Spotkania z mieszkańcami Wildy
Spotkania z mieszkańcami Wildy
19 września br. odbyło się spotkanie z mieszkańcami Wildy w Szkole Podstawowej nr 9 na ul.Traugutta. Na wstępie spotkania Wydział Rozwoju przedstawił zestawienie problemów zgłaszanych przez mieszkańców miasta podczas pierwszej tury spotkań na obszarach przeznaczonych do rewitalizacji, w szczególności na Wildzie, wraz z dotychczasowymi działaniami, jakie miasto prowadzi w celu ich rozwiązania (ponieżej zamieszczamy tabelę zgłoszonych problemów z zaznaczonymi kolorem szarym wierszami dotyczącymi obszaru Wildy).
Większość z przybyłych była pierwszy raz na spotkaniu dotyczącym rewitalizacji i po zapoznaniu się ze zgłoszonymi problemami uznała, iż najbardziej znaczącym problemem na obszarze dzielnicy są trudności z wykupem mieszkań z miejskich zasobów lokalowych. Jako następne, co do ważności były wymieniane:
brak poczucia bezpieczeństwa,
nieporządek w przestrzeni publicznej,
zła organizacja komunikacji,
brak terenów zieleni i rekreacji.
Pytania i postulaty przybyłych mieszkańców dotyczyły przede wszystkim funkcjonowania wspólnot mieszkaniowych oraz zasobów komunalnych. Najczęściej pojawiały się wątpliwości w zakresie:
wykupu mieszkań komunalnych,
dalszych planów remontowych,
mieszkań socjalnych,
oraz ogólnej polityki mieszkaniowej miasta.
Padły również pytania dotyczące możliwości finansowania w ramach Miejskiego Programu Rewitalizacji projektów prywatnych wspólnot mieszkaniowych.
Wobec tak wielu głosów dotyczących problemów mieszkaniowych, Wydział Rozwoju zobowiązał się do zorganizowania spotkania poświęconego tylko problemom mieszkaniowym, na które zostaną zaproszeni przedstawiciele odpowiednich jednostek miejskich. Mieszkańcy przyjęli propozycje z zadowoleniem, tłumacząc, iż wyjaśnienie tych kwestii jest sprawą priorytetową.
Na zakończenie spotkania ustalono, że spotkanie dotyczące problemów mieszkaniowy, zostanie zorganizowane na początku listopada br., a formą poinformowania mieszkańców będzie mailing pocztowy.
24 kwietnia 2006 r. w Szkole Podstawowej nr 5, przy ul. Traugutta 42 odbyło się kolejne spotkanie z mieszkańcami obszarów wybranych do rewitalizacji. Tematem spotkania były przyszłość i lokalne problemy Wildy. Równocześnie, podobnie jak na wcześniejszych spotkaniach z mieszkańcami, trwała zabawa dla dzieci. Dzieci rysowały i malowały ich wymarzone miejsce zamieszkania, grały w gry sprawnościowe.
W spotkaniu uczestniczyło ponad 60 osób, w tym: zainteresowani mieszkańcy, przedstawiciele Rad Osiedli oraz lokalnych stowarzyszeń. W związku ze spotkaniem zorganizowana została również wystawa prac malarskich dzieci z Przedszkola nr 176 "Bajkowy domek", związana z codziennym życiem w dzielnicy Wilda.
Po przedstawieniu mieszkańcom idei rewitalizacji w Poznaniu oraz Miejskiego Programu Rewitalizacji dla m. Poznania - etap pilotażowy "Śródka", dialog z mieszkańcami poprowadził specjalista dr Andreas Billert, zachęcając ich do udziału w dyskusji mówiąc: "miasto ma być dobre dla tych, którzy tam mieszkają".
W czasie blisko trzech godzin rozmawiano na temat najistotniejszych, w odczuciu mieszkańców, problemów istniejących na Wildzie. Mieszkańcy zgłaszali problemy, które były zapisywane w komputerze i wyświetlane na ekranie tak, aby każdy mógł na bieżąco śledzić zapis. Uczestnicy spotkania dyskutowali nad ważnością zgłaszanych problemów, w szczególności nad potrzebą kompleksowości rozwiązań na obszarze Wildy.
Zgłoszenia mieszkańców dotyczyły m.in.: problemów komunikacyjnych, niezagospodarowanych terenów zieleni, niskiego poczucia bezpieczeństwa oraz braku partycypacji społecznej w procesach planistycznych.
Szczegółową listę zgłoszonych przez mieszkańców problemów zamieszczamy poniżej.