Dobry start - składamy wnioski

Od 1 lipca można składać wniosek, wyłącznie drogą elektroniczną, o przyznanie świadczenia z programu Dobry Start. Jeśli chcemy, by pieniądze znalazły się na naszym koncie jeszcze we wrześniu, wniosek należy wypełnić do 30 sierpnia. 

Zdjęcie czarnej tabliczki w drewnianej ramce z napisem Dobry start 300 dla ucznia, różowymi piktogramami dziewczynki i chłopca. Wokół tabliczki lezą kolorowe pisamki i nożyczki. - grafika artykułu
Dobry start/ fot. gov.pl

Program Dobry Start to wsparcie dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Raz w roku można otrzymać 300 zł na wyprawkę szkolną dziecka, bez względu na dochód rodziny, jeśli jesteśmy rodzicem lub opiekunem ucznia w wieku od 7 do 20 lat lub do 24 lat - w przypadku ucznia z niepełnosprawnością. Jednocześnie należy pamiętać, że program nie obejmuje dzieci realizujących roczne przygotowanie przedszkolne ani w przedszkolu, ani w tzw. "zerówce" prowadzonej w szkole. Nie obejmuje także studentów, ale od 2019 r. wsparcie z programu przysługuje także uczniom szkół policealnych i szkół dla dorosłych.

Ważne terminy

Wnioski można składać od 1 lipca do 30 listopada danego roku. Ale jeśli chcemy, by pieniądze znalazły się na naszym koncie jeszcze we wrześniu wniosek należy wypełnić do 30 sierpnia. Jeśli wniosek złożymy później (najpóźniej do 30 listopada), świadczenie zostanie wypłacone w ciągu 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku wraz z dokumentami. Po 30 listopada można złożyć wniosek - za pośrednictwem portalu PUE ZUS - tylko w sytuacji, gdy dziecko powyżej 20. roku życia uzyska orzeczenie o niepełnosprawności po 30 listopada.

Jak złożyć wnioski

Aby otrzymać wsparcie należy złóżyć wniosek drogą elektorniczną. Innej możliwości nie ma. Przyjmowaniem wniosków, ich rozpatrywaniem oraz przyznawaniem i wypłatą tego świadczenia zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wniosek można złożyć w aplikacji mZUS, portal PUE ZUS, a także przez bankowość elektroniczną czy portal Emp@tia.

Pieniądze wpływają na rachunek bankowy, który wskażemy we wniosku. Świadczenie z programu jest zwolnione z opodatkowania. Nie podlega też egzekucji, więc komornik nie może zająć tych środków.