Kartka z ekokalendarza - Międzynarodowa Noc Nietoperzy

26 sierpnia 2024 roku obchodzona jest Międzynarodowa Noc Nietoperzy. Jest to okazja do lepszego poznania tych wyjątkowych stworzeń i zrozumienie jak ważna jest ochrona tej grupy latających ssaków.

Nietoperz Gacek w locie na tle drzew, Źródło:CreativeNature_nl - grafika artykułu
Źródło:CreativeNature_nl

26 sierpnia br. organizowana jest Międzynarodowa Noc Nietoperzy. Jak co roku wydarzenie jest organizowane z inicjatywy organizacji EUROBATS (Agreement on the Conservation of Populations of the Bats). W związku z tą coroczną imprezą popularyzowana jest potrzeba ochrony nietoperzy. Organizacje pozarządowe i wolontariusze organizują różne działania w celu zwiększania świadomości społeczeństwa o konieczności chronienia tych ssaków.

Obecnie na terenie naszego kraju zanotowano występowanie 28 gatunków nietoperzy, każdy z nich objęty jest ścisłą ochroną. Zwierzęta te są bardzo ważnym elementem ekosystemu, w którym regulują liczebność owadów w przyrodzie. Te nocne stworzenia, jako jedyna grupa ssaków są przystosowane do aktywnego lotu. Należą do rzędu Chiroptera, co dosłownie oznacza "rękoskrzydłe", gdyż ich skrzydła to przekształcone kończyny przednie z wydłużonymi palcami połączonymi błoną lotną. Podobnie jak delfiny, mają bardzo dobrze rozwinięty zmysł echolokacji, który pozwala im doskonale orientować się w ciemności, a także polować na ich główne pożywienie - owady.

W Poznaniu obowiązują Standardy Ochrony Ptaków i Nietoperzy wprowadzone Zarządzeniem Prezydenta Miasta Poznania nr 126/2021/P z dnia 11 lutego 2021 r. Znajdują się w nim wytyczne dla inwestorów i wykonawców, które wskazują jak prowadzić prace, aby nie szkodzić siedliskom oraz jak je odtwarzać. Jako forma ochrony w ramach sieci Natura 2000 w Poznaniu występuje kompleks budowli fortecznych, które są ważnym i cennym miejscem bytowania nietoperzy. W fortach poznańskich można spotkać zimujące gatunki takie jak np. nocek rudy (Myotis daubentonii), mroczek późny (Eptescius serotinus), gacek brunatny (Plecotus auritus) czy mopek zachodni (Barbastella barbastellus). Poza fortami zamieszkują również budynki mieszkalne, lasy i mokradła, nierzadko pokonując wiele kilometrów w celu migracji. Z powodu utraty siedlisk, zmian klimatycznych, zanieczyszczeń środowiska i chorób nietoperze są zagrożone, dlatego objęte są ochroną prawną. Regularne badania wraz z monitoringiem pozwalają na kontrolowanie populacji i podejmowanie szybkich reakcji, gdy pojawiają się zagrożenia. Ważnym elementem ochrony nietoperzy jest edukacja i zwiększanie świadomości społeczeństwa, a w tym celu prowadzone są różne akcje edukacyjne czy wieszane są specjalne budki dla nietoperzy.

Nietoperze to fascynujące stworzenia, które stanowią nieocenioną rolę w zachowaniu równowagi ekologicznej. Zrozumienie i ochrona tych ssaków jest kluczowe dla zachowania bioróżnorodności i prawidłowego funkcjonowania ekosystemów nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.