2025 Rokiem Cyryla Ratajskiego

Do Biura Rady Miasta trafił projekt uchwały w sprawie ustanowienia roku 2025 w Stołecznym Mieście Poznaniu - Rokiem Cyryla Ratajskiego, w 150 rocznicę jego urodzin.

mężczyzna z profilu, fotografia czarno-biała, krótkie siwiejące włosy, wąs - grafika artykułu
Cyryl Ratajski w roku 1924, fot. R.S. Ulatowski, ze zb. MKZ/cyryl.poznan.pl

W treści projektu uchwały czytamy: "Wyrażając wdzięczność za dokonania postaci, która wywarła znaczący wpływ na rozwój naszego miasta i narodu polskiego, a także w celu przypomnienia i upowszechnienia jego szlachetnej działalności, ustanawia się rok 2025 w Stołecznym Mieście Poznaniu - Rokiem Cyryla Ratajskiego, w 150 rocznicę jego urodzin.". Najbliższa sesja Rady Miasta zaplanowana jest na 3 września.

Cyryl Ratajski urodził się 3 marca 1875 w Zalesiu Wielkim. Był wybitnym polskim politykiem, prawnikiem i działaczem społecznym. Po ukończeniu szkoły średniej w 1893 roku, studiował prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Uniwersytecie w Berlinie, uzyskując dyplom doktora praw. Podczas powstania wielkopolskiego był łącznikiem Komisariatu Naczelnej Rady Ludowej z Komitetem Narodowym Polskim w Paryżu. Od 19 lipca 1919 był zastępcą komisarza i szefem I Wydziału Komisariatu NRL. Po powrocie do Polski, Ratajski rozpoczął karierę prawniczą, pracując jako adwokat  w Poznaniu. Jego zaangażowanie w sprawy społeczne i polityczne szybko zostało dostrzeżone, co doprowadziło do jego wyboru na prezydenta Poznania w 1922 r. Funkcję tę pełnił z przerwami do 1934 r. Po wybuchu II wojny światowej, Ratajski natychmiast zaangażował się w działalność konspiracyjną. W 1940 roku został mianowany Delegatem Rządu na Kraj i pełnił tę funkcję do swojej śmierci w 1942 roku. Jego praca polegała na koordynacji działalności Polskiego Państwa Podziemnego, organizowaniu struktur administracyjnych i wspieraniu działań oporu przeciwko okupacji niemieckiej.

Rządy Cyryla Ratajskiego w Poznaniu to bez wątpienia czas rozkwitu stolicy Wielkopolski. W tym czasie zbudowano m.in.: most Bolesława Chrobrego, pierwszą w Polsce i w Europie Wschodniej spalarnię śmieci na poznańskim Wilczaku, elektrociepłownię Poznań Garbary, pierwszą w Polsce linię trolejbusową. Za jedno z najbardziej doniosłych osiągnięć prezydentury Cyryla Ratajskiego uznaje się Powszechną Wystawę Krajową, która była zarazem przełomowym momentem w rozwoju Poznania jako najnowocześniejszego ośrodka gospodarczego oraz centrum wystawienniczo-handlowego, za co Ratajski został nagrodzony Wielką Wstęgą Orderu Polonia Restituta.

Cyryl Ratajski aktywnie angażował się również w działalność charytatywną, wspierając organizacje społeczne i kulturalne. W 1913 założył Towarzystwo Krajoznawcze, którego wiceprezesem był do wybuchu I wojny światowej. Był też współzałożycielem i prezesem Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania oraz współpracował z wieloma innymi organizacjami promującymi rozwój kultury i edukacji w regionie.

oprac. red.