Sesja Rady Miasta Poznania w dniu 1 kwietnia to m.in. uchwały nazewnicze, planistyczne, czy dyskusja na temat stanowiska w sprawie finansowania oświaty.
Sesja Rady Miasta Poznania w dniu 1 kwietnia to m.in. uchwały nazewnicze, planistyczne, czy dyskusja na temat stanowiska w sprawie finansowania oświaty.
Tegoroczne uroczystości inaugurujące Miesiąc Pamięci Narodowej odbędą się w czwartek, 3 kwietnia. Szczegóły wydarzenia przedstawił podczas konferencji prasowej przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Ganowicz. - Zależy nam, aby historia Fortu VII była przestrogą dla nas wszystkich. Przestrogą przed tym, do czego prowadzi zacietrzewienie, nienawiść, brak dialogu - wszystkie te cechy, które popychają ludzi do wojen - podkreślał przewodniczący RMP.
Komisja Budżetu, Finansów, Przedsiębiorczości i Nadzoru Właścicielskiego pozytywnie zaopiniowała wniosek Wydziału Gospodarki Komunalnej dotyczący udostępnienia gruntów miejskich pod realizację ciepłowni geotermalnych w zakresie ustanowienia użytkowania w trybie bezprzetargowym na gruntach komunalnych na rzecz podmiotu Innargi Poland Sp. z o. o.
Komisja Kultury i Nauki pozytywnie zaopiniowała nowe propozycje nazewnicze w przestrzeni miejskiej.
Komisja Oświaty i Wychowania pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na dokonanie darowizny nieruchomości stanowiących własność Miasta Poznania, położonych przy ul. Bydgoskiej oraz ul. Warszawskiej, na rzecz Województwa Wielkopolskiego. W budynkach prowadzony jest Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niesłyszących. Opiniowano również dwie inicjatywy klubowe.
Problem z pojazdami elektrycznymi przypominającymi rowery lub motocykle był tematem posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego.
Komisja Mieszkaniowa zapoznała się z informacją o stanie zasobu mieszkaniowego Poznańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego i planami spółki.
Komisja Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej kontynuowała temat potencjalnego ryzyka kolizji ptaków z infrastrukturą mostów Berdychowskich. Opiniowano także bieżące projekty uchwał.
Komisja Rewitalizacji i Inicjatyw Lokalnych zapoznała się z założeniami Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2026.
Do Biura Rady Miasta trafił projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody przez Radę Miasta na zawarcie porozumienia międzygminnego w zakresie powierzenia przez Gminę Swarzędz Miastu Poznań zadania pn. "Analiza celowości i efektywności przedłużenia istniejącej trasy tramwajowej od pętli Miłostowo w Poznaniu do Swarzędza".
Do Biura Rady Miasta wpłynęły projekty uchwał dotyczące nowych propozycji nazewniczych w przestrzeni miejskiej.
Konferencja naukowa "Król Bolesław Chrobry i jego czasy. Poznań - Piastowie - Europa" została zainaugurowana w Sali Białej Urzędu Miasta Poznania. Miasto reprezentowali Grzegorz Ganowicz - przewodniczący Rady Miasta Poznania i Mariusz Wiśniewski - zastępca prezydenta Poznania.
W konferencji prasowej na temat modernizacji infrastruktury torowo-sieciowej, obok zastępcy prezydenta Mariusza Wiśniewskiego, prezesa MPK Krzysztofa Dostatniego i dyrektora ZTM Jana Gosiewskiego, wziął udział przewodniczący Komisji Transportu Rady Miasta, radny Tomasz Wierzbicki.
Marcowa sesja Rady Miasta Poznania to m.in.: zmiany w budżecie, zmiany w Gminnym Programie Rewitalizacji, petycje do Rady Miasta, sprawozdanie z działalności Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu za rok 2024, nawiązanie współpracy z Miastem Kaohsiung w Republice Chińskiej (Tajwan).
Komisja Promocji Miasta, Turystki i Rekreacji gościła w siedzibie Poznańskiego Centrum Dziedzictwa. Radne i radni zapoznali się m.in. działaniami zaplanowanymi z okazji 1000-lecia koronacji i pochówku pierwszego króla Polski Bolesława Chrobrego.
- Przyrost osób płacących podatki w Poznaniu i tutaj zameldowanych będzie korzystny dla całego Miasta, gdyż w perspektywie kolejnych lat spowoduje wyższe dochody, a one będą mogły być przeznaczone na kolejne inwestycje i działania - podkreśla radna Małgorzata Dudzic-Biskupska, przewodnicząca Komisji Budżetu, Finansów, Przedsiębiorczości i Nadzoru Właścicielskiego. Aby przekonać do tego poznaniaków i poznanianki, Miasto ogłasza konkurs dla osiedli.
Radne z Komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej obawiają się, że szklane elementy mostów Berdychowskich mogą zagrażać bezpieczeństwu ptaków.
475 lat temu, w marcu 1550 roku, budowniczy Jan Baptysta Quadro zawarł umowę z radą miejską Poznania, której efektem jest obecny kształt Ratusza na Starym Rynku.
Komisja Rewitalizacji i Inicjatyw Lokalnych pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały wprowadzający zmiany w "Gminnym Programie Rewitalizacji dla Miasta Poznania". Jest to aktualizacja programu.
W 150 rocznicę śmieci Cyryla Ratajskiego, prezydenta Poznania, który trwale przeobraził nasze miasto, odbyła się sesja naukowa poświęcona jego postaci. Wydarzenie zorganizowali: Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, Rada Miasta Poznania, Towarzystwo Miłośników Miasta Poznania oraz instytucje naukowe i kulturalne.