Miasto gra z Orkiestrą

Koziołki Aquanetu z autografem Roberta Makłowicza, książka podpisana przez wybitnego politologa czy limitowane karty PEKA - to tylko niektóre fanty, jakie na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy przekazuje Miasto Poznań. W tym roku motywem przewodnim finału jest zdrowie i bezpieczeństwo dzieci.

Na zdjęciu prezydent Poznania w teatralnej loży - grafika artykułu
Miasto Poznań gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy

Tegoroczna licytacja to niepowtarzalna okazja, by wylicytować poznańskie koziołki. Dwie seledynowe figurki, przekazane do licytacji przez spółkę Aquanet, z autografem Roberta Makłowicza - wybitnego krytyka kulinarnego, pisarza i podróżnika, będą do zdobycia w niedzielę, podczas aukcji sztabu Fundacji Epidemia Kultury (sztabu Ławica) na terenie MTP. 

Pod młotek trafi tam również książka "Światło, które zgasło. Jak Zachód zawiódł swoich wyznawców" autorstwa Iwana Krastewa i Stephena Holmesa. Krastew, uznany politolog, autor wielu nagradzanych publikacji i wykładowca był gościem w Poznaniu podczas międzynarodowego kongresu Impact'24. Przekazał dla WOŚP książkę napisaną wspólnie z amerykańskim myślicielem, Stephenem Holmesem. Publikacja błyskotliwie analizuje przemiany, które zachodziły w Europie Środkowej przez ostatnie 30 lat. Książkę będzie można wylicytować również na allegro.pl. 

Tradycyjnie na aukcje trafią także limitowane złote karty PEKA z podpisem Jacka Jaśkowiaka. To przedmioty kolekcjonerskie, ale osoby, które je wylicytują - jeśli zechcą - po doładowaniu będą mogły z nich korzystać, opłacając podróże na liniach organizowanych przez ZTM. Można będzie je zdobyć na MTP oraz online.

Gratką dla miłośników muzyki będzie płyta winylowa "My name is Poznań 3.0". To trzeci album projektu o tej samej nazwie, na którym znajdują się utwory 13 artystów związanych ze stolicą Wielkopolski. Można na nim usłyszeć m.in. piosenki Gabi i Kamila Marszałów, Stana Zapalnego i Kubeusa. Egzemplarz przeznaczony na aukcję na MTP jest pierwszym, który zszedł z linii produkcyjnej.

Wylicytować będzie można również "Łamaczy szyfrów". To pełna emocji i tajemnic gra planszowa, której akcja toczy się w Poznaniu z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Gracze wcielają się w agentów przedwojennych wywiadów, a ich zadaniem jest odczytanie tajnej wiadomości i wykonanie powierzonej misji. 

Tradycyjnie na aukcję trafią również bluzy z napisem "Wolne Miasto Poznań" (na scenie oraz na allegro.pl), a także pakiety miejskich gadżetów (koszulka, kubek termiczny, skarpetki). 

Jak co roku w działania Orkiestry zaangażował się również Jacek Jaśkowiak, który zaprasza na wspólne oglądanie spektaklu w Loży Prezydenckiej Teatru Polskiego. Aukcję można znaleźć na stronie poznan.pl oraz allegro.pl. Prezydent Poznania założył również eSkarbonkę, do której zbiera na WOŚP - każdy może coś dorzucić: eskarbonka.wosp.org.pl.

W tym roku Orkiestra gra dla onkologii i hematologii dziecięcej. Motywem przewodnim tegorocznego finału jest bezpieczeństwo i zdrowie dzieci. W ciągu 32 finałów WOŚP zebrała blisko 2,3 miliardy złotych i kupiła 74,5 tysiąca urządzeń. Ostatnią zbiórkę - w styczniu 2024 roku - dedykowano chorobom płuc. Dzięki zaangażowaniu sztabów i sympatyków fundacji udało się zebrać 281 879 118,07 zł.

AW