Miasto otwarte na równość i różnorodność

Radny Zbigniew czerwiński wystosował interpelację, w której pyta m.in. o kwestie wywieszania w przestrzeni miejskiej flag symbolizujących osoby LGBT podczas tegorocznego Marszu Równości. W odpowiedzi prezydent Poznania podkreśla m.in., że będzie wspierał wszelkie działania i inicjatywy w zakresie wspierania równości i różnorodności oraz przeciwdziałania dyskryminacji, wykluczaniu innych, braku poszanowania różnic.

Uczestnicy Marszu Równości na ulicach Poznania - grafika artykułu
Marsz Równości na ulicach Poznania 29.06.2024 r.

W interpelacji radny przypomina, że w dniach 28 i 29 czerwca miała w Poznaniu miejsce kumulacja wydarzeń związana z rocznicą Poznańskiego Czerwca, Świętem Miasta i Marszem Równości. Zbigniew Czerwiński prosi o informację jakie ulice w mieście zostały przystrojone flagami biało-czerwonymi, a jakie tęczowymi i ile było każdego rodzaju flag. Chce też wiedzieć jaki był powód wywieszenia tęczowej flagi przed Urzędem Miasta. Pyta również o finansowanie przez Miasto Marszu Równości i odbywających się przez cały czerwiec wydarzeń w ramach festiwalu Poznań Pride (radny w interpelacji używa sformułowania "miesiąc dumy/pychy LGBTQ+", a słowo "Równość" zapisuje w cudzysłowie).

Na wstępie odpowiedzi na interpelację, prezydent Jacek Jaśkowiak podkreśla, że Poznań jest miastem otwartym, różnorodnym i przyjaznym wszystkim środowiskom, w którym jest miejsce dla różnorodnych wydarzeń - ważnych dla upamiętnienia jego historii i tradycji, jak i pokazujących jego otwartość i tolerancję. Dlatego znalazło się miejsce dla różnych wydarzeń: obchodów 68. rocznicy zrywu robotniczego Czerwca 1956 r., święta patronów Poznania i XX Marszu Równości. "Cieszę się, że w każdym z tych wydarzeń tłumnie uczestniczyły poznanianki i poznaniacy oraz przybyli goście, którzy swoją obecnością podkreślają wartości cenione w Poznaniu, takie jak wolność, solidarność czy równość." - akcentuje prezydent Poznania.

Odpowiadając w szczegółach na pytania radnego, prezydent informuje, że każde z wydarzeń zostało zaznaczone w przestrzeni miejskiej poprzez wywieszenie flag stosownie do rangi i charakteru wydarzenia. Z okazji obchodów 68. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956 roku wywieszono 133 flagi narodowe w następujących lokalizacjach: na trasie przemarszu uczestników głównej uroczystości: al. Niepodległości od Kościoła oo. Dominikanów do Pomnika Poznańskiego Czerwca 1956 r.; na ul. Kochanowskiego na odcinku od ul. Dąbrowskiego do ul. Poznańskiej; na ul. 28 Czerwca 1956 na wysokości bramy Fabryki Pojazdów Szynowych oraz okolicy Bramy Głównej Zakładów H. Cegielski-Poznań S.A. Ponadto flagi narodowe zostały wywieszone na fasadzie budynku Urzędu Miasta oraz na maszcie.

Estrada Poznańska, w formie dotacji, otrzymała 400 tys. zł na realizację "Pride Month". XX Marsz Równości odbył się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Poznania. Wniosek Stowarzyszenia Grupa Stonewall o dekorację ul. Fredry, Mostu Teatralnego i ul. Św. Marcin w postaci umieszczenia flag na słupach trakcyjno-oświetleniowych z okazji "XX Marszu Równości - Poznań Pride 2024" został pozytywnie zaopiniowany przez Zarząd Dróg Miejskich. We wniosku wskazano następujące lokalizacje: ul. Św. Marcin, na odcinku od ul. Gwarnej do ul. Ratajczaka (w terminie 25.06.-2.07.) -14 flag; ul. Fredry i na Moście Teatralnym (w terminie 24.06.-30.06.) - 24 flagi. Łącznie wywieszono 38 flag Inter Progress LGBTQ+, kosztem i staraniem wnioskodawcy, po otrzymaniu stosownych decyzji administracyjnych na zajęcie pasa drogowego i wniesieniu naliczonych opłat za zajęcie pasa. Dodatkowo, na zakończenie XX Marszu Równości na budynku Urzędu Miasta Poznania przy pl. Kolegiackim 17 wywieszonych zostało 16 flag (w dniu 29.06 o g. 18, a zdjęte zostały 01.07 o g. 6).

"Chcę podkreślić, że będę wspierał wszelkie działania i inicjatywy, które wpisują się i realizują wyznaczone przeze mnie kierunki miejskiej polityki w zakresie wspierania równości i różnorodności oraz przeciwdziałania dyskryminacji, wykluczaniu innych, braku poszanowania różnic. Moim celem i zobowiązaniem jest Poznań - europejskie, najbardziej przyjazne do życia miasto w Polsce. To oznacza również, że każda osoba w naszym Mieście ma czuć się bezpiecznie, akceptowana i szanowana." - podsumowuje odpowiedź prezydent Poznania.

oprac. red.