Pamięci Sybiraków

W 85. rocznicę pierwszej z deportacji Polaków na Sybir, w Poznaniu odbyły się uroczystości Pomnikiem Ofiar Katynia i Sybiru. Samorząd Poznania reprezentował przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Ganowicz.

Fragment pomnika, przy nim wiązanki kwiatów w kolorach białych i czerwonych, na pomniku znicze, obok pomnika żołnierz pełni wartę - grafika artykułu
Fot. Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu, Rafał Król

Pierwsza z deportacji Polaków na Sybir rozpoczęła się w nocy z 9 na 10 lutego 1940 r. Na wschód wywieziono wówczas ponad 140 tys. osób. Część z nich nie przetrwała podróży, inni zmarli na zesłaniu lub stracili tam zdrowie. W latach 1940-1941 podobnych wywózek przeprowadzono aż cztery. Ostatnia z nich miała miejsce w maju i czerwcu 1941 r. Wywózki objęły przede wszystkim polską elitę, która była częścią społeczeństwa najbardziej świadomą swej narodowości i przynależności państwowej. Deportowanych traktowano jako "element kontrrewolucyjny", destabilizujący sowiecki ład na zajętych terenach.

Podczas uroczyści pod Pomnikiem Ofiar Katynia i Sybiru, na terenie zielonym przy Centrum Kultury Zamek, wiązanki kwiatów złożyli m.in. przedstawiciele władz miejskich i wojewódzkich. W imieniu poznanianek i poznaniaków kwiaty pod pomnikiem złożył położył Grzegorz Ganowicz, Przewodniczący Rady Miasta Poznania.

oprac. red.