Znamy poznańskich wolontariuszy roku!

Marcelina Rosińska - prawniczka, która od lat aktywnie działa na rzecz Poznania i jego mieszkańców, otrzymała tytuł Poznańskiego Wolontariusza Roku 2024. Podczas uroczystej gali w CK Zamek nagrody przyznano także w sześciu innych kategoriach konkursu.

Wolontariuszka Roku 2024 - grafika artykułu
fot. Miasto Poznań

- Jest mi niezmiernie miło, że mogę państwa powitać w imieniu poznańskiego samorządu - rozpoczął czwartkową galę w CK Zamek Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta. - To, że istnieją ludzie tacy jak Wy, którzy poświęcają swój czas i energię, by pomagać innym, jest dla nas bardzo ważne. Wiele działań, które przeprowadzamy jako samorząd, nie byłoby możliwych, gdyby nie wolontariusze. Dziękuję Państwu za to, że wspieracie wszystkich, którzy potrzebują pomocy. Gratuluję Wam wszystkim, życzę dużo sił i motywacji do dalszych działań. To, co robicie jest piękne.

W tym roku na konkurs wpłynęło około 80 zgłoszeń. Oceniła je kapituła, której przewodniczyła Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społęcznych UMP. 

- To dla mnie ogromny zaszczyt spotkać się z Wami na XXIV gali Poznańskiego Wolontariusza Roku - mówiła Magdalena Pietrusik-Adamska. - Te 24 lata pokazały, że Poznań stoi wolontariatem i bez niego nie byłby możliwy do okiełznania. Wasze serca, Wasza chęć niesienia pomocy i wsparcia, jest dla nas - a mówię to w imieniu wszystkich mieszkanek i mieszkańców miasta -  siłą, którą dajecie nam jako nadzieję na przyszłość. Kapituła oczywiście podjęła decyzje i wybrała zwycięzców. Ale powtórzę to, co mówimy co roku: zwycięzcą jest każda osoba zaangażowana w wolontariat w Poznaniu. A najbardziej wygrani są ci wszyscy, którzy mogą na Was liczyć. 

Tytuł Poznańskiego Wolontariusza Roku 2024 otrzymała Marcelina Rosińska. To prawniczka i działaczka społeczna, która od lat aktywnie działa na rzecz Poznania i jego mieszkańców. Stworzyła oddolny system wsparcia rówieśniczego, w którym wolontariusze pełnią rolę przyjaciół-opiekunów. Pomagają ludziom zmagającym się z depresją, po stracie bliskich, doświadczającym przemocy czy samotności, wspierając ich w codziennych wyzwaniach. Dzięki jej zaangażowaniu ponad dwa tysiące osób odzyskało nadzieję i siłę do działania. Tegoroczna zwyciężczyni szerzy również wiedzę na temat zdrowia psychicznego - w 2024 roku zorganizowała liczne bezpłatne szkolenia dla mieszkańców Poznania. Zainicjowała projekt "Siła Kobiet - Odbudowa po doświadczeniu przemocy psychicznej", dzięki któremu wiele poznanianek znalazło wsparcie w trudnych chwilach. 

- Jestem bardzo wzruszona tą nagrodą - przyznała wolontariuszka. - Kilka lat temu sama doświadczyłam przemocy i miałam poczucie, że moja droga do tak zwanej normalności jest bardzo długa. Czułam się w niej osamotniona. Miałam jednak szczęście, bo trafiłam na osobę, która pokazała mi, że czasem wystarczy jeden człowiek. Ktoś, kto powie: "Jestem tu dla ciebie i będę tak długo, jak będziesz tego potrzebować". Człowiek, który wysłucha, będzie obok, zaprowadzi do psychologa czy psychiatry, jeśli będzie taka potrzeba. Dziękuję za Wasze wsparcie i zaufanie,  a także za pomoc w projektach.

Wyróżnienia otrzymali: Monika Kowalewska - wolontariuszka pomagająca w jadłodajni sióstr albertynek oraz Przemek Kowalik, zaangażowany w wolontariat w zakładzie rehabilitacji przy ul. Mogileńskiej i w hospicjum Palium.

Razem zmieniają Poznań na lepsze

W kategorii "Wolontariat pracowniczy" zwyciężyła IKEA Poznań. Jej wolontariusze wspierają dzieci i młodzież zagrożone wykluczeniami, a także osoby w kryzysie bezdomności i migrantów. Wyróżnienia otrzymali: Wavin, Grupa Żabka, ENEA S.A., McKinsey EMEA Shared Service oraz Volkswagen Poznań. 

Zwycięzcą kategorii "Wolontariat szkolny" zostało Szkolne Koło Caritas Strzeszyn. Od 11 lat, bez przerwy, działa przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Orląt Lwowskich oraz na poznańskim Strzeszynie. Misją młodych ludzi jest niesienie pomocy potrzebującym poprzez regularne akcje charytatywne i społeczne oraz wydarzenia promujące wolontariat, pomoc, empatię i tolerancję. Nagrodzeni wspierają rodziny w trudnej sytuacji życiowej, organizują świąteczną akcję Paczka z Klasą, a także Wielkopolskie Integracyjne Mistrzostwa w Piłce Nożnej. Dzięki współpracy z lokalnymi darczyńcami, firmami i mieszkańcami Poznania, ich działania mają szeroki zasięg. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali: Motyli Wolontariat przy Szkole Podstawowej nr 64 im. Marii Konopnickiej, Młodzieżowy Wolontariat Marcinek z I Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Marcinkowskiego oraz Szkolne Koło Wolontariatu w III Liceum Ogólnokształcącym im. św. Jana Kantego. 

W kategorii "Wolontariat zespołowy" nagrodę otrzymało Zgromadzenie Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim. Prowadzi ono Jadłodajnię Brata Alberta - miejsce, w którym osoby w kryzysie bezdomności i ubogie mogą otrzymać ciepły posiłek, a przy okazji nawiązywać relacje z innymi potrzebującymi, doświadczyć życzliwości i zrozumienia. Z posiłków przygotowywanych przez siostry korzysta dziennie średnio 300 osób. Zakonnice docierają też do ludzi, którzy są w bardzo trudnej sytuacji mieszkaniowej, by nieść im pomoc. Wyróznienia trafiły do: Zespołu Wolontariackiego Stowarzyszenie Lepszy Świat, Zespołu  EKS w CIM Horyzonty oraz Grupy Wspólnie POZmieniajmy.

"Wolontariat młodzieżowy" to kategoria, w której zwyciężyły Julia i Maja Górnik oraz Nina Bakaj. W ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii stworzyły projekt "Przywrócić Uśmiech" - zrealizowały warsztaty dla mieszkańców domu pomocy społecznej przy ul. Konarskiego, a ich finałem był remont pokoju. Teraz dziewczyny chcą utworzyć książkę z ilustracjami, by podopieczni DPS-ów mogli podzielić się swoim doświadczeniem i historiami z innymi. 

W kategorii "Wolontariat senioralny" tytuł wolontariusza roku otrzymała Bernardyna Mośkowiak. To społeczniczka, przyjaciółka dzieci z niepełnosprawnościami, inicjatorka wielu działań społecznych. Od ponad 40 lat niesie wsparcie potrzebującym, stworzyła Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Sokoły. Wyróżnienia otrzymali: Anna Pilipczuk, Maria Fabrowska i Maciej Szczepański. 

"Nagrodę Mieszkańców" przyznano Jarosławowi Gamalczykowi - poznaniakowi, który bezinteresownie pomaga podczas różnorodnych akcji. Zaangażował się w zbiórki dla powodzian, wspiera m.in. Fundację Anny Wierskiej "Dar Szpiku".  

O nagrodach (z wyjątkiem wyróżnienia mieszkańców) decydowała kapituła, złożona z miejskich radnych, poznańskich dziennikarzy, przedstawicieli Miasta, laureatów konkursów z ubiegłych lat i społeczników w składzie: Monika Danelska, Małgorzata Woźniak, Wanda Wasilewska, Maciej Szefer, Maciej Gładysz, Szymon Pepłoński, Michał Jan Kosicki, Anna Sarbak, Natalia Hubert oraz Maria Andruchiw. 

Podczas gali przedstawiciele Stowarzyszenia CREO wręczyli certyfikaty "Miejsc Przyjaznych Wolontariuszom". To wyróżnienie przyznawane przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, w ramach Programu Korpus Solidarności. Organizacje, które uzyskują takie certyfikaty, muszą spełniać określone kryteria. Wśród nich są np. przygotowanie do wolontariatu, zarządzanie nim, promocja i informowanie o takim sposobie pomocy, a także ewaluacja i monitoring. W czwartek otrzymały je: Fundacja Animacja, stowarzyszenia: "Dzieje", Lepsze Jutro, Centrum Rozwoju Gminy Kościan, Zielona Grupa, "Na Tak, a także Stowarzyszenie Trzeźwości w Odolanowie-Centrum Integracji Społecznej oraz Polskie Uniwersytety Ludowe.

AW