Opłaty za transport publiczny i parkowanie
Z założeniami zmian w taryfach biletów transportu miejskiego oraz stawek za parkowanie w płatnych strefach, Komisja Transportu zapoznała się wcześniej na posiedzeniu w dniu 5 listopada. Na kolejnym posiedzeniu w dniu 28 listopada obradowała nad formalnymi projektami uchwał.
Zastępca prezydenta Mariusz Wiśniewski podsumował powody i filozofię proponowanych zmian. Powody to przede wszystkim rosnące koszty utrzymania transportu publicznego, w tym rosnące ceny energii oraz inflacja (problemy dotyczące całego kraju). Zauważalna jest też rosnąca dysproporcja między kosztami transportu publicznego, a dochodami z biletów. Jednocześnie Miasto chce dalej rozwijać komunikację publiczną i zapewnić odpowiednią jej jakość. W związku ze zmianami cen biletów, konsekwentnie wzrosną też opłaty w strefach parkowania, co wynika z polityki transportowej skierowanej za konkurencyjny transport publiczny. Jednocześnie w proponowanej strategii cenowej preferuje się i premiuje osoby płacące podatki w Poznaniu. Takie osoby będą płacić mniejsze stawki zarówno za bilet metropolitarny, jak i za parkowanie.
Dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego Jan Gosiewski przypomniał, że w nowej taryfie nie zmieni się cena biletu długookresowego dla osób płacących podatki w naszym mieście. Nie zmienią się też ceny biletów specjalnych (szkolnych, senioralnych, czy dla honorowych dawców krwi). Likwidacji ulegną bilety trasowane 6-przystankowe, których sprzedaż z roku na rok znacznie spada. O ok. 20% wzrosną koszty t-Portmonetki i biletów jednorazowych. Nowe taryfy mają wejść w życie od 1 września 2025 r.
Wzrost opłat w strefach parkowania będzie nieco mniejszy w stosunku do przedstawianych wcześniej założeń. W najdroższej części strefy płatnego parkowania pierwsza godzina postoju kosztować będzie 9,50 zł (wcześniejsza propozycja 10 zł), a dla osób płacących podatki w Poznaniu 7,50 zł (wcześniejsza propozycja 8 zł). Również w przypadku opłat za parkowanie wprowadzona zostanie dwutaryfowość, co wyjaśniał zastępca dyrektora Zarządu Dróg Miejskich Piotr Libicki. Posiadacze karty OK Poznań ponosić będą niższe opłaty. Bez zmian pozostaną m.in. identyfikatory dla osób z niepełnosprawnościami, koperty dla dostaw. W tym przypadku zmiany również mają wejść w życie od 1 września 2025 r. pod warunkiem, że do tego czasu wymienione zostaną parkomaty. Jeśli wymiana opóźni się, wprowadzenie nowych opłat wejdzie w życie w styczniu 2026 r.
Zastępca prezydenta Mariusz Wiśniewski dodał, że preferencje dla poznańskich podatników mają zachęcić do płacenia podatków w naszym mieście, a to może przełożyć się na wzrost wpływów do budżetu.
oprac. red.
- Projekt uchwały (PU 321/24) w sprawie ustalenia maksymalnych cen za przejazdy lokalnym transportem zbiorowym
- Projekt zmieniający uchwałę w sprawie ustalenia (...) stawek opłat za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych w Strefie Płatnego Parkowania oraz Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania (...)