Ale Kino! - święto młodego kinomana
Od przeglądu filmowego do międzynarodowego festiwalu
Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!" swoimi korzeniami sięga lat 60. Wtedy to, w 1963 roku, odbył się w Pałacu Młodzieży w Poznaniu Przegląd Filmów Animowanych. Rok później impreza przekształciła się już w całkiem spory festiwal, a w 1969 stała się ogólnopolskim wydarzeniem prezentującym filmy dla dzieci i młodzieży. W połowie lat 90. z kolei festiwal zyskał rangę międzynarodowej imprezy. Tym samym jest drugim najstarszym festiwalem filmowym w Polsce i drugim najstarszym festiwalem filmów dla młodej widowni na świecie.
W zeszłym roku, gdy realizowana była 41. edycja wydarzenia, obchodził jubileusz 60-lecia, co jest związane z faktem, że w pewnych okresach swojego istnienia festiwal odbywał się co dwa lata. Przez ten czas kilkukrotnie zmieniał nazwę, obecna, Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino!, jest jego... ósmą!
Mimo swojego dojrzałego wieku Ale Kino! nie traci kontaktu ze światem młodej i najmłodszej widowni. W programie festiwalu od lat znajdują się filmy poruszające tematy bliskie dzieciom i nastolatkom, dotykające ważnych problemów społecznych oraz prezentujące różnorodność doświadczeń młodych osób pochodzących z różnych zakątków świata.
Co w programie tegorocznej edycji?
Organizatorzy od lat prezentują poznańskiej publiczności najlepsze filmy z całego roku, które zdobyły nagrody na najważniejszych światowych festiwalach (m.in. w Cannes czy w Wenecji). W ramówce pojawiają się też produkcje, które nie mają jeszcze swojej festiwalowej historii i zostały dopiero odkryte przez zespół programowy. Co roku prezentowane są również tytuły, które nie wchodzą później do szerokiej dystrybucji kinowej, co sprawia, że Festiwal to jedyna okazja, by zobaczyć je na dużym ekranie.
Sercem festiwalowego programu jest międzynarodowy konkurs najlepszych filmów dla dzieci i młodzieży. Podzielony on został na cztery sekcje, czyli:
- filmy pełnometrażowe dla dzieci
- filmy pełnometrażowe dla młodzieży
- filmy krótkometrażowe dla dzieci
- filmy krótkometrażowe dla młodzieży
Podczas tegorocznej 42. edycji zostanie zaprezentowanych ponad 100 filmów z całego świata, w tym produkcje europejskie, polskie oraz tytuły z Kanady, Ameryki Południowej i Azji. Będzie można wśród nich zobaczyć filmy aktorskie, krótkometrażowe czy animacje. Ale Kino! krąży wokół tematów, o których warto rozmawiać, powiązanych z rodziną, przyjaźnią, bliskością, dorastaniem. Produkcje poruszą również temat emancypacji, poszukiwania własnej tożsamości i swojego miejsca w świecie czy trudny temat żałoby.
Tzw. filmy coming of age to często reżyserskie debiuty filmowe - nierzadko bardzo osobiste i nacechowane intensywnymi emocjami, wciąż świeżymi w pamięci młodych twórców.
Pokaz-niespodzianka i inne wydarzenia specjalne
Dla osób lubiących niespodzianki przygotowano sekretny pokaz. To seans filmowy, który odbędzie się w tajemnym miejscu, a tytuł filmu będzie znany dopiero przed jego rozpoczęciem. Wiadomo tylko, że to propozycja dla osób od szóstego roku życia. Projekcja odbędzie się 25 listopada, uczestnicy spotykają się na Rondzie Kaponiera, wejście A, o godz. 16:30, by stamtąd udać się wspólnie na miejsce seansu.
W tym roku udało się również nawiązać współpracę z jedną z największych platform, jaką jest Netflix. 24 listopada, podczas pierwszego dnia festiwalu, odbędzie się pokaz premierowy animowanej komedii "Zaklęci".
To pełna przygód, baśniowa i ciepła opowieść, poruszająca problemy typowe dla współczesnych rodzin, z którymi łatwo się utożsamiać. Film wyreżyserowała Vicky Jenson ("Shrek"), oryginalną ścieżkę dźwiękową skomponował Alan Menken ("Piękna i bestia"), a słowa piosenek napisał Glenn Slater ("Zaplątani"). W oryginalnej, gwiazdorskiej obsadzie głosów użyczyli m.in. Javier Bardem i Nicole Kidman.
Warto wspomnieć też o kilkanaście lat temu pionierskich na gruncie europejskim, a dziś coraz bardziej popularnych seansach dla najnajmłodszej widowni. W specjalnie zaaranżowanej przestrzeni, przy przyciemnionym świetle (a nie w ciemności) i z przyciszonym dźwiękiem, dzieci w wieku od trzech do pięciu lat i bliscy im dorośli mogą oglądać filmy krótkometrażowe. Wydarzeniom tym zwykle towarzyszą dodatkowe animacje, działania ruchowe lub teatralne.
Pierwszy raz w historii festiwalu odbędą się pokazy w klubie festiwalowym Lokum Stonewall. Będzie to seans czterech queerowych filmów krótkometrażowych. Jak zapewniają organizatorzy dzięki temu każdy będzie mógł odnaleźć swoją historię na festiwalu. Pokaz będzie połączony z bingo i jest propozycją dla osób nastoletnich i dorosłych.
Spotkania, rozmowy i... Silent Disco
Ale Kino! to nie tylko dobre filmy, ale też wspaniałe festiwalowe doświadczenia, spotkania i rozmowy, które pozostaną na długo w pamięci wszystkich kinomanów, tych młodszych i tych nieco starszych. Pretekstem będą zwłaszcza produkcje poruszające ważne i towarzyszące naszej codzienności tematy.
Organizatorzy polecają m.in. spotkania z Joanną Kopycką z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, które odbędą się po filmach "Ostatnie zanurzenie" i "Toxic". Po sensie "Jutro o świcie" do rozmowy zaprosi Marianna Lutomska z Fundacji Nagle Sami, a z przedstawicielem Fundacji Panda Team będzie można spotkać się po filmie "Valentina i spokój".
A tym, których interesują kulisy powstawania filmów, organizatorzy zapewnią wiele okazji do zadawania pytań. Festiwal odwiedzą aktorzy i aktorki, osoby, które piszą scenariusze, reżyserują i produkują filmy. Po seansach zostaną udostępnione mikrofony, aby widzowie mogli ich wypytać zaproszonych gości i zgłębić tajniki ich fascynującego świata.
Atrakcją festiwalu z pewnością będzie również Silent Disco, które będzie imprezą pożegnalną z Multikinem 51 (przestanie funkcjonować na początku 2025 roku), wieloletnim gospodarzem festiwalu Ale Kino! Wstęp na wydarzenie będzie możliwy po okazaniu akredytacji lub biletu na jakikolwiek pokaz festiwalowy.
Kiedy i gdzie?
Festiwal w całości odbędzie się między 24 listopada a 1 grudnia w formie stacjonarnej, w Poznaniu.
Filmy będzie można oglądać w kilku lokalizacjach:
- Multikino 51 (ul. Królowej Jadwigi 51)
- Kino Pałacowe (CK Zamek, ul. Św. Marcin 80/82)
- Kino Muza (ul. Św. Marcin 30)
- Scena Wspólna (ul. Brandstaettera / ul. Za Cytadelą 1)
- sekretne miejsce, w którym odbędzie się Sekretny pokaz
W programie znajdą się filmy z tłumaczeniem na Polski Język Migowy oraz z audiodeskrypcją.
Szczegóły dotyczące dostępności Festiwalu można znaleźć na stronie wydarzenia w zakładce Dostępność.
Podsumowując...
"Ale Kino!" to wielka filmowa przygoda, podróż poprzez wszystkie szerokości geograficzne i gatunki filmowe. To śmiech i wzruszenia, przygody i dramaty młodych ludzi opowiedziane ze zrozumieniem ich świata i pełnym jego poszanowaniem.
To filmy dla widza od 3. roku życia... Zaś górna granica w zasadzie nie istnieje! W tak bogatej i różnorodnej ofercie każdy miłośnik kina na pewno znajdzie coś dla siebie.
Pełny program 42. edycji jest dostępny na stronie internetowej festiwalu.
AK