Wolontariat miejski

Działalność Poznańskiego Centrum Wolontariatu i projekt uchwały w sprawie przyjęcia "Poznańskiego programu rozwoju wolontariatu miejskiego na lata 2024-2027", były głównymi tematami wspólnego posiedzenia Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Zdrowia oraz Komisji Rewitalizacji i Inicjatyw Lokalnych.

rozłozone na stole materiały promocyjne Poznańskiego Centrum Wolontariatu, ulotki, przypinki - grafika artykułu
Fot. materiały Poznańskiego Centrum Wolontariatu

O idei i działaniach Poznańskiego Centrum Wolontariatu opowiadali jego przedstawiciele: Ryszard Michalski i Jacek Kowalski. PCW działa od marca br., a za jego prowadzenie odpowiada stowarzyszenie Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO, które wygrało konkurs ogłoszony przez Miasto Poznań. CREO jest organizacją pozarządową z 20-letnim doświadczeniem. Zrealizowało ponad 100 projektów i wydało 20 publikacji.

Poznańskie Centrum Wolontariatu ma być miejsce kompleksowego systemu wsparcia dla poznańskiego wolontariatu, zarówno dla doświadczonych wolontariuszy, jak i tych, którzy dopiero chcą nimi zostać. Działania PCW cechuje długofalowe myślenie o wolontariacie w mieście. Aktywność placówki obejmuje działania edukacyjne, animacyjne, doradztwo, promocję, współpracę z Wydziałem Zdrowia i Spraw Społecznych UMP. Biuro PCW mieści przy ul. Kochanowskiego 8A/2, w lokalu przystosowanym do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Czynne jest 8 godzin dziennie w każdy dzień roboczy. Kontakt możliwy jest też poprzez stronę internetową: wolontariat.poznan.pl oraz przez portale społecznościowe. Centrum na razie działa jako projekt pilotażowy - do grudnia Miasto przeznacza na nie ponad 400 tys. zł.

W ramach Poznańskiego Centrum Wolontariatu uruchomione zostało biuro pośrednictwa pracy. Organizacje i instytucje potrzebujące wsparcia mogą ogłaszać swoje oferty i nawiązywać współpracę z chętnymi do pomagania wolontariuszami i wolontariuszkami. Do tej pory zorganizowany został konkurs grantowy dla NGO-sów, w którym wsparto 20 organizacji. Dla osób działających w organizacjach pozarządowych w ofercie PCW są szkolenia, warsztaty, doradztwo.

Centrum rozwija wolontariat szkolny ("Wolontariat z klasą"), a także przedszkolny ("Wielkoduchy"). Rozwój i promocja wolontariatu objęta nie tylko najmłodszych, ale też seniorki i seniorów. W tym przypadku PCW współpracuje m.in. z klubami seniora oraz z Centrum Inicjatyw Senioralnych. Pamiętać będzie również o osobach w dojrzałym wieku - specjalnie dla nich zostaną zorganizowane warsztaty na temat wolontariatu senioralnego. Prowadzone są także działania wspierające mieszkanki i mieszkańców domów pomocy społecznej. Kolejnymi obszarami działań są: współpraca z poznańskimi uczelniami wyższymi, środowiskiem biznesu, miejskimi jednostkami organizacyjnymi. W czerwcu PCW uczestniczyło w II Poznańskich Targach Wolontariatu, odbywających się w Starym Zoo. W programie były spotkania, animacje, warsztaty, wystawy.

Na pytanie radnej Moniki Danelskiej, przewodniczącej Komisji Rewitalizacji i Inicjatyw Lokalnych, jakie najważniejsze wyzwania stoją przed PCW, jego przedstawiciele podkreślali, że chcą budować świadomość, że Poznańskie Centrum Wolontariatu jest projektem stałym, wpisującym się trwale w miejski wolontariat.

*

Głównym celem przygotowanego przez Urząd Miasta "Poznańskiego programu rozwoju wolontariatu miejskiego na lata 2024-2027" jest wzmocnienie i rozwój wolontariatu w Poznaniu, łączenie działań podejmowanych przez UMP, instytucje miejskie i organizacje społeczne na rzecz wolontariuszy oraz organizatorów wolontariatu. Program wyznacza on w tym zakresie kierunki polityki Miasta w celu stworzenia warunków rozwoju dla wolontariatu oraz wszystkich zaangażowanych w tę działalność podmiotów i jednostek. Dokument powstał z inicjatywy Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania, instytucji miejskich oraz organizacji pozarządowych.

W Programie wskazano dziesięć obszarów działań: przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, studenci, seniorzy, wolontariat pracowniczy, Urząd Miasta Poznania i miejskie jednostki, organizatorzy wolontariatu oraz koordynatorzy wolontariatu w organizacjach pozarządowych, wolontariusze, sytuacje kryzysowe oraz promocja i komunikacja.

W drodze zarządzenia Prezydenta Miasta, powołana zostanie Poznańska Radę ds. Rozwoju Wolontariatu, w skład której wejdą: przedstawiciele komórek organizacyjnych Urzędu Miasta Poznania oraz jednostek miejskich; przedstawiciele komisji dialogu obywatelskiego; po jednym przedstawicielu - Rady Miasta Poznania, Poznańskiego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych, Poznańskiego Centrum Wolontariatu, Młodzieżowej Rady Miasta Poznania, Miejskiej Rady Seniorów w Poznaniu, Rady Rodziny, Poznańskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego oraz po dwóch przedstawicieli organizacji pozarządowych wskazanych przez Poznańską Radę Działalności Pożytku Publicznego. Do zadań Rady będą należeć w szczególności: planowanie działań w ramach Programu i ustalanie ich harmonogramu realizacji w kolejnych latach, z określeniem wskaźników oraz mierników realizacji (sposobów mierzenia rezultatów); coroczna ocena postępów w realizacji działań w ramach Programu; zgłaszanie pomysłów usprawniających.

W dyskusji radna Magdalena Antolczyk zwróciła uwagę na potrzebę działań ze strony Miasta na rzecz pomocy dla NGO-ów zaangażowanych w wolontariat pod kątem bazy lokalowej, w tym magazynowej. Radna Sara Szynkowska vel Sęk wyraziła żal, że ten temat nie znalazł się w programie.

Projekt uchwały w sprawie przyjęcia "Poznańskiego programu rozwoju wolontariatu miejskiego na lata 2024-2027" został przez obie komisje zaopiniowany pozytywnie.

oprac. red.