Betlejemskie Światło Pokoju przyjedzie do Poznania

Już po raz kolejny Betlejemskie Światło Pokoju będzie mogło zagościć w domach wszystkich poznanianek i poznaniaków. Harcerze z ZHP Chorągwi Wielkopolskiej przekażą je mieszkańcom w poniedziałek, 16 grudnia. Tym razem wydarzeniu towarzyszy hasło "Kochaj czynem".

Na zdjeciu harcerka trzymająca latarnię ze światłem, w tle choinka - grafika artykułu
Ogień od harcerzy będzie można odebrać w poniedziałek, podczas mszy św. o godz. 18:30 w farze/ fot. J. Małecki

Każdego roku w grudniu skauci z różnych zakątków świata szykują się na przyjęcie symbolu pokoju i jedności. Płomień zapalony w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem najpierw trafia do Wiednia, skąd jest przekazywany mieszkańcom miasta oraz reprezentantom skautów z innych państw Europy. W poniedziałek, 16 grudnia, dotrze także do Poznania.

Mieszkańcy stolicy Wielkopolski będą mogli odebrać ogień od harcerzy podczas mszy świętej o godz. 18:30 w Farze Poznańskiej.  

W tym roku wydarzeniu przyświeca hasło "Kochaj czynem". - W 2024 roku, kiedy Polskę dotknęła niszczycielska powódź, harcerki i harcerze ponownie stanęli na wysokości zadania, odpowiadając na potrzeby osób dotkniętych katastrofą. ZHP pokazał, że "Kochaj czynem" to nie tylko slogan, ale prawdziwe zobowiązanie - podkreśla phm. Joanna Stefańska, zastępczyni Komendanta Chorągwi Wielkopolskiej ds. organizacyjnych.

Na stronie internetowej tworzona jest interaktywna mapa, na której będzie można sprawdzić miejsca przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju oraz dowiedzieć się, gdzie można zapalić własną świecę. Po przybyciu do Poznania, Światło trafi nie tylko do hufców i jednostek harcerskich, ale również, dzięki zaangażowaniu poznańskich harcerzy, do parafii, szkół, szpitali, urzędów czy domów.

Betlejemskie Światło Pokoju zainicjowano w 1986 roku w Austrii jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Związek Harcerstwa Polskiego organizuje tę akcję od 1991 roku. Tradycyjnie ZHP otrzymuje Światło od skautów słowackich, a jego przekazanie odbywa się naprzemiennie w Polsce i na Słowacji. Polska stanowi jeden z ważnych punktów w międzynarodowej sztafecie.

HO