W trosce o bezpieczeństwo dla pieszych
Do radnego zwrócili się mieszkańcy korzystający z przejścia dla pieszych przy ul. Kaczej, z prośbą o podjęcie działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa w tym miejscu. Obecnie przejście to jest słabo oznakowane i niedostatecznie doświetlone, co szczególnie w okresie zimowym, w godzinach porannych i wieczornych, powoduje, że piesi są mało widoczni. Problem ten jest szczególnie istotny dla kierowców skręcających w ul. Kaczą z ul. Mrągowskiej. Sytuację dodatkowo pogarsza zachowanie niektórych kierowców, którzy po otwarciu rogatek na przejeździe kolejowym przy ul. Kopanina przyspieszają, chcąc szybko pokonać ten odcinek trasy. W efekcie często nie zauważają oni przejścia dla pieszych.
Kolejnym problemem jest niedozwolone wyprzedzanie autobusów zatrzymujących się na przystanku przy ul. Kaczej przez niektórych kierowców samochodów. Takie sytuacje stanowią poważne zagrożenie zarówno dla pieszych, korzystających z przejścia, jak i dla kierowców oraz pasażerów pojazdów jadących z naprzeciwka.
Radny Marek Sternalski apeluje o pilne podjęcie działań w celu poprawy bezpieczeństwa w tym rejonie. Sugeruje rozważenie doświetlenia przejścia dla pieszych, lepszego oznakowania, a także wprowadzenia rozwiązań ograniczających niebezpieczne zachowania kierowców. Prosi też o informację na temat podjętych lub planowanych w najbliższym czasie działań w tej sprawie.
Miasto w odpowiedzi informuje, że Miejski Inżynier Ruchu oraz służby miejskie w ramach bieżących zadań monitorują stan bezpieczeństwa ruchu w tym rejonie. Na ul. Kaczej obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h (na odcinku ulicy od strony ul. Mrągowskiej, w tym w rejonie przedmiotowego przejścia) oraz ograniczenie prędkości do 30 km/h (w rejonie zabudowy jednorodzinnej od strony ul. Giżyckiej).
Przejście dla pieszych przez ul. Kaczą przy skrzyżowaniu z ul. Mrągowską oznakowane jest znakami D-6 ("przejście dla pieszych") oraz znakiem poziomym P-10 ("zebra"). Prędkość pojazdów w tym miejscu ogranicza dodatkowo układ skrzyżowania ul. Kaczej z ul. Mrągowską, wymuszający konieczność skrętu pod kątem prostym. W rejonie przejścia nie występują ograniczenia wzajemnej widoczności kierowców i pieszych, jednak z uwagi na brak oświetlenia ulicznego widoczność po zmroku jest ograniczona.
Miasto przyznaje, że ze względu na sygnalizowane w interpelacji zagrożenia, doświetlenie przejścia jest zasadne. Jednak, ze względu na brak możliwości podłączenia niezbędnego zasilania, zadanie nie może zostać zrealizowane. Wymaga ono także zapewnienia środków finansowych na opracowanie dokumentacji projektowej i wykonanie robót budowalnych. Obecnie w planie finansowym Zarządu Dróg Miejskich oraz w Wieloletniej Prognozie Finansowej nie ma zapewnionych środków finansowych na ten cel.
Miejski Inżynier Ruchu rozważy zaprojektowanie progu spowalniającego od strony przystanku autobusowego, po omówieniu tej kwestii podczas najbliższego posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa Ruchu. Ponadto wskazane przez radnego zachowania kierowców są wykroczeniem w myśl ustawy Prawo o ruchu drogowym. W związku z tym przypadki łamania przepisów przez kierowców należy zgłaszać Policji, w celu podjęcia przez nią stosownych działań.
opac. red.