Atrakcje dla dzieci w Muzeum Narodowym

Galeria Sztuki Polskiej otwiera się ponownie dla zwiedzających. Dla rodzin przychodzących do muzeum z dziećmi przygotowano atracje urozmaicające zwiedzanie: Walizki Muzealnych Tropicieli, Plecak sensoryczny oraz Sztukę na kólkach

Zdjęcie, dziecko rysuje na kartce, przed dzieckiem stoi rzeźba kolorowego ptaka. - grafika artykułu
Dzieci w Muzeum Narodowym

Po kilku miesiącach gruntownego remontu Muzeum Narodowe otwiera się dla zwiedzających. Oprócz pięknie odświeżonej galerii czekają niespodzianki w zakresie aranżacji i koncepcji wystawy, a także doboru dzieł - ekspozycję wzbogaci sporo nowych obiektów, zwłaszcza z obszaru sztuki współczesnej. Nie zapomniano o najmłodszych odwiedzających.

Walizki Muzealnych Tropicieli

Jest to propozycja dla najmłodszych widzów, przychodzących do muzeum z opiekunami. Zwiedzając poszczególne galerie z Walizką Muzealnego Tropiciela, dzieci rozwiązują ukryte w niej zadania. Walizki pełne zagadek i rekwizytów umożliwiają im aktywne poznawanie przestrzeni i kolekcji muzeum. Zadania o różnym stopniu trudności wymagają współpracy całej rodziny - dorośli pomagają dzieciom w odczytywaniu poleceń, rozwiązywaniu zadań i poruszaniu się po kolejnych galeriach. Wspólnie decydują, które galerie będą zwiedzać i ile czasu poświęcą na wybrane zadania.

Przygotowano dwie wersje zadań dla dzieci w zależności od ich wieku. Jedne walizki przeznaczone są dla najmłodszych do 5. roku życia, drugie dla starszych w wieku 6-10 lat. Walizki dostępne są także w angielskiej wersji językowej. Można z nich korzystać przez cały tydzień, w godzinach otwarcia muzeum. Nie ma potrzeby rezerwacji lub wcześniejszego zamawiania. Walizki wydawane są w szatni - na prośbę opiekuna (za okazaniem dowodu tożsamości). Oczywiście po zakończeniu zwiedzania walizkę należy zwrócić do szatni. Muzeum nie pobiera dodatkowej opłaty za wypożyczenie walizki.

Plecak sensoryczny

Jest to propozycja dla osób, które potrzebują wsparcia sensorycznego podczas zwiedzania. W wyposażeniu plecaka znajdują się: dziecięce słuchawki wygłuszające, ciemne okulary, miękka przytulanka (może być "przewodnikiem" podczas zwiedzania), wąż sensoryczny, gniotek i pop-it, klepsydra sensoryczna, miarka, wachlarz emocji, tablica z piktogramami do komunikacji alternatywnej. Plecak zawiera także mapę przestrzeni muzeum z zaznaczonymi miejscami, w których może występować hałas, ostre światło lub tłum ludzi.

Plecaki dostępne są przez cały tydzień, w godzinach otwarcia muzeum. Nie ma potrzeby rezerwacji lub wcześniejszego zamawiania, wydawane są w szatni (za okazaniem dowodu tożsamości). Po zakończeniu zwiedzania należy zwrócić plecak i jego zawartość do szatni. Muzeum nie pobiera dodatkowej opłaty za wypożyczenie plecaka.

Sztuka na kółkach

Sztuka na kółkach to dwa mobilne wózki - stanowiska. Pierwszy z nich, znajdujący się w okolicach kasy, zawiera karty pracy, zadania i aktywności, z którymi można zwiedzać galerię. Drugie stanowisko - w okolicach kawiarni - mieści materiały plastyczne, umożliwiające rysowanie, kolorowanie i ekspresję plastyczną po zwiedzaniu muzealnej ekspozycji.

Stanowiska są dostępne przez cały tydzień (w godzinach otwarcia muzeum). Dostęp do obu stanowisk jest otwarty, korzystanie z udostępnionych materiałów nie wymaga wcześniejszej rezerwacji. Po zakończeniu korzystania ze stanowisk należy zachować w nich porządek.

AL