Poznań był gospodarzem Konwentu Przewodniczących Rad Miast Wojewódzkich

- Konwent Przewodniczących Rad Miast Wojewódzkich to nieformalna przestrzeń do wymiany myśli, idei i doświadczeń oraz do ciągłej współpracy, bowiem tego typu spotkania odbywają się cyklicznie w różnych miastach wojewódzkich w Polsce - mówi przewodniczący Grzegorz Ganowicz, gospodarz tegorocznego spotkania, które poświęcone było w głównej mierze bezpieczeństwu w kontekście m.in. niedawno uchwalonej ustawy z dnia 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej.
Głównym punktem konwentu była debata na temat bezpieczeństwa i rezyliencji samorządów miejskich w obliczu obecnych wyzwań, przed którymi stoją społeczności lokalne w związku z aktualną sytuacją geopolityczną. - Nauczeni doświadczeniami z czasów pandemii oraz pierwszym etapem pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę, dziś stajemy przed kolejnymi wyzwaniami w zakresie bezpieczeństwa publicznego, którego zapewnienie w dużej mierze spoczywa na samorządach - dodaje Grzegorz Ganowicz. Z gośćmi spotkał się także zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski, któremu podlegają tematy bezpieczeństwa; a także radny Przemysław Plewiński - przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego RMP.
Oprócz debaty, goście konwentu odwiedzą m.in. jedno z najnowocześniejszych w Polsce laboratoriów kryminalistycznych Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu oraz Centrum Szyfrów Enigma. Zwiedzanie również wystawę "Projekt Chełmoński" w Muzeum Narodowym, spacerowali przez odnowioną płytę Starego Rynku oraz zapoznali się z informacją Miejskiego Konserwatora Zabytków na temat odrestaurowanej Sali Sesyjnej Urzędu Miasta.
Konwent Przewodniczących Rad Miast Wojewódzkich odbywa się od kilkudziesięciu lat i stanowi nieoficjalną przestrzeń współpracy samorządowców. Tegoroczny konwent, organizowany w Poznaniu, jest wyjątkowy także z uwagi na czas jego odbywania się - w 35-lecie funkcjonowania samorządu terytorialnego w Polsce.
oprac. red.