grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Konsultacje w sprawie pomnika Wiedźmy

W lutym br. Rada Miasta Poznania podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na wzniesienie w Poznaniu pomnika Wiedźmy. W kwietniu Prezydent Miasta zarządzeniem wyznaczył termin przeprowadzenia konsultacji społecznych dotyczących formy i lokalizacji pomnika upamiętniającego Wiedźmę z Chwaliszewa. Odbędą się one w dniach od 23 kwietnia do 12 maja 2025 r.

pomnik postaci ludzkiej w lustraznej powłoce odbija się otoczenie, pomnik stoi na trawie wśród drzew - grafika artykułu
Poprzednia grafika Następna grafika Pomnik Wiedźmy z Chwaliszewa ustawiony tymczasowo w Parku Stare Koryto Warty podczas Festiwalu Malta 2024

Celem konsultacji jest przede wszystkim zebranie opinii mieszkańców na temat formy pomnika i jego lokalizacji, a także treści tablicy informacyjnej dotyczącej pomnika oraz formy obchodów jego odsłonięcia.

W terminie od 23 kwietnia do 12 maja będzie można składać uwagi i propozycje do projektu pomnika poprzez:
- pocztę elektroniczną na adres: pomniki@um.poznan.pl;
- pocztę tradycyjną na adres: Urząd Miasta Poznania, Wydział Urbanistyki i Architektury, pl. Kolegiacki 17, 61-841 Poznań;
- ankietę elektroniczną dostępną na stronie internetowej Miasta: poznan.pl/konsultujemy;
- ankietę w formie papierowej rozdawaną podczas spotkania informacyjnego z elementami debaty, zorganizowanego podczas trwania konsultacji.

We wtorek, 6 maja br., w godz. 17:30-19:30 w Pawilonie Nowej Gazowni oraz na terenie Parku Stare Koryto Warty zorganizowane zostanie spotkanie informacyjne z elementami debaty. Podczas spotkania będzie możliwość zapoznania się z proponowaną formą pomnika, porozmawiania z inicjatorkami projektu, oraz z działaczkami i ekspertkami związanymi z organizacjami feministycznymi działającymi w naszym mieście. Opinie, propozycje i uwagi zebrane podczas konsultacji społecznych zostaną przekazane Zespołowi ds. wznoszenia pomników na terenie miasta Poznania w celu podjęcia ostatecznej decyzji w sprawie formy i lokalizacji pomnika.

*

W 1511 roku na Chwaliszewie doszło do jednego z pierwszych udokumentowanych procesów o uprawianie czarów, w wyniku którego oskarżona o zatrucie wody używanej do produkcji piwa kobieta została skazana na śmierć przez spalenie na stosie.

Inicjatorką pomysłu upamiętnienia kobiety oskarżonej o czary i spalonej na stosie na poznańskim Chwaliszewie jest Ewa Łowżył, poznańska artystka i aktywistka, dla której historia Wiedźmy z Chwaliszewa jest nie tylko opowieścią o tragicznych wydarzeniach sprzed lat, ale również opowieścią o strachu przed nieznanym oraz o społecznych mechanizmach pozwalających zrobić z kobiety ofiarę. Pomnik, w założeniu działaczki, upamiętnić ma nie tylko Wiedźmę, ale również inne kobiety doświadczające przemocy.

Rzeźba autorstwa Alicji Białej, przedstawia sylwetkę wiedźmy (wysokość 166 cm). Wykonana jest ze stali, a lustrzana powierzchnia pozwala przejrzeć się w niej każdemu, kto stanie w jej pobliżu. Rzeźba powstała w ubiegłym roku i była tymczasowo eksponowana w Parku Stare Koryto Warty podczas Festiwalu Malta. Teraz, Malta Festiwal oraz Kulczyk Foundation, będąca fundatorem rzeźby, chcą aby pomnik Wiedźmy powrócił do Parku Stare Koryto Warty i został w nim na stałe.

oprac. red.

Załączniki