Nowa kadencja Komisji Polityki Społecznej Związku Miast Polskich

Po raz pierwszy w nowej kadencji samorządu Poznań gościł członków Komisji Polityki Społecznej Związku Miast Polskich. Wybrano skład prezydium na czele z nową przewodniczącą, którą została Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych w poznańskim magistracie. To jedna z najważniejszych komisji działających w Związku Miast Polskich, bowiem obejmuje sprawy społeczne, a te bezpośrednio dotyczą mieszkanek i mieszkańców miast.

zdjęcie grupowe członków Komisji Polityki Społecznej Związku Miast Polskich - grafika artykułu
nowi członkowie i prezydium Komisji Polityki Społecznej Związku Miast Polskich

Do pracy w Komisji zgłosiły się 44 miasta wskazując 71 przedstawicieli do realizacji działań bezpośrednich. Zadaniem Komisji jest wypracowywanie wniosków, które mają pomóc Zarządowi Związku w formułowaniu postulatów i stanowisk wobec rządu i parlamentu w trakcie prac legislacyjnych dotyczących kwestii polityki społecznej. Ostatnia kadencja Komisji Polityki Społecznej była bardzo intensywna. Wybuchła pandemia, a potem wojna w Ukrainie i wszyscy pracujący w pomocy społecznej musieli mierzyć się z wyzwaniami, z jakimi dotąd nie mieli do czynienia.

Członkowie komisji wybrali przewodniczącą. Została nią Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UM Poznania. Wiceprzewodniczącymi zostali: Ilona Grędas-Wójtowicz - zastępczyni prezydentki Kołobrzegu, Żaneta Geryk - Radna Miasta Gdańska oraz Sławomir Granatowski - dyrektor Biura Rewitalizacji UM w Łodzi. Na sekretarza komisji wybrano Igora Armona - dyrektora Centrum Usług Społecznych w Jarocinie.

Przedstawiciele miast wysłuchali prezentacji na temat profilaktyki dotyczącej wirusowego zapalenia wątroby i wzięli udział w warsztatach na temat aktualnie opracowanych modeli programów polityki zdrowotnej, do bezpłatnego wykorzystania przez samorządy.