Harmonogram wykładów w ramach Programu "Akademicki i naukowy Poznań" 2015/2016
Prof. Edward Glaeser (USA) 15.08.2016
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Miasto Poznań zapraszają na wykład otwarty pt.: Cities and Economic Development, który zostanie wygłoszony przez prof. Edwarda Glaesera. Prelekcja odbędzie się dnia 15 sierpnia (poniedziałek), o godz. 9:00 w Sali Lubrańskiego Collegium Minus UAM przy ul. Wieniawskiego 1.
Edward Glaeser jest profesorem na Harvard University. Należy do najwybitniejszych na świecie naukowców zajmujących się ekonomią i rozwojem miast. Jego działalności jest udokumentowana wieloma książkami i ponad 500 artykułami naukowymi w najlepszych światowych czasopismach. Prace prof. Glaesera były cytowane przez innych naukowców ponad 70 000 razy.
Prof. Robert J. Aumann (Izrael) 5.07.2016
Politechnika Poznańska oraz Miasto Poznań zapraszają na wykład otwarty, który zostanie wygłoszony przez wybitnego matematyka i ekonomistę - prof. Roberta J. Aumanna. Prelekcja pt.: Why Optimize? An Evolutionary Perspective, odbędzie się dnia 5 lipca (wtorek) o godz. 17:30 w Sali Ziemi Międzynarodowych Targów Poznańskich przy ul. Głogowskiej 10.
Prof. Aumann jest laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii za zastosowanie teorii gier w naukach społecznych i mikroekonomii w zakresie zachowania jednostek, współpracy i rozwiązywania konfliktów. Nagrodę otrzymał w 2005 r.
Jaroslav Rudiš (Czechy) 13-14.06.2016
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Miasto Poznań, zapraszają na wykłady otwarte, które wygłosi Jaroslav Rudiš. Pierwsza prelekcja odbędzie się dnia 13 czerwca 2016 (poniedziałek), o godz. 18:00, w Bibliotece Raczyńskich, pl. Wolności 19, sala nr 1 (prowadzenie dr Agata Firlej). Drugi wykład będzie miał miejsce 14 czerwca 2016 (wtorek), o godz. 10:30, w Instytucie Filologii Słowiańskiej UAM (prowadzenie prof. Anna Gawarecka). Spotkania będą tłumaczone na język polski.
Jaroslav Rudiš jest czeskim pisarzem, dziennikarzem, scenarzystą i autorem komiksów. Studiował germanistykę w Pradze, a także w Libercu i Zurychu. W latach 2001-2002 przebywał na stypendium w Berlinie. Debiutował w 2002 r. powieścią Nebe pod Berlínem (pol. Niebo pod Berlinem, Prószyński i S-ka, 2007). Znany jest również jako dramatopisarz oraz twórca słuchowisk radiowych, jego sztuki były realizowane zarówno w Czechach, jak i za granicą (Niem¬cy, Finlandia). Na podstawie komiksowej trylogii Alois Nebel powstał film pełnometrażowy Tomáša Luňáka, który zdobył m.in. Europejską Nagrodę Filmową. W 2014 r. otrzymał za powieść Národní třída prestiżową nagrodę literacką Magnesia Litera.
Prof. Jouni Taskinen (Finlandia) 30.05.2016
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu oraz Miasto Poznań zapraszają na wykład otwarty pt.: "Valuable freshwater mussels" - the diversity and function of freshwater mussels, their threatened status and their amazing life cycles. Prelekcję wygłosi prof. Jouni Taskinen, dnia 30 maja 2016 r. o godz. 13:00, w Kolegium Rungego Uniwersytetu Przyrodniczego, przy ul. Wojska Polskiego 52.
Prof. Jouni Taskinen jest związany z Uniwersytetem Jyväskylä w Finlandii. Był profesorem wizytującym University of Lethbridge, USA w 2015 r. oraz wykładowcą na trzech innych międzynarodowych uniwersytetach. Specjalizuje się w hydrologii, limnologii, ekologii i parazytologii. Jest ekspertem w dziedzinie mięczaków słodkowodnych.
Profesor jest autorem ponad 70 recenzowanych artykułów naukowych. Zajmuje stanowisko redaktora naczelnego czasopisma naukowego Ecological and Immunological Parasitology. Na wykładzie przedstawione zostaną informacje dotyczące rzadkich i wartościowych małży. Poruszone zostaną m.in. tematy związane z ich zróżnicowaniem, znaczeniem dla prawidłowego funkcjonowania ekosytstemów oraz niesamowitym cyklem rozwojowym.
Sir John Dermot Turing (Wielka Brytania) 24-25.05.2016
Miasto Poznań oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza zapraszają na wykład otwarty - kolejny odczyt z cyklu Wykładów z Informatyki im. Rejewskiego, Różyckiego, Zygalskiego, który wygłosi Dermot Turing. Sir John Dermot Turing, 12. Baronet, członek rady powierniczej fundacji i muzeum Bletchley Park jest bratankiem Alana Turinga, genialnego brytyjskiego matematyka, ojca informatyki.
Wykład otwarty Alan Turing and the Enigma, odbędzie się 24 maja 2016 o godz.15:30, w Auli A Wydziału Matematyki i Informatyki, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, ul. Umultowska 87.
W czasie swojej wizyty w Poznaniu Dermot Turing wygłosi również drugi wykład - 25 maja 2016 roku o godz. 15:30 w sali kinowej Centrum Kultury ZAMEK, ul. Święty Marcin 80/82: The "unknown' Alan Turing. Oprócz wykładów, planowane są również konsultacje i seminarium związane z działalnością Sir Johna Dermota Turinga w Blechley Park. Ten aspekt wizyty jest szczególnie ważny w kontekście planów władz Poznania stworzenia Centrum Szyfrów ENIGMA im. Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego.
Prof. Vona Groarke (Irlandia) 17.05.2016
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Miasto Poznań zapraszają na wykład otwarty pt.: Sealed with an X, który wygłosi prof. Vona Groarke. Prelekcja odbędzie się dnia 17 maja 2016 r. o godz. 11:30 w s. 601a w Collegium Novum przy al. Niepodległości 4.
Vona Groarke jest profesorem na Manchester University, gdzie wykłada literaturę irlandzką od 2002 roku. W Irlandii jest również jedną z najbardziej uznanych współczesnych poetek. Wykształcenie humanistyczne otrzymała w Trinity College w Dublinie oraz na Uniwersytecie w Cork. Od 2014 pełni funkcję głównego edytora czasopisma naukowego Poetry Ireland Review. Poetka jest członkiem Aosdána, irlandzkiego stowarzyszenia wybitnych artystów. W 2010 roku była członkiem jury konkursu poetyckiego the Manchester Cathedral International Poetry Prize.
Prof. Vona Groarke otrzymała wiele nagród oraz stypendiów, wśród nich the Brendan Behan Memorial Prize za jej pierwszy zbiór poezji Shale (1994), oraz the Michael Hartnett Award za zbiór wierszy Flight (2002), który wszedł również do finałowej listy do nagrody the Forward Prize za najlepszy zbiór wierszy.
Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu i Miasto Poznań, zapraszają na wykład otwarty, który wygłosi Erik Wolf. Prelekcja pt.: The latest trends & opportunities in food & drink travel (Najnowsze trendy i możliwości rozwoju turystyki kulinarnej), odbędzie się 12 maja 2016 r. (czwartek), o godz. 12.00, w Auli Budynku Głównego AWF przy ul. Królowej Jadwigi 27/39.
Erik Wolf jest założycielem i prezesem Światowego Stowarzyszenia Podróży Kulinarnych (World Food Travel Association - WFTA) z siedzibą w Portland. Założył również firmę Savor Search, której jest prezesem. Firma ta zajmuje się pośrednictwem w kontaktach pomiędzy producentami a nabywcami produktów przemysłu kulinarnego.
Gil (Guillermo) Penalosa (Kanda), 9.05.2016
Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu oraz Miasto Poznań, zapraszają na wykład otwarty Gila Penalosa.
Prelekcja pt. Miasto 8 80: Miasta tętniące życiem, zdrowe społeczności, szczęśliwsi ludzie, odbędzie się dnia 9 maja 2016 r. o godz. 18.00 w CK Zamek, Sala Wielka.
Gil Penalosa jest absolwentem UCLA Anderson School of Management. Jest założycielem i prezesem zarządu międzynarodowej organizacji non-profit - Miasto 8 80, prowadzi również międzynarodową firmę konsultacyjną - Gil Penalosa & Associates. Poza tym jest m.in. prezesem zarządu World Urban Parks, międzynarodowej organizacji, która skupia się na zagadnieniu miejskich parków, otwartych przestrzeni i przestrzeni do rekreacji, a także pełni także rolę doradcy w Children & nature Network, StreetFilms i America Walks.
Na wykładzie zostaną zaprezentowane reguły tworzenia zdrowego i tętniącego życiem miasta jako miejsca przyjaznego dla ludzi w każdym wieku, niezależnie od statusu społecznego. Gil Penalosa będzie poruszał temat roli ulic jako najrozleglejszej przestrzeni publicznej, parków miejskich, zrównoważonej mobilności. Podczas swojego wykładu postara się nie tylko postawić szereg pytań dotyczących przestrzeni publicznej, udzielić na nie odpowiedzi, ale jednocześnie wyjaśni prostą i skuteczną zasadę integracyjnej budowy miast dla wszystkich, zapewniającą bezpieczeństwo i zadowolenie zarówno dla dzieci, jak i dla osób w wieku starszym (Miasta 8-80, od 8 - ego do 80 - ego roku życia). Jego zdaniem zasada ta winna leżeć u podstaw wszystkich decyzji dotyczących przestrzeni miejskich.
Wykład otwarty będzie wydarzeniem towarzyszącym Poznań Design Days 2016.
Prof. Matthew Kroenig (USA) 18.04.2016
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Miasto Poznań zapraszają na wykład otwarty pt.: NATO Strategy for the New Russia Threat. Prelekcję wygłosi prof. Matthew Kroenig. Wykład odbędzie się dnia 18 kwietnia 2016 r., o godz. 13:15 w sali 120 Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM przy ul. Umultowskiej 89a.
Matthew Kroenig jest Profesorem (Assoc. Prof.) i dyrektorem studiów na kierunku stosunki międzynarodowe na prestiżowej amerykańskiej uczelni Georgetown University, Washington D.C. Pracuje jako Senior Fellow the Brent Scowcroft Center on International Security w ramach najbardziej wpływowego amerykańskiego think-tanku The Atlantic Council. Jako członek the Council on Foreign Relations doradza kongresmenom oraz członkom amerykańskiej administracji. Doradca z zakresu polityki zagranicznej w ramach John Hay Initiative (2013-). W latach 2010-2011 Prof. Kroenig pełnił funkcję specjalnego doradcy Sekretarza Obrony Stanów Zjednoczonych (2010-2011)".
Prof. Edward I. Altman (USA) 15.04.2016
Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu i Miasto Poznań zapraszają na wykład otwarty pt. Credit Market Bubbles and the Benign Credit Cycle, który zostanie wygłoszony przez prof. Edwarda I. Altmana. Prelekcja odbędzie się w piątek 15 kwietnia 2016 r., o godz. 14:00 w s. 111A, przy al. Niepodległości 10.
Profesor Edward I. Altman jest uznanym na całym świecie autorytetem w dziedzinie finansów, zarządzania ryzykiem i rynków finansowych. Najważniejszą dziedzinę badań profesora stanowi ryzyko upadłości w działalności przedsiębiorstw - w tym zastosowanie metod ilościowych do prognozowania upadłości - oraz zarządzanie przedsiębiorstwem w okresie kryzysu i restrukturyzacji.
Niezwykle intensywna, wszechstronna działalność naukowa, edukacyjna i doradcza profesora Altmana spowodowały, że stał się on niekwestionowanym autorytetem w dziedzinie finansów przedsiębiorstw i zarządzania ryzykiem. Działalność profesora doceniono na całym świecie. Był wielokrotnie wyróżniany nagrodami i tytułami honorowymi. Między innymi w 2005 r., w uznaniu osiągnięć profesora na polu nauki i praktyki gospodarczej czasopismo Treasury & Risk Management zaliczyło Go do "100 Najbardziej Wpływowych Ludzi w Dziedzinie Finansów" (100 Most Influential People in Finance).
Prof. Pavol Prokop (Słowacja) 14.04.2016
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu oraz Miasto Poznań zapraszają na wykład otwarty, który wygłosi prof. Pavol Prokop. Prelekcja pt. "Understanding the colours - evolutionary, psychological and ecological perspective", odbędzie się dnia 14 kwietnia 2016 r. (czwartek), o godz. 14:00 w Uniwersyteckim Centrum Medycyny Weterynaryjnej (sala wykładowa), przy ul. Szydłowskiej 43.
Pavol Prokop jest profesorem Słowackiej Akademii Nauk, zajmuje się szerokim spektrum zagadnień ewolucyjnych. Prowadzi badania na roślinach, owadach, pająkach, ptakach i ssakach. Jednak Jego największą pasją są badania ludzi. Wykorzystuje często proste metody, ale Jego interpretacje są pełne wizji i uważane są za niezwykle nowatorskie. Stąd jest jednym z najczęściej komentowanych badaczy ewolucyjnych. Dużo czasu poświęca badaniom relacji ludzi do zwierząt, oraz ocenie skuteczności działania różnych metod dydaktycznych.
Prof. dr hab. Hubertus Fischer (Niemcy) 4.04.2016
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Miasto Poznań zapraszają na wykład otwarty pt.: Bliski i daleki sąsiad Berlina - Fundacja "Zukunft Berlin" i Polska. Prelekcję wygłosi prof. Hubertus Fischer, wybitny germanista w skali światowej. Wykład odbędzie się dnia 4 kwietnia 2016 r. o godz. 17:00 na Wydziale Neofilologii, al. Niepodległości 4, s. C-3.
Hubertus Fischer jest emerytowanym profesorem Uniwersytetu im. Gottfrieda Wilhelma Leibniza w Hanowerze, był jego prorektorem i dziekanem. To także wieloletni prezydent towarzystwa Theodora Fontane, współzałożyciel i członek rady naukowej Uniwersyteckiego Centrum Architektury Krajobrazu w Hanowerze oraz Fundacji "Zukunft Berlin".
Prof. Luca Vignali (Włochy) 21-23.03.2016
Akademia Muzyczna im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu oraz Miasto Poznań zapraszają na wykład otwarty pt.: Verdi e la trilogia popolare. Prelekcję wygłosi prof. Luca Vignali, który jest oboistą o światowej renomie. Wydarzenie odbędzie się dnia 22 marca 2016 r. o godz. 10.30 w Sali Prezydenckiej Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu przy ul. Świętego Marcina 87.
Wizyta prof. Vignali'ego wzbogaci program merytoryczny Międzynarodowej Sesji Instrumentów Dętych nie tylko o wykład otwarty ale również koncert z udziałem artysty, kurs mistrzowski oraz lekcje otwarte w następujących terminach:
- koncerty poniedziałek 21.03.2016 r. o godz. 19:00 w Auli im. S. Stuligrosza oraz we wtorek 22.03.2016 r. o godz. 19:00 w Auli Nova;
- lekcje otwarte: poniedziałek 21.03.2016 r., godz. 11:00-14:00, Sala Prezydencka; wtorek 22.03.2016 r., godz. 11:30-14:15 , Sala Prezydencka; środa 23.03.2016 r., godz. 9:30-14:00 i 15:00-18:15, Sala Prezydencka.
Prof. Michel Beine (Luksemburg) 16 - 17.03.2016
Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu i Miasto Poznań zapraszają na dwa wykłady otwarte, które wygłosi prof. Michel Beine. Dnia 16 marca 2016 o godz. 13:15 w Auli (budynek A) zaprezentowana zostanie prelekcja na temat "The Economics of Immigration. New Developments" adresowana zarówno do mieszkańców Poznania, jaki i do reprezentantów akademickiego i naukowego środowiska. Natomiast w dniu 17 marca 2016 o godz. 13:15 w s. 418A (budynek A) przeprowadzi otwarte seminarium naukowe na temat "Immigration and Internal Mobility in Canada", adresowane do doktorantów, młodych pracowników naukowych i profesorów Uniwersytetu Ekonomicznego i innych poznańskich uczelni.
Profesor Michel Beine jest uznanym w Europie i na świecie badaczem w dziedzinie migracji międzynarodowej.
Prof. Naiming Xie (Chiny) 16.03.2016
Politechnika Poznańska i Miasto Poznań zapraszają na wykład otwarty, który wygłosi profesor Naiming Xie. Prelekcja pt.: "Grey information, grey models and grey world?" odbędzie się dnia 16 marca 2016 r., o godz. 13.30 w Centrum Wykładowo - Konferencyjnym Politechniki Poznańskiej przy ul. Piotrowo 2, w s. CW8.
Profesor Naiming Xie należy do najmłodszej generacji naukowców zajmujących się rozwojem Teorii Szarych Systemów. Związany jest na stałe z prestiżowym Instytutem Teorii Szarych Systemów funkcjonującym w strukturach Uniwersytetu Aeronautycznego i Astronautycznego w Nankinie. Pełni funkcje sekretarza Stowarzyszenia Studiów Systemów Szarych w Chinach oraz zastępcy redaktora czasopisma naukowego Grey Systems: Theory and Application. Autor najczęściej cytowanego artykułu z zakresu teorii systemów szarych w czasopiśmie Grey Systems: Theory and Application w latach 2011-2013 oraz w czasopiśmie Applied Mathematical Modelling w latach 2007-2011.
Prof. dr Hasan Al-Saedy (Agnlia) 23.02.2016
Miasto Poznań i Europejska Wyższa Szkoła Biznesu w Poznaniu, mają zaszczyt zaprosić na wykład otwarty, który wygłosi profesor Hasan Al-Saedy pt.: "Cyber Crimes: Types, Sizes, Defence Mechanism and Risk Mitigation". W ramach wykładu omówiony zostanie wpływ przestępczości sieciowej na jednostkę, społeczeństwo, państwo oraz świat finansów. Przedstawione zostaną również techniki oraz metody zapobiegania i łagodzenia rozwoju przestępczości w sieci.
Wykład odbędzie się dnia 23 lutego 2016 r. o godz. 12:00 w auli Europejskiej Wyższej Szkoły Biznesu, przy ul. Niedziałkowskiego 18 w Poznaniu.
Profesor Hasan Al-Saedy jest profesorem British Institute of Technology England i członkiem grupy eksperckiej zajmującej się zabezpieczeniami biometrycznymi. Został uznawany za światowy autorytet w dziedzinie zwalczania cyberprzestępczości i zwiększania bezpieczeństwa w sieci.
Prof. Bruno Simma (Niemcy) 15.12.2015
Wydział Prawa i Administracji UAM oraz Miasto Poznań zapraszają na wykład otwarty, który wygłosi profesor Bruno Simma, uznany w skali światowej autorytet w dziedzinie prawa międzynarodowego publicznego, autor licznych publikacji. Profesor Simma jest współtwórcą i współedytorem Europejskiego Czasopisma Prawa Międzynarodowego oraz wieloletnim dyrektorem Instytutu Prawa Międzynarodowego Publicznego na Uniwersytecie w Monachium.
Wykład pt. "Przyszłość arbitrażu w prawie mięzynarodowym" odbędzie się 15 grudnia 2015 o godz. 15:30 w Auli Profesora Zygmunta Ziembińskiego na Wydziale Prawa i Administracji, Collegium Iuridicum Novum, Al. Niepodległości 53.
Wykład Profesora Simmy inauguruje cykl wykładów dedykowanych Profesorowi Krzysztofowi Skubiszewskiemu, byłemu profesorowi Wydziału Prawa i Administracji UAM, byłemu Ministrowi Spraw Zagranicznych RP.
Prof. Ilan Alon (Norwegia) 11.12.2015
UEP i Miasto Poznań zapraszają na wykład otwarty prof. Ilana Alona z University of Agder (Norwegia). Wykład pt. "EMERGING MARKETS MULTINATIONALS: THE CASE OF CHINA" odbędzie się 11 grudnia 2015, w sali 301 Budynku Głównego UEP (al. Niepodległości 10), godz. 12.00-13.30.
Ilan Alon jest profesorem Uniwersytetu Agder (Norwegia), gdzie zajmuje się tematyką marketingu międzynarodowego, a także strategiami internacjonalizacji firm. Wcześniej był pracownikiem naukowym m.in. Georgetown University (USA) oraz Harvard University (USA).
Prof. Wolfgang Lamers (Niemcy) 02.12.2015
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza oraz Urząd Miasta Poznania zapraszają na wykład otwarty pt. "Bez względu na to, jakie jest dziecko, ma prawo na poznanie wszystkiego, co najważniejsze o świecie, ponieważ w tym świecie żyje" (Georg Feuser) (w j. niemieckim: "Egal, wie ein Kind beschaffen ist, es hat das Recht, alles Wichtige über die Welt zu erfahren, weil es in dieser Welt lebt"). Wykład zostanie wygłoszony przez prof. Wolfganga Lamersa, wybitnego niemieckiego pedagoga specjalnego. Odbędzie się w dniu 2 grudnia 2015 w na Wydziale Studiów Edukacyjnych UAM, ul. Szamarzewskiego 89 w Auli w Budynku D o godzinie 9:30.
Wykład zostanie wygłoszony za zgodą Urzędu Miasta Poznań w ramach I Międzynarodowego Seminarium nt.: "Osoba z głęboką niepełnosprawnością intelektualną w systemie edukacji" organizowanego przez Zakład Pedagogiki Specjalnej Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.
Prof. Dr Vassilis Klissouras (Grecja) 25.11.2015
Akademia Wychowania Fizycznego oraz Miasto Poznań zapraszają na otwarty wykład pt.: "Epigenetic Perspective of Human Performance: The Power of the Mind" (Epigenetyczna perspektywa ludzkiej sprawności fizycznej: moc umysłu), który wygłosi Prof. Dr Vassilis Klissouras, FACSM, FECSS z Grecji, reprezentujący National & Kapodistrian University of Athens. Profesor jest światowej sławy specjalistą z zakresu fizjologii wysiłku fizycznego.
Wykład odbędzie się w Auli Akademii Wychowania Fizycznego 25 listopada 2015 roku o godz. 12.
Podczas wykładu profesor postara się odpowiedzieć na pytanie w jaki sposób siła umysłu sportowca może wpływać na ekspresję genów warunkujących jego możliwości fizyczne.
Prof. Ian Hodder (USA) 13.11.2015
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza oraz Miasto Poznań zapraszają na wykład otwarty, który wygłosi Prof. Ian Hodder, wykładowca Uniwersytetu Stanforda (od 1999 r.) i Cambridge (1977-1999).
Wykład pt.: "Human-thing entanglement: some new ideas, methods, applications" odbędzie się 13 listopada 2015 o godz. 11:30 w sali H. Łowmiańskiego w Collegium Historicum, Umultowska 89D.
Profesor Ian Hodder to specjalista z zakresu archeologii i antropologii. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in.: Gordon Childe Prize (Institute of Archaeology, University College, London - 1971) czy The Oscar Montelius Medal, Swedish Society of Antiquaries (1995) I dyrektorem międzynarodowego projektu badawczego Çatalhöyük Research Project.
Prof. dr hab. Henning Lobin (Niemcy) 4-5.11.2015
Wydział Neofilologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Miasto Poznań zapraszają na wykład otwarty, który wygłosi prof. dr hab. Henning Lobin - światowej sławy specjalista w zakresie technologii tekstu i humanistyki cyfrowej.
Wykład pt.: "Die Engelbart-Galaxis. Vom Lesen und Schreiben in der digitalen Welt" ("Galatyka Engelbarta. O czytaniu i pisaniu w świecie cyfrowym") odbędzie się 4 listopada 2015 o godzinie 15, na Wydziale Neofilologii UAM, Collegium Novum, s. C-3.
W tym samym miejscu profesor wygłosi wykład pt. "Präsentationen als multimodale Kommunikationsform in der Wissenschaft" następnego dnia (5 listopada), o godzinie 10.
Dr hab. Henning Lobin to profesor w zakresie językoznawstwa niemieckiego, kierownik Katedry Językoznawstwa Stosowanego i Lingwistyki Komputerowej w Instytucie Filologii Germańskiej (Institut für Germanistik/Arbeitsbereich ASCL), Uniwersytetu Justusa Liebiga w Gießen, a także Dyrektor Centrum Mediów Interaktywnych (Zentrum für Medien und Interaktivität) w Gießen.
Prof. Maciej S. Buchowski (USA) 27.10.2015
Miasto Poznań oraz Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu zapraszają na wykład otwarty prof. Macieja S. Buchowskiego z Vanderbilt University w Nashville (USA) pt.: "Energy balance in humans: science and health", który odbędzie się 27 października 2015 o godz 13.00 w Collegium Rungego, ul. Wojska Polskiego 52.
Maciej S. Buchowski, Ph.D. - absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, obecnie jest profesorem w Departamentach Medycyny i Pediatrii w Vanderbilt University. Jego badania obejmują szereg obszarów nauki żywienia człowieka począwszy od badań podstawowych poprzez badania kliniczne do epidemiologicznych. Jest ekspertem w dziedzinie metabolizmu i równowagi energii w organizmie człowieka.
Prof. Jean-Marie Lehn (Francja) 15.09.2015
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza oraz Miasto Poznań zapraszają na wykład otwarty, który wygłosi laureat Nagrody Nobla, prof. Jean-Marie Lehn.
Wykład pt.: "From Matter to Life: Chemistry? Chemistry!" odbędzie się 15 września 2015 o godz. 13.15 w auli Lubrańskiego UAM.
Profesor Jean-Marie Lehn z Uniwersytetu w Strasburgu, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii z 1987 roku, członek College de France, założyciel ISIS - Instytutu Inżynierii Supramolekularnej w Strasburgu, członek zagraniczny PAN. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej przyznanym w 2015 roku przez Bronisława Komorowskiego, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.