Klimatyzacja w tramwajach

Radny Andrzej Prendke wystosował interpelację w sprawie liczby klimatyzowanych tramwajów i rozkładu ich kursów.

tramwaj na przystanku na ulicy, wsiadają i wysiadają pasażerowie, za tramwajem kamienica, na pierwszym planie kwiaty rosnące przy drodze - grafika artykułu
Fot. ZTM Poznań

Radny pyta nie tylko o liczby tramwajów w zasobie MPK, wyposażonych w klimatyzację, ale też o możliwość informowania mieszkańców w rozkładach jazdy o tym, które kursy są obsługiwane klimatyzowanymi pojazdami.

"Podróże w wypełnionych tramwajach, przy wielostopniowych upałach, a dodatkowo bez działającej klimatyzacji, mogą stanowić zagrożenie dla mieszkańców, zwłaszcza osób starszych. Informacja podana w rozkładzie o tym, który kurs jest obsługiwany pojazdem klimatyzowanym będzie dużym ułatwieniem przy planowaniu podróży dla osób szczególnie wrażliwych na wysokie temperatury." - podkreśla w interpelacji Andrzej Prendke.

W odpowiedzi Miasto informuje, że spośród 275 wagonów tramwajowych Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego klimatyzowanych jest 127 wagonów (46%). Dodatkowo w przypadku autobusów wszystkie 331 pojazdów, które są w dyspozycji MPK jest klimatyzowanych, natomiast spośród pojazdów będących w dyspozycji operatorów gminnych klimatyzowanych jest 177 autobusów 198 (89%).

Przydział taboru do obsługi linii ma dynamiczny charakter, nie ma więc możliwości wcześniejszego określenia czy pojazd obsługujący linię będzie miał klimatyzację i oznaczenia tego na rozkładach jazdy na przystankach. Informacja ta jest jednak dostępna w rozkładach jazdy w tzw. Wirtualnym Monitorze (WM), gdzie publikowane są aktualne informacje dotyczące obsługi kursów. Kursy obsługiwane pojazdami z klimatyzacją oznaczone są wtedy piktogramem płatka śniegu. Wirtualny Monitor to również źródło informacji o zmianach w kursowaniu linii. Są one publikowane w czasie rzeczywistym i na bieżąco aktualizowane, m.in. informując o faktycznym czasie przyjazdu poszczególnych kursów na konkretny przystanek. Informacje aktualizowane są dynamicznie do 30 minut przed odjazdem z przystanku.

Dostęp do WM na smartfonie można uzyskać, korzystając z umieszczonych na wszystkich papierowych rozkładach jazdy kodów QR (w prawym dolnym rogu rozkładów). Zeskanowanie kodu QR automatycznie przenosi użytkownika na stronę internetową WM, gdzie na bieżąco wyświetlane są rzeczywiste godziny odjazdów autobusów i tramwajów z danego przystanku. Dostęp do WM jest możliwy także bezpośrednio poprzez stronę internetową pod adresem: peka.poznan.pl/vm.

Na stronie internetowej ZTM udostępniane są również otwarte dane rozkładowe w postaci plików GTFS i GTFS-RT oraz tzw. słownik pojazdów. Dzięki tym danym, wszyscy zainteresowani mogą tworzyć aplikacje pomagające mieszkańcom w korzystaniu z transportu publicznego. W wielu z takich aplikacji możliwe jest sprawdzenie np. czy dany kurs realizowany jest przez pojazd wyposażony w klimatyzację.

oprac. red.