Płace kobiet i mężczyzn w Urzędzie Miasta
![widok z lotu ptaka na fragment placu Kolegiackiego, gmach Urzędu Miasta i wieżę kościoła farnego - grafika artykułu](/mim/info/pictures/obrazek,pic1,1202,246832,433392,show2.jpg&_sst=1739447336765)
Komisja Rewizyjna czynności kontrolne rozpoczęła na posiedzeniu w dniu 21 listopada 2024 r. i kontynuowała je na posiedzeniu 5 grudnia 2024 r. Kontrola obejmowała okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 r. i dotyczyła w szczególności takich zagadnień jak: kontrola polityki płacowej Urzędu Miasta, analiza struktury wynagrodzeń (w tym świadczeń dodatkowych i kryteriów ich przyznania) pod kątem równości ze względu na płeć; szczegółowa analiza danych płacowych wybranych wydziałów Urzędu Miasta w kontekście typowych czynników przyczyniających się do powstawania ewentualnych nierówności w wynagrodzeniach.
Komisja zapoznała się z zasadami ustalania wynagrodzeń w Urzędzie Miasta Poznania. Uznano, że przedmiotem analizy będą miesięczne wynagrodzenia zasadnicze z dodatkami funkcyjnymi, ale bez dodatków za wysługę lat, nagród jubileuszowych i nagród uznaniowych i dodatkowego wynagrodzenia rocznego tzw. "trzynastki".
Kontrola wykazała, że kobiety pracują na wszystkich stanowiskach pracy od dyrektorów wydziału do specjalisty. W każdej kategorii stanowiskowej kobiety zarabiają na tych samych stanowiskach mniej niż mężczyźni, przy czym różnice nie przekraczają 5%, co jest dobrym wynikiem w zakresie równości płac. Różnice te wynikają z przyjętych kryteriów wartościowania stanowisk.
Porównując płace 34 dyrektorów, stwierdzono że cztery najwyższe płace dyrektorskie pobierają mężczyźni, a pierwsza kobieta jest dopiero na piątym miejscu. Najwyższa płaca mężczyzny, bez wysługi lat i nagród to 12250 zł, a kobiety 10650 zł. Na 34 stanowiska dyrektorskie mężczyźni zajmują 18, a kobiety 16.
Średnia płaca dyrektorów mężczyzn jest o prawie 3% wyższa od średniej dyrektorów kobiet. Kobiety zastępcy dyrektora zarabiają o 1,5% mniej od swoich kolegów. Kobiety kierownicy oddziałów zarabiają o 4% mniej od swoich kolegów. Główni specjaliści zarabiają o prawie 5% więcej od swoich koleżanek.
Według wyjaśnień dyrektora Wydziału Organizacyjnego na stanowiskach głównych specjalistów jest zatrudnionych znaczna liczba mężczyzn informatyków, inspektorów nadzoru, a więc osób o wysokich umiejętnościach technicznych poszukiwanych na rynku. Sytuacja ta jest przyczyną dużej dysproporcji w płacach ze względu na szczególne kwalifikacje.
Najbardziej wyrównane płace są na stanowiskach niższych, gdzie mężczyźni zarabiają więcej, ale różnica nie przekracza 1%. Dotyczy to stanowisk Inspektorów, starszych specjalistów, specjalistów.
Porównując 112 stanowisk pracy we wszystkich wydziałach i biurach Urzędu Miasta, na których pracują mężczyźni i kobiety w tych samych jednostkach organizacyjnych, kobiety zarabiają więcej tylko w 42 przypadkach. Kobiety zarabiają częściej więcej od swoich kolegów w wydziałach gdzie dyrektorami są mężczyźni, rzadziej w wydziałach kierowanych przez kobiety.
Protokół pokontrolny Komisja Rewizyjna przyjęła na posiedzeniu w dniu 17 grudnia 2024 r. We wnioskach pokontrolnych podsumowano zebrane informacje, wskazując że w Urzędzie Miasta Poznania kobiety zarabiają średnio mniej na wszystkich stanowiskach, najwyższe zróżnicowanie występuje na stanowiskach głównych specjalistów i kierowników oddziałów - 5%. Na stanowiskach niższych różnice wynagrodzeń zasadniczych nie przekraczają 1%. W związku z tym można uznać, że są właściwie równe. Płeć dyrektorów jednostek organizacyjnych nie wpływa na faworyzowanie osób tej samej płci.
Komisja stwierdziła, że polityka równościowa w zakresie wynagrodzeń w Urzędzie Miasta Poznania prowadzona jest prawidłowo.
oprac. red.
Zobacz także
Zobacz również
![Fot. pixabay pies w biało czarne łaty, gładka sierść, leży głowa oparta o łapy, uszy postawione](/mim/info/pictures/pies-w-bialo-czarne-laty-gladka-siersc-lezy-glowa-oparta-o-lapy-,pic1,1202,0,434189,show2.jpg?_sst=1739447336765)
Petycja ws. przywrócenia opłaty za posiadanie psa
![Pacjenci Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Przybyszewskiego podczas warsztatach z technik oddychania i hortiterapii - w ramach projektu "Zielone leczenie", fot. Miasto Poznań grupa osób kobiet i mężczyzn siedzi w okręgu na krzesław w otoczeniu zieleni](/mim/info/pictures/grupa-osob-kobiet-i-mezczyzn-siedzi-w-okregu-na-krzeslaw-w-otocz,pic1,1202,0,433971,show2.jpg?_sst=1739447336765)
Zielone leczenie
![Jarmark Świętojański, fot. archiwum UMP jarmar na Starym Rynku w Poznaniu, stoiska między nimi ludzie](/mim/info/pictures/jarmar-na-starym-rynku-w-poznaniu-stoiska-miedzy-nimi-ludzie,pic1,1202,0,433764,show2.jpg?_sst=1739447336765)
Zespół ds. jarmarków
![Fot. Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu, Rafał Król Fragment pomnika, przy nim wiązanki kwiatów w kolorach białych i czerwonych, na pomniku znicze, obok pomnika żołnierz pełni wartę](/mim/info/pictures/fragment-pomnika-przy-nim-wiazanki-kwiatow-w-kolorach-bialych-i-,pic1,1202,0,433737,show2.jpg?_sst=1739447336765)