Zaproszenie na wystawę prof. Mariusza Lamentowicza "Mokradła - historia pisana węglem"

Wydział Klimatu i Środowiska zaprasza na wystawę prof. Mariusza Lamentowicza, która odbędzie się już w piątek 13 września w godzinach otwarcia urzędu.

Fot. M. Lamentowicz - obraz przedstawia trawy na mokradle - grafika artykułu
Fot. M. Lamentowicz

Główna wiadomość zawarta w 30 zdjęciach opiera się na próbie zmiany perspektywy spojrzenia na mokradła. Fotografie przedstawiają tereny podmokłe nie tylko jako fantastyczny obiekt badań. Pokazują również efekt współdziałania światła i roślin, balansujących na granicy życia i śmierci w procesie akumulacji węgla.

Koncepcja wystawy opiera się na fuzji składników - węgla, życia, wody i przemijania, które są doskonale widoczne w strukturze mokradeł w różnych skalach przestrzennych i czasowych. Możemy na nie zerknąć z samolotu, drona, lub w górach po prostu z powietrza. Spacerujemy po mokradłach, podziwiając ich krajobraz i zapach stąpając po ziemi przesyconej wodą.

Innym, trudniejszym w dostępie, sposobem poznawania mokradeł jest spojrzenie pod ziemię. W warstwach mchów i korzeni odnajdujemy unikatowe, oryginalne informacje o cywilizacjach i rzadkich gatunkach. Oczyma wyobraźni widzimy pierwotne lasy, głębokie i niebezpieczne mokre bagna, ludzi epoki brązu, Słowian a później zboża, łąki i zręby zupełne współczesnych leśników.

Zachęcamy do wspólnego odkrywania znanej i nieznanej historii mokradeł.