Małpki uciekły z systemu kaucyjnego do lasów, parków i rzek...

Czy 1 stycznia 2025 roku będzie przełomowym dniem w gospodarce odpadami? Raczej nie, ale to wówczas zacznie obowiązywać tzw. ustawa kaucyjna. Sprzedawcy będą zobowiązani pobierać opłatę za wybrane opakowania, ale również przyjmować je od klientów do skupu. O nadziejach związanych z ustawą, ale również o jej niedoskonałościach opowiada Janusz Mizerny, który od 15 lat zajmuje się ekologią i edukowaniem z zakresu ekologii.

Piąty odcinek podkastu Masz wpływ - grafika artykułu
Janusz Mizerny w piątym odcinku podkastu Masz wpływ

To już 5 odcinek naszego podkastu Masz wpływ. To cykl rozmów, do których zaprosiliśmy osoby na co dzień zajmujące się środowiskiem, klimatem, przyrodą, odpadami i edukacją ekologiczną. Tym razem Mikołaj Basiński zaprosił do mikrofonu Janusza Mizernego, który opowiada o zaletach i wadach systemu kaucyjnego.

Gość piątego odcinka podkastu - w opłatach za najpopularniejsze opakowania szklane, plastikowe i puszki - widzi szansę na czystsze środowisko. Dodaje zarazem, że nie zrozumiałe jest dla niego nieobjęcie systemem kaucyjnym niewielkich butelek wykorzystywanych np. w sprzedaży alkoholu (potocznie nazywanych małpkami). - Gdyby były obłożone dodatkową opłatą, to dosyć szybko byśmy się nauczyli, że nie ma sensu ich wyrzucać, bo to wyrzucanie pieniędzy gdzieś w trawę - mówi.

W Masz wpływ Janusz Mizerny wyjaśnia również czym są PSZOK-i i jaką rolę w systemie gospodarowania odpadami pełnią instalacje termicznego przetwarzania. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Janusz Mizerny - od ponad 15 lat zajmuje się zawodowo projektami w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych i śladu węglowego oraz tematyką zrównoważonego rozwoju, OZE i efektywności energetycznej. Absolwent Politechniki Łódzkiej na kierunku inżynieria środowiska, a także studiów podyplomowych z zakresu zarządzania energią oraz audytów energetycznych. Od 2015 r. prowadzi bloga o ekologii Green Projects (green-projects.pl) oraz wydaje cotygodniowy eko-scytujący newsletter.

Z bohaterami podkastów Masz wpływ rozmawia Mikołaj Basiński - lider inicjatywy Szukam w lesie, również twórca internetowy, bloger, edukator. Jako leśny aktywista, praktyk ekologii pozytywnej i pasjonat przyrody, opowiada o problemach i pięknie leśnych ekosystemów na kanale YouTube.

Piątego  odcinka podkastu "Masz wpływ" słuchajcie na:

Oraz na miejskim kanale video.POZnan* i w serwisie YouTube.

Premiera kolejnej rozmowy z cyklu Masz wpływ 16 sierpnia. Zapraszamy!

Wszystkie odcinki podkastu:

Masz wpływ odc. 1 - rozmowa z Anetą Chmielińską [Dzikoprzygody]

Masz wpływ odc. 2 - rozmowa z Kasią Wągrowską [Ograniczam się]

Masz wpływ odc. 3 - rozmowa z Agatą Kamykowską i Martą Mietelską-Topór [Crush on Trash]

Masz wpływ odc. 4 - rozmowa z Krzysztofem Sową ze stowarzyszenia Wywrotka [Trashmageddon]

Z kulturą o odpadach

Na początku 2023 roku Wydział Gospodarki Komunalnej podjął współpracę z Estradą Poznańską. Zaplanowano szereg działań edukacyjnych z wykorzystaniem doświadczenia i narzędzi jakimi dysponuje ta miejska jednostka kultury.
Jednym z założeń projektu było nagranie podkastów o tematyce szeroko rozumianej ekologii i bioróżnorodności w powiazaniu z istotą efektywnej i prawidłowej gospodarki odpadami komunalnymi.

Współpraca z Estradą zaowocowała również książką dla dzieci Trzy popołudnia Poli. To krótkie, połączone z zadaniami odpadowymi opowiadanie skierowane do najmłodszych mieszkańców Poznania. Oficjalna premiera książeczki odbyła się 18 maja podczas rodzinnego festynu Poznań w Formie, który odbył się na hipodromie Wola.

Z kulturą o odpadach to też prace nad scenariuszem spektaklu, którego treść będzie przybliżała zasady funkcjonowania poznańskiego systemu odpadowego. Więcej o projekcie piszemy TUTAJ.