Minimalizować trudności podczas inwestycji

Radny Marek Sternalski złożył interpelację w sprawie społecznego i gospodarczego aspektu budowy trasy tramwajowej na ul. Ratajczaka.

Wizualiacja inwestycji budowy trasy tramwajowej przez ul. Ratajczaka tramwaj na przystanku na wysokości Starego Browaru - grafika artykułu
Wizualiacja inwestycji budowy trasy tramwajowej przez ul. Ratajczaka

Radny prosi o przedstawienie informacji dotyczących działań, jakie Miasto Poznań zamierza podjąć w najbliższym czasie w celu minimalizacji negatywnych skutków prowadzenia budowy odcinka trasy tramwajowej na ul. Ratajczaka. Marek Sternalski przypomina o niedawnych doświadczeniach związanych z remontem centrum Poznania, które pokazują, jak ważne jest odpowiednio wcześniejsze przygotowanie działań informacyjnych i osłonowych, aby zminimalizować trudności mieszkańców i lokalnych przedsiębiorców.

Radny pyta czy Miasto Poznań planuje wprowadzenie programów wsparcia dla lokalnych przedsiębiorców, np. obniżenia czynszów za lokale należące do miasta dla firm znajdujących się w obszarze inwestycji na czas jej realizacji, kampanii promujących lokalne firmy, aby zminimalizować spadek liczby klientów. Interesują go również działania minimalizujące uciążliwości dla mieszkańców, takie jak zapewnienie alternatywnych tras komunikacyjnych, bezpiecznych przejść zastępczych, właściwego oznakowania. Podnosi również kwestię konsultacji z lokalną społecznością, zmiany układu komunikacyjnego na czas remontu. Pyta również czy w budżecie Miasta są zarezerwowane środki na realizację tych działań.

"Chciałbym podkreślić, że transparentność w procesie planowania i realizacji tak dużych inwestycji oraz odpowiednie wsparcie dla mieszkańców i lokalnych przedsiębiorców są kluczowe dla utrzymania zaufania społecznego i zapewnienia, że inwestycja ta będzie miała pozytywny wpływ na rozwój miasta w dłuższej perspektywie czasu." - kończy swoją interpelację Marek Sternalski.

Miasto w odpowiedzi informuje, że w pierwszej połowie 2025 roku planowane są spotkania z lokalnymi przedsiębiorcami z ul. Ratajczaka, na których zostaną wypracowane możliwe formy wsparcia w okresie prac remontowych (na przykład w ramach Koalicji Święty Marcin - platformy wspólnych działań mieszkańców, przedsiębiorców na rzecz rozwoju i promocji śródmieścia). Prace remontowe na ul. Ratajczaka planowane są na drugą połowę 2025 r., co pozwala wykorzystać pierwszą połowę roku na opracowanie wspólnych działań z przedsiębiorcami.

W przypadku ul. Ratajczaka planuje się zastosować podobne działania, jakie wykorzystano w czasie wcześniejszych inwestycji (np. przebudowa Starego Rynku). Przedsiębiorcy mogli wówczas starać się o obniżki czynszów: do 50% dla firm zlokalizowanych bezpośrednio przy remontowanej ulicy, do 25% dla firm zlokalizowanych w sąsiadujących ulicach. Szczegóły programu zostaną ustalone podczas konsultacji z przedsiębiorcami w pierwszym półroczu 2025 r.

Obecnie nie są prowadzone działania promocyjne skierowane wyłącznie do przedsiębiorców z ul. Ratajczaka, ale realizowane są inne projekty wspierające lokalną działalność, np. "Przyjedź do Śródmieścia". Projekt ma w założeniu aktywizować i przyciągać mieszkańców oraz turystów do centrum m.in. za pomocą wydarzeń kulturalnych. Do takich działań można zaliczyć m.in. przechadzki tematyczne ("Kino, kawiarnia i spacer"), konkurs "Neonowe Centrum Poznania", świąteczne iluminacje, wydarzenia takie jak Letni Święty Marcin (realizowane we współpracy z Koalicją Św. Marcin), materiały promujące śródmieście i przedsiębiorców (np. mapy poszczególnych fyrtli, materiały promujące lokalną gastronomię). Działania mają promować centrum Poznania jako miejsce atrakcyjne do życia, pracy i wypoczynku. Chociaż projekt ma charakter ogólny, przedsiębiorcy z ul. Ratajczaka również mogą korzystać z jego efektów, szczególnie w kontekście przyciągania większego ruchu do śródmieścia w okresie prowadzenia inwestycji. Spotkania z przedsiębiorcami ocenią, czy program będzie można rozwinąć o dodatkowe działania.

Miasto deklaruje również, że ppółka Poznańskie Inwestycje Miejskie oraz wybrany wykonawca robót w możliwie największym stopniu ograniczą uciążliwości związane z inwestycją oraz maksymalnie skrócą czas ich występowania. Szeroki zakres zaplanowanych prac nie pozwoli jednak na zupełne wyeliminowanie czasowych utrudnień. Czasowa organizacja ruchu (w tym bezpieczne, odpowiednio oznakowane przejścia dla pieszych) wprowadzona na terenie inwestycji ma zapewnić alternatywne trasy komunikacyjne w centrum. Informacje o każdej zmianie w organizacji ruchu będą przekazywane z odpowiednim wyprzedzeniem i publikowane na stronie internetowej spółki PIM.

Obecnie w budżecie miasta na 2025 r. nie zaplanowano środków na działania osłonowe związane z inwestycją na ul. Ratajczaka. Jeżeli po spotkaniach z przedsiębiorcami i mieszkańcami zostanie opracowany szczegółowy plan wsparcia, możliwe będzie zabezpieczenie odpowiednich środków w trakcie przyszłorocznych zmian budżetowych. Wsparcie będzie dostosowane do realnych potrzeb społeczności lokalnej oraz zmian w czasie prowadzonej inwestycji.

oprac. red.