu (reprezentującego również organizacje: Koalicja ZaZieleń Poznań i Prawo do Przyrody) proponowany obecnie projekt jest nieznacznie zmodyfikowany w stosunku do poprzedniego, uchylonego przez wojewodę. Zdaniem Kalaka projekt nadal nie spełnia warunków postawionych w Ustawie o ochronie przyrody, ponieważ dla tej inwestycji są rozwiązania alternatywne. Przewodnicząca Komisji przychyliła się jednak do propozycji Miasta zawartej w projekcie uchwały. W jej ocenie warianty alternatywne także ingerują w użytek, a projekt Miasta w największym stopniu wyprowadza ruch z terenu użytku ekologicznego i chroni traszki.
Alternatywną koncepcję przebiegu drogi rowerowej przedstawił Radzie dr Mikołaj Kaczmarski, herpetolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Proponuje on poprowadzenie ruchu rowerowego al. Radziejewskiego, co jego zdaniem najbardziej uchroni siedliska i drogi migracyjne traszek, a jednocześnie spełni wymóg rozdzielenia ruchu pieszego od rowerowego. Według Mikołaja Kaczmarskiego budowa drogi rowerowej wzdłuż torów tramwajowych będzie negatywnie oddziaływała na użytek ekologiczny. Propozycję herpetologa poparła także mieszkanka i radna Osiedla Chartowo Urszula Dajksler. Radna Sara Szynkowska vel Sęk, członkini Komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej, sprecyzowała że opinia Komisji zapadła przy obecności trzech radnych głosami 2 za i 1 przeciwnym. Ona sama głosowa przeciwko projektowi uchwały i podziela alternatywne rozwiązanie. Poza tym budowa trasy rowerowej wzdłuż torów będzie oznaczała wycięcie części drzew.
Radna Magdalena Antolczyk pytała czy przeprowadzono analizę prawną, że przedstawiony przez Miasto wariant jest najlepszą alternatywą dla użytku ekologicznego. Dyrektor ZDM odpowiedział, że analizowano projekt pod względem technicznym, finansowym i wpływu na użytek ekologiczny.
W ocenie zastępcy prezydenta Mariusza Wiśniewskiego zawarte w uchwale rozwiązanie jest najbardziej optymalne, bierze pod uwagę bezpieczeństwo pieszych i płazów. Droga rowerowa będzie oddzielona specjalną barierą od użytku ekologicznego właśnie po to, aby traszki tam nie wchodziły.
Radny Marek Sternalski przypominał, że na przestrzeni ostatnich lat Miasto wiele zrobiło dla ochrony traszek na tym terenie. Jeśli uchwała zostanie odrzucona, to skutek dla tych płazów może być gorszy, ponadto pozostaną też zagrożenia dla pieszych. Zdaniem radnego Przemysława Alexandrowicza mapa występowania na terenie użytku ekologicznego traszek, zaprezentowana Radzie przez dra Mikołaja Kaczmarskiego, wyraźnie wskazuje, że najwięcej jest ich na obszarze proponowanej przez Miasto trasy, a najmniej na al. Radziejewskiego proponowanej jako droga alternatywna.
Ostatecznie Rada Miasta przyjęła uchwałę.
Rada podjęła uchwałę w sprawie ustalenia na terenie Osiedla Jeżyce ograniczenia w godzinach nocnych sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży. Zakaz ma obowiązywać w godz. 22-6. Podobne ograniczenia wprowadzono wcześniej na obszarach osiedli: Stare Miasto, Wilda i Łazarz. Z porządku obrad wycofano planowany wcześniej analogiczny projekt dotyczący osiedla Ogrody. Rada chce zastanowić się, czy dalej przyjmować uchwały dla kolejnych obszarów, czy znaleźć systemowe rozwiązanie dla całego miasta. Dyskusje mają m.in. przeprowadzić wspólnie Komisja Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego oraz Komisja Rodziny, Polityki Społecznej i Zdrowia. Radna Monika Danelska podkreślała, że Miasto oprócz zakazów powinno podjąć też działania profilaktyczne i edukacyjne w ramach programów miejskich, promować odpowiedzialność społeczną wśród przedsiębiorców i sprzedawców alkoholu.
Inne z podjętych w dniu 17 stycznia uchwał dotyczyły m.in.: utworzenia i prowadzenia ośrodka rehabilitacji zwierząt przez Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody "Salamandra"; uznania dokumentu "Plan adaptacji do zmian klimatu Miasta Poznania do roku 2030. Aktualizacja" za miejski plan adaptacji; realizacji ze środków Funduszu Solidarnościowego Programu "Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością" dla jednostek samorządu terytorialnego (edycja 2025 r.). Ustalono też nowe składy kapituł nagród Miasta Poznania: Artystycznej i Naukowej.
oprac. red.