Laureaci 2022

Nagroda Naukowa

Decyzją z dnia 19 maja 2022 roku Kapituły Nagrody Naukowej Miasta Poznania, pod przewodnictwem prof. dr. hab. Witolda Jurka, Nagrodę Naukową Miasta Poznania w 2022 roku otrzymał prof. UAM dr  hab. Przemysław Matusik z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, za czterotomową publikację pt. Historia Poznania wydaną w 2021 r. 


Stypendia dla młodych badaczy

Decyzją z dnia 19 maja 2022 roku Kapituły Nagrody Naukowej Miasta Poznania pod przewodnictwem prof. dr hab. Witolda Jurka, stypendia dla młodych badaczy z poznańskiego środowiska naukowego w 2022 roku otrzymują:

  1. Czerwonka Dominika z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu - za oryginalne badania poświęcone syntezie nowych pochodnych związków naturalnych o nadzwyczajnej aktywności przeciwnowotworowej.
  2. Frankowski Jakub z Państwowego Instytutu Badawczego, Instytutu Włókien Naturalnych Roślin Zielarskich - za osiągnięcia w pracy naukowej z zakresu nowoczesnego rolnictwa, odnawialnych źródeł energii i biogospodarki.
  3. Galek Przemysław z Politechniki Poznańskiej - za wyróżniającą się aktywność naukową oraz dorobek naukowy w zakresie matematycznej analizy procesów i zjawisk w elektrochemicznych urządzeniach do magazynowania i konserwacji energii - kondesatorów elektrochemicznych.
  4. Jędrzak Artur z Politechniki Poznańskiej - za zaprojektowanie i otrzymanie innowacyjnych mikro- i nanoplatform dla biosensorów i medycyny oraz ich wszechstronną charakterystykę fizykochemiczną, elektrochemiczną i biologiczną.
  5. Kuwałek Piotr z Politechniki Poznańskiej - za osiągnięcia w pracy związanej z przetwarzaniem sygnałów biologicznych i elektrycznych, w tym w zakresie oceny jakości energii elektrycznej.
  6. Langwiński Wojciech z Uniwersytet Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu - za szczególne osiągniecia naukowe z dziedziny pulmonologii i alergologii.
  7. Leciejewska Natalia z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu - za badania nad fizjologią tkanki mięśniowej - w szczególności za odkrycie roli speksyny w funkcjonowaniu mięśni oraz analizę molekularnego mechanizmu działania ostaryny (selektywnego modulatora receptora androgenowego) w procesie różnicowania włókien mięśniowych
  8. Pawłowski Krzysztof Piotr z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu - za szczególne osiągnięcia w badaniach nad ewaluacją programów proinwestycyjnych UE
  9. Rogacz Dawid z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu - za wybitne osiągnięcia naukowe w zakresie badań nad filozofią chińską oraz filozofią historii
  10. Rychter Anna Maria z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu - za wybitne osiągnięcia naukowe w dziedzinie badań nad otyłością w aspekcie ryzyka chorób współistniejących, ze szczególnym uwzględnieniem ryzyka sercowo-naczyniowego.
  11. Stachowiak-Dłużyńska Hanna z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu - za Innowacyjne badania w dziedzinie chemii krzemo- i boroorganicznej.
  12. Stopikowska Natalia z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu - za wybitne osiągnięcia naukowe w zakresie chemii lantanowców, w szczególności badań nad funkcjonalizowanymi nanomateriałami.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej