Oświata w budżecie
Wydatki na oświatę to m.in.: wynagrodzenia dla nauczycieli, zajęcia dydaktyczne, wychowawcze, pozalekcyjne, utrzymanie infrastruktury, dopłaty do posiłku w szkołach. W planach inwestycyjnych m.in.: optymalizacja efektywności energetycznej w placówkach oświatowych, modernizacja budynków, pomieszczeń, dziedzińców szkolnych. Z przykładowych inwestycji wymienić można budowę hali sportowej przy XX LO, czy budowę szkoły na Strzeszynie.
Radny Marcin Ruta pytał czy w związku ze zmianą systemy wyłaniania podmiotów świadczących transport dzieci z niepełnosprawnościami do szkół, nastąpi na przykład optymalizacji tras przejazdów. Wcześniej te usługi zlecały szkoły, teraz podmioty wyłania Miasto. Dyrektor Wydziału Oświaty Przemysław Foligowski wyjaśnił, że zmiana została wprowadzona w wyniku przeprowadzonego audytu, natomiast nowy system nie przyniósł obniżenia kosztów, a trasy planuje przewoźnik.
Radny Adam Szabelski przypomniał, że podczas wyborów prezydenckich w 2025 roku w wielu szkołach zorganizowane zostaną lokale wyborcze i zaapelował o dostosowanie dostępu placówek do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Mówił też o potrzebie wymiany instalacji elektrycznej w wielu budynkach szkolnych. Zachęcał też do aplikowania o środki z rządowego programu asystentów międzykulturowych dla uczniów z Ukrainy.
oprac. red.