Spotkania z mieszkańcami Łazarza

Spotkania z mieszkańcami Łazarza

11 września 2006 r. odbyło się drugie spotkanie z mieszkańcami Łazarza, rozpoczynające II turę konsultacji społecznych na obszarach przeznaczonych do rewitalizacji.

Podczas spotkania Wydział Rozwoju przedstawił zestawienie problemów zgłaszanych przez mieszkańców Miasta podczas pierwszej tury spotkań na obszarach przeznaczonych do rewitalizacji, w tym również na Łazarzu, wraz z dotychczasowymi działaniami, jakie Miasto prowadzi w celu ich rozwiązania. Poniżej zamieszczamy tabelę zgłoszonych problemów z zaznaczonymi kolorem szarym wierszami, które dotyczą obszaru Łazarza.

Załączniki


Następnie przedstawione zostały mieszkańcom obszary proponowane do drugiej edycji Miejskiego Programu Rewitalizacji: Śródka - Ostrów Tumski - Chwaliszewo oraz fragmenty Łazarza i Jeżyc. Propozycja spotkała się z aprobatą obecnych na spotkaniu mieszkańców, a wybrane tereny uznane za niezwykle ważne i cenne dla całego miasta. Szczególną uwagę zwrócono na przywrócenie świetności Parku Wilsona, rozwiązanie problemów mieszkaniowych w obrębie układu architektoniczno-urbanistycznego Maxa Johowa, potrzebę zmian przebiegu tramwaju w ulicach Grunwaldzka - Szylinga - Zwierzyniecka oraz odpowiednie zagospodarowanie terenów zajezdni na ul.Gajowej.

Jako kontynuację działań rewitalizacyjnych w kolejnych edycjach, obecni mieszkańcy zaproponowali rozszerzenie przedstawionych terenów o obszar dolnego Łazarza, w tym: Rynku Łazarskiego, ulic Kolejowej, Małeckiego, Gąsiorowskich.

Na zakończenie spotkania obecni mieszkańcy przedstawili swoje postulaty dotyczące ogólnych działań na obszarze ich dzielnicy, w tym:

stworzenie strefy płatnego parkowania z uwzględnieniem zapotrzebowania na miejsca parkingowe dla mieszkańców,

pozostawienia wolnych przestrzeni dla skutecznego przewietrzania dzielnicy,

stworzenia sieci dróg rowerowych,

zamontowania monitoringu wizyjnego dla zapobiegania chuligaństwu.


19 kwietnia 2006 r. w Szkole Podstawowej nr 9, przy ul. Łukaszewicza 9/13 odbyło się kolejne spotkanie z mieszkańcami obszarów wybranych do rewitalizacji. Tematem spotkania były przyszłość i lokalne problemy Łazarza. Równocześnie, podobnie jak na wcześniejszych spotkaniach z mieszkańcami, trwała zabawa dla dzieci. Dzieci budowały ratusz i malowały wymarzone ich miejsce zamieszkania. W spotkaniu uczestniczyło ok. 60 mieszkańców.

Po przedstawieniu mieszkańcom idei rewitalizacji w Poznaniu oraz założeń Miejskiego Programu Rewitalizacji dla m. Poznania dialog z mieszkańcami poprowadził socjolog dr Krzysztof Podemski.

W czasie blisko dwóch godzin rozmawiano na temat najistotniejszych, w odczuciu mieszkańców, problemów istniejących na Łazarzu. Mieszkańcy zgłaszali problemy, które były zapisywane w komputerze i wyświetlane na ekranie tak, aby każdy mógł na bieżąco śledzić zgłaszane problemy. Po sporządzeniu listy problemów, uczestnicy spotkania dyskutowali nad ważnością poszczególnych problemów.

Za najistotniejsze mieszkańcy wybrali m.in.: problem bezpieczeństwa w dzielnicy, potrzebę rewitalizacji Rynku Łazarskiego, problemy społeczne dzielnicy oraz zaniedbane ulice przez "psie kupy". Listę zgłoszonych przez mieszkańców problemów zamieszczamy poniżej.

Załączniki

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej