Akademicki Poznań

Aktualizacja Strategii Akademickiej i Naukowej Miasta Poznania była głównym tematem posiedzenia Komisji Kultury i Nauki.

Widok na gmach główny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - grafika artykułu
Fot. Miasto Poznań

Najważniejsze założenia aktualizacji przedstawiła radnym dyrektorka Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej UMP - Iwona Matuszczak-Szulc. Obecna Strategia została uchwalona przez Radę Miasta w 2006 roku, wymaga zatem aktualizacji ze względu na zmieniającą się rzeczywistość, nowe uwarunkowania i wyzwania.

W Poznaniu działają 24 uczelnie wyższe, w tym 8 publicznych, ponadto 40 placówek naukowo-badawczych i 16 placówek PAN. W naszym mieście uczy się ponad 100 tys. studentek i studentów. Spośród studiujących 80% pochodzi spoza Poznania, 2/3 z Wielkopolski.

Miasto i uczelnie współpracują ze sobą na poziomie eksperckim, wspólnej promocji, co roku przyznawane są - Nagroda Naukowa Miasta Poznania, stypendia naukowe, nagrody za najlepsze prace magisterskie i doktorskie, w Urzędzie Miasta i jednostkach miejskich realizowany jest program staży studenckich, Miasto w miarę możliwości przekazuje uczelniom grunty nieodpłatnie lub z dużą bonifikatą.

Nad aktualizacją Strategii pracowały zespoły robocze złożene z przedstawicieli Miasta i uczelni. Do końca października trwają konsultacje społeczne. Ich przedmiotem jest pozyskanie opinii, propozycji i uwag poszczególnych grup interesariuszy. W konsultacjach uczestniczyć mogą wszystkie osoby mieszkające w Poznaniu oraz wszystkie osoby powiązane ze społecznością akademicką i naukową Poznania, a także podmioty realizujące zadania przy współpracy ze środowiskiem akademickim i naukowym Poznania. Materiał uzyskany w wyniku konsultacji zostanie przekazany uczelniom.

Ideą aktualizacji jest wizja miasta akademickiego i naukowego przyszłości, opartego na nowych technologiach, jednocześnie kontynuującego wielkopolskie tradycje. Główne obszary projektu dokumentu to: wsparcie działalności edukacyjnej i badawczej uczelni; badania i komercjalizacja innowacji; współpraca Miasta i uczelni na rzecz zrównoważonego rozwoju; promocja akademickiego Poznania; budowanie społeczności studenckiej i doktoranckiej.

W dyskusji przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Ganowicz zgadzając się, że dokument wymaga aktualizacji, wskazał jednocześnie, iż przyjęta 18 lat temu Strategia była nowatorska, obligowała do konkretnych działań, a ponadto istotne były też konkretnie ukierunkowane programy. Pytał także o propozycje środowiska naukowego zgłaszane do aktualizacji. Dyrektorka Iwona Matuszczak-Szulc odpowiedziała, że uczelnie formułowały wiele postulatów ze swojej perspektywy. Były także propozycje, które nie znalazły się w dokumencie ze względu na zbytnią szczegółowość. Na przykład propozycja stworzenia domu seniorów dla emerytowanych naukowców. Podnoszono też kwestie miejsc zamieszkania dla studentów, budowy nowych akademików. Miasto nie jest jednak w stanie budować akademików, ale stara się pomagać poprzez informację dla studentów, gdzie mogą znaleźć bezpieczne i sprawdzone umowy najmu.

Radna Maria Lisiecka-Pawełczak podkreślała, że Strategia jest z założenia dokumentem na dużym poziomie ogólności. Dla niej najważniejsza jest kwestia integracji uczelni, ich wzajemne wspieranie się, a także wspieranie studentów w ich oczekiwaniach. Ponadto dla studentów i absolwentów podstawową potrzebą jest zapewnienie mieszkania. To ma znaczenie przy podejmowaniu decyzji o studiach w Poznaniu, czy pozostaniu w mieście po ich zakończeniu.

Zdaniem radnego Mateusza Rozmiarka nad tematem domu seniora dla naukowców warto się pochylić, ale powinno to być rozwiązanie systemowe, zatem raczej w gestii ministerstwa. W samej strategii większy akcent należy położyć na poznańskość. Pytał też czy analizowano słabe strony dotychczasowej strategii. Iwona Matuszczak-Szulc potwierdziła, że była prowadzona diagnoza oraz porównania z innymi ośrodkami akademickimi w kraju i za granicą. Na słabym poziomie pozostaje komercjalizacja i internacjonalizacja uczelni. Radny Adam Szabelski sugerował podjęcie przez Miasto działań mających skłonić podmioty rynkowe do zainteresowania współpracą z uczelniami.

Do tematu akademików odniósł się radny Przemysław Alexandrowicz. Jego zdaniem miasto nie musi ich budować, ale może wspierać takie projekty. Zapewnienie odpowiedniej ilości miejsc w akademikach było by bardzo korzystne dla promocji akademickiego Poznania i przyciągania studentów.

Podsumowując dyskusję przewodniczący Komisji Grzegorz Jura stwierdził, że nowa strategia, aby miała sens, powinna być pierwszym krokiem, a kolejnym już konkretne programy.

*

W innych punktach posiedzenia Komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie przyjęcia "Poznańskiego programu rozwoju wolontariatu miejskiego na lata 2024-2027" oraz projekt w sprawie nazwania skweru imieniem Wacława Felczaka. Ten ostatni przedstawił wnioskodawca radny Adam Szabelski. Skwer położony jest w rejonie ulicy Związku Walki Zbrojnej, a jego przyszły patron, żyjący w latach 1916-1993 był absolwentem studiów historycznych Uniwersytetu Poznańskiego, zaś w czasie wojny działał jako kurier między rządem RP na Uchodźctwie, a krajem. Więziony w czasach stalinowskich, po wyjściu na wolność zamieszkał w Krakowie, gdzie pracował na Uniwersytecie Jagiellońskim.

oprac. red.