Laureaci 2024
Nagroda Naukowa
Decyzją z dnia 22 kwietnia 2024 roku Kapituły Nagrody Naukowej Miasta Poznania, pod przewodnictwem prof. dr. hab. Witolda Jurka, Nagrodę Naukową Miasta Poznania w 2024 roku otrzymał prof. dr hab. inż. Teofil Jesionowski z Politechniki Poznańskiej, za osiągnięcia naukowe w zakresie nowoczesnych materiałów i technologii dla zrównoważonego rozwoju.
Stypendia dla młodych badaczy
Decyzją z dnia 22 kwietnia 2024 roku Kapituły Nagrody Naukowej Miasta Poznania pod przewodnictwem prof. dr hab. Witolda Jurka, stypendia dla młodych badaczy z poznańskiego środowiska naukowego w 2024 roku otrzymują:
- Karolina Dziubata-Smykowska z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu za osiągnięcia naukowe w dyscyplinie etnologii i antropologii kulturowej, w tym szeroko zakrojoną działalność publikacyjną, czynne uczestnictwo w licznych konferencjach naukowych, kierowanie własnym projektem badawczym, wykonawstwo w licznych projektach badawczych, działalność popularyzacyjną i organizacyjną a także współpracę z otoczeniem społecznym.
- Patryk Jędrzejczak z Politechniki Poznańskiej za wyróżniający się dorobek naukowy w zakresie wytwarzania nowatorskich układów hybrydowych tlenek tytanu (IV)-lignina kraft oraz ich zastosowanie w roli domieszek i/lub dodatków do kompozytów cementowych oraz polimerowych.
- Małgorzata Józkowiak z Uniwersytetu im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu za wyróżniającą się aktywność naukową oraz dorobek naukowy w zakresie badań nad działaniem przeciwnowotworowym metylowych analogów resweratrolu, a także badań właściwości sekrecyjnych i zdolności do różnicowania się ludzkich jajnikowych komórek ziarnistych.
- Piotr Kicki z Politechniki Poznańskiej za wybitne osiągnięcia naukowe w dziedzinie robotyki i sztucznej inteligencji.
- Emilia Krok z Politechniki Poznańskiej za dokonania w obszarze biofizyki błon biologicznych, w szczególności za opracowanie nowatorskiej metody otrzymywania biomimetycznych błon biologicznych zdolnych do anhydrobiozy.
- Jakub Kurek z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu za znaczące osiągnięcia w dziedzinie nauk rolniczych, aktywność w publikowaniu wyników przeprowadzanych badań, uczestnictwo w wielu projektach naukowych, rozwijanie swoich kompetencji i umiejętności zawodowych poprzez wyjazdy na staże międzynarodowe, a także rozpowszechnianie efektów podejmowanych działań badawczych podczas licznych konferencji krajowych i międzynarodowych.
- Adam Maćkowiak z Politechniki Poznańskiej za wyróżniającą się międzynarodową aktywność i dorobek naukowy w zakresie elektrochemicznych urządzeń do magazynowania energii elektrycznej.
- Yolanda Victoria Rajagukguk z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu za znaczące osiągnięcia i wyróżniającą się działalność naukową w zakresie badań na rzecz autentyczności olejów tłoczonych na zimno, waloryzacji produktów ubocznych i wykorzystania "zielonych technologii" do wspierania wdrażania gospodarki o obiegu zamkniętym w przemyśle spożywczym.
- Rafał Sibiak z Uniwersytetu im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu za osiągnięcia naukowe w zakresie nauk medycznych i cykl publikacji pt. "Rola nowych technologii w opiece nad ciężarnymi z rozpoznaną cukrzycą typu 1".
- Jakub Szewczyk z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu za wyróżniającą się aktywność naukową na arenie międzynarodowej oraz dorobek naukowy w dziedzinie nauk chemicznych.
- Hanna Turlewicz-Podbielska z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu za badania nad epidemiologią patogenów o potencjale zoonotycznym u zwierząt towarzyszących oraz możliwością wykorzystania nowych matryc do wykrywania ważnych patogenów wirusowych świń.
- Adrianna Woroch z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu za wybitne osiągnięcia naukowe, organizacyjne i popularyzatorskie w dziedzinie filmoznawstwa.