15 czerwca - DZIEŃ OTWARTY w poznańskiej spalarni

W sobotę 15 czerwca 2024 r. ITPOK po raz kolejny otwiera się na mieszkańców. Zapraszamy do zwiedzenia instalacji.

Zdjęcie pokazuje czerwone kaski, położone na stołach, które mieszkańcy muszą ubrać podczas zwiedzania spalarni. - grafika artykułu
Zdjęcia ze zwiedzania poznańskiej spararni

Jak to się dzieje, że z odpadów wrzucanych do czarnych pojemników powstaje energia elektryczna i energia cieplna? W jaki sposób odpady są spalane, by nie szkodziły naszemu zdrowiu i nie zatruwały powietrza? Co by było, gdybyśmy nie mieli w Poznaniu spalarni? Odpowiedzi na te i całą masę innych pytań będzie można uzyskać podczas zwiedzania Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Poznaniu. Miasto Poznań i firma PreZero Zielona Energia zapraszają na Dzień Otwarty w ITPOK przy ulicy Energetycznej 5. Spalarnię można będzie odwiedzić w sobotę, 15 czerwca, w godzinach od 9.00 do 15.30.

Zwiedzanie będzie możliwe po wcześniejszym zapisaniu się. Rejestracji na konkretną godzinę można dokonać samodzielnie, przez internetowy formularz zgłoszeniowy, który jest dostępny TUTAJ.

Liczba miejsc jest ograniczona. Z jednego adresu mailowego można zapisać maksymalnie 4 osoby. Potwierdzenie zapisu zostanie wysłane na podany podczas rejestracji adres mailowy. Goście odwiedzający spalarnię muszą mieć ukończone 7 lat. Organizatorzy proszą również o przybycie w butach na płaskiej podeszwie.

Wycieczka po ITPOK będzie składała się z prezentacji oraz spaceru po spalarni z udziałem przewodnikiem. Całość potrwa około godziny. Będzie można m.in. wejść do hali wyładowczej, obejrzeć bunkier na odpady, przyjrzeć się działaniu operatora ogromnego, kilkutonowego chwytaka odpadów.

Krótko o instalacji
ITPOK to nowoczesne, ekologiczne i bezpieczne zagospodarowanie zmieszanych odpadów komunalnych oraz ich efektywne wykorzystanie do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. To jedyna w Polsce spalarnia odpadów komunalnych zrealizowana w oparciu o umowę o partnerstwie publiczno-prywatnym. Instalacja wpisuje się w ideę zrównoważonego gospodarowania odpadami i jest ostatnim etapem postępowania z odpadami zmieszanymi, w którym - dzięki odzyskowi energetycznemu - odpady stają się zasobem służącym do produkcji energii.