Walka z uzależnieniami

Miejski Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii w Poznaniu na 2025 r. był przedmiotem dyskusji i opiniowania na posiedzeniu Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego.

Butelki po alkoholu i szklanki - grafika artykułu
Fot. pixabay (zdjęcie przykładowe)

Budżet programu na rok 2025 wynosi ponad 27 mln zł. Jak informowali urzędnicy Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych, zadania w ramach programu realizują wyłonione w konkursie organizacje pozarządowe, a także wydziały i jednostki miejskie. Obszary działań to m.in.: świetlice terapeutyczne, wsparcie dla osób dotkniętych przemocą, wsparcie dla osób w kryzysie bezdomności, placówki opiekuńczo-wychowawcze, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, centrum interwencji kryzysowej.

Przewodniczący Komisji Przemysław Plewiński zwrócił uwagę na dysproporcje w nakładach przewidzianych na przeciwdziałania alkoholizmowi i jego skutkom w stosunku do problemu narkomanii (ok. 1 mln zł w programie na 2025 r.). Urzędnicy wyjaśniali jednak, że programy dotyczące tych uzależnień często przenikają się. W wielu przypadkach uzależnienie od alkoholu wiąże się z sięganiem po substancje psychoaktywne. Zgodzili się jednak, że obecny podział nie odpowiada współczesnym potrzebom i należy tworzyć programy kompleksowe, nakierowane na różnego rodzaju uzależnienia (np. od telefonu, internetu, zakupów). Radna Sara Szynkowska vel Sęk pytała czy w ostatnich latach zwiększyła się oferta pomocy dla osób uzależnionych. Z informacji urzędników wynika, że wiele projektów to kontynuacja z lat poprzednich, ale zgłaszają się też nowe podmioty.

W 2025 roku Miasto zamierza przeprowadzić szeroką diagnozę uzależnień w Poznaniu. Poprzednio takie badania prowadzone były w roku 2019. Miasto widzi możliwość zaangażowania się i pomocy ze strony rad osiedli. Takie pytania kierowali obecni na posiedzeniu przedstawiciele samorządów pomocniczych.

Projekt uchwały został przez Komisję zaopiniowany jednogłośnie pozytywnie.

oprac. red.