Prof. Luca Vignali (Włochy) 21-23.03.2016
Prof. Vignali należy do grona najwybitniejszych współczesnych osobowości artystycznych. Współpracuje z prestiżowymi włoskimi orkiestrami, takimi jak Academy of St Cecilia w Rzymie czy Narodowa Orkiestra RAI. Jest regularnie zapraszany na najważniejsze festiwale muzyczne, takie jak Festiwal w Spoleto, Festiwal Narodów oraz Międzynarodowy Settimacurriculumne Stresa Akademii Chigiana w Sienie. Nagrywał dla wytwórni Musikstrasse, Bongiovanni, EMI, Fone i tacus. Jako profesor wykłada na renomowanych uczelniach włoskich w Modenie i w Udine. Często jest zapraszany do jury najbardziej prestiżowych konkursów w Europie.
Prof. Luca Vignali jest oboistą o światowej renomie. Należy do grona najwybitniejszych współczesnych osobowości artystycznych. W 1982 r. ukończył studia z wyróżnieniem w konwersatorium "GB Martini" pod kierunkiem G. Siviero w Bolonii. Od 1980 r. pierwszy oboista w orkiestrze Arena di Verona. W tym samym czasie doskonalił swój warsztat w Perugii z Haroldem Gombergiem. W 1981 r. grał w Orchestra Regionale Toscana studiując również w Asyżu u Lothara Kocha, który zaprosił go do udziału w Akademii H. Von Karajana w Berlinie. W czasie studiów w Niemczech uczestniczył w koncertach w Berlinie pod dyrekcją samego Karajana oraz innych wybitnych dyrygentów. W 1984 r. wygrał konkurs na stanowisko pierwszego oboisty, solisty Teatru Operowego w Rzymie. W 1986 r. zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie w Martignie (Francja). W 2000 r. otrzymał Nagrodę "Franco Alfano - Sanremo Classica" za wybitne interpretacje muzyczne. Współpracuje z prestiżowymi włoskimi orkiestrami, takimi jak Academy of St Cecilia w Rzymie czy Narodowa Orkiestra RAI. Jest regularnie zapraszany na najważniejsze festiwale muzyczne, takie jak Festiwal w Spoleto, Festiwal Narodów oraz Międzynarodowy Settimacurriculumne Stresa Akademii Chigiana w Sienie. Wykonywał najważniejsze utwory solowe na obój z najlepszymi włoskimi orkiestrami, w tym muzykę kameralną wraz z wybitnymi solistami i pianistami uznanymi w Europie, Stanach Zjednoczonych, Ameryce Łacińskiej, Japonii i Azji Południowo-Wschodniej: Y. Bashmet, P. Vernikov, A. Płatna, U. Ughi, S. Mintz, A. Lusterka, A, Lonquich, M. Campanella, S. Bunin. Od 1998 r. współpracował z Salvatore Accardo oraz włoską Orkiestrą Kameralną, z którą koncertował na całym świecie dokonując rejestracji radiowych i telewizyjnych. W czerwcu 2008 r. wykonał i nagrał dla wytwórni Fonẻ.Nel koncert Marco Taralli oraz koncert Alessandro Marcello z Sydney Symphony Orchestra pod dyrekcją Gianluigi Gelmettiego.
W 2001 r. nagrał na żywo z orkiestrą Mozarteum w Salzburgu dwa Adagia na obój i smyczki skomponowane przez Vittorio Fael Friuli.
Nagrywał m.in. dla takich wytwórni jak: Musikstrasse czy Bongiovanni. Redagował i wykonał kilka transkrypcji na orkiestrę i zespół instrumentów dętych Orkiestry XIX wieku kompozycji włoskich i rewizji tria z Corticelli na obój, fagot i fortepian we współpracy z A. Specchi i P. Carlini. Aktywnie jako nauczyciel prowadzi kursy mistrzowskie w Perugii, Portogruaro, Akademia "The Winds of Rome" oraz w Nowarze - Festival Fiati. Jako profesor wykłada w renomowanych uczelniach włoskich w Modenie i w Udine. Często zapraszany do jury najbardziej prestiżowych konkursów we Włoszech i Europie (Giuseppe Tomassini z Petritoli, Giuseppe Ferlendis Bergamo i inne)