Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

Rok 2025 jak zapewniają dyrektorki i dyrektorzy poznańskich instytucji kultury będzie bogaty w wydarzenia zarówno muzyczne, literackie, teatralne, jak i muzealne oraz te z obszaru sztuk wizualnych. O wszystkich będziemy informować na łamach IKS-a i portalu Kultura.poznan.pl.

Czytaj artykuł

Na terenach Międzynarodowych Targów Poznańskich zyskaliśmy niedawno nową halę koncertową - i bankietową. To znakomita wiadomość dla poznańskich, ale też wielkopolskich melomanów.

Czytaj artykuł

Pierwszy weekend stycznia w Poznaniu to okazja do przedłużenia świętowania! W planach: koncerty noworoczne, spektakle świąteczne dla dzieci (Przypadek Mikołaja Ś. w Teatrze Animacji) czy młodzieży i dorosłych (W moim barszczu pływa kołdun w Teatrze Nowym), a to tylko kilka z wielu przykładów, jak warto spędzić ten leniwy, zimowy czas. Zapraszamy do lektury!

Czytaj artykuł

- Do Ryszarda Kai przyciągnęło mnie to, że na każdym jego plakacie zobrazowany jest jakiś banał. On go uwielbiał, to wokół niego budował opowieść. A skoro tak, to nie da się o nich pisać w inny sposób, niż badając... no właśnie, banał - mówi Beata Szady, autorka książki Polska według Ryszarda Kai.

Czytaj artykuł

W Muzeum Narodowym można ponownie odwiedzić świat sztuki starożytnej, tym razem w nowej odsłonie - studyjnej. Studyjna Galeria Sztuki Starożytnej to przestrzeń w procesie i okazja do zakulisowego obserwowania prac związanych z powstawaniem nowej galerii. Bieżąca działalność SGSS będzie jednak równie ważna, co plany związane z jej docelową formą, dlatego przewidziano w niej miejsce przeznaczone na wystawy czasowe. Pierwsza z nich to Tanagryjka. U progu kobiecości - prezentacja zbioru kopii antycznych terakotowych figurek.

Czytaj artykuł

Znana z niezwykłej wrażliwości, wyrazistości i szczerości w swojej pracy Stanisława Celińska to artystka, która od dekad zachwyca widzów i słuchaczy - najpierw głównie swoimi rolami aktorskimi, a od dłuższego czasu przede wszystkim dorobkiem muzycznym, który nie ujdzie uwadze żadnemu miłośnikowi poezji śpiewanej w jazzowym, a czasem i popowym tonie. Jej utwory, pełne emocjonalnego przesłania, mogą stanowić lekarstwo na smutek, izolację i codzienne troski. Podobnie jak poprzednie, również jej najnowszy, wydany pod koniec roku album Uwierz (2024) koi i inspiruje, dając wytchnienie w szybkim, często przytłaczającym świecie. Zawartych na nim utworów będziemy mogli posłuchać na żywo w Auli Artis.

Czytaj artykuł

Był przez ponad pół wieku jedną z najbardziej charakterystycznych budowli na Jeżycach. W latach 30. XX wieku występowali tu najwięksi polscy i europejscy cyrkowcy, pokazując zapierające dech numery: akrobacje, tresurę lwów, połykanie i zionięcie ogniem. To także ogień doprowadził do jego końca. Pożar strawił cyrk Olimpia 30 lat temu, w noc sylwestrową 1994 roku.

Czytaj artykuł

Dla Teatru Polskiego była to 4218 premiera w jego historii, dla mnie - ostatnia w tym roku. Niepozorna, intymna, skryta w najbardziej kameralnej (żeby nie powiedzieć - klaustrofobicznej) przestrzeni, opowiedziana została głosem jednej kobiety, która zdecydowała się oddać głos drugiej. Nie było to łatwe i przyjemne, było trudne, bardzo potrzebne i jeszcze bardziej poruszające.

Czytaj artykuł

Po kilku latach przerwy poznaniacy znów będą mogli świętować nadejście nowego roku. Tym razem wielka miejska impreza sylwestrowa odbędzie się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Oprócz koncertów takich gwiazd jak Mezo, Liber, Igo czy Sound'n'Grace czekają nas liczne atrakcje. Impreza odbędzie się bez pokazu sztucznych ogni.

Czytaj artykuł

Najnowszą powieść Zadie Smith Oszustwo znaleźć można w niejednym zestawieniu najlepszych książek, które ukazały się w mijającym roku. A ja mam - niestety, bo jestem fanką pisarstwa Smith - taką myśl z tyłu głowy... "jak ma zachwycać, skoro nie zachwyca?".

Czytaj artykuł

- W tym domu znalazłem prawdziwe eldorado. Zachował się on w stanie niemal oryginalnym - o tajemniczym małym domku przy ulicy Szyperskiej mówi Jerzy Borwiński, konserwator zabytków. 

Czytaj artykuł

Gdy w przedświątecznym amoku biegaliśmy po sklepach, z każdej strony atakowały nas dźwięki. Muzyka w centrach handlowych wciskała w nas bożonarodzeniowy nastrój, prześcigając się z ogłoszeniami o promocjach. Zewsząd dolatywały świąteczne evergreeny, niektórzy długo lizali rany po nieudanym internetowym wyzwaniu #Whamageddon. W tej zabawie trzeba dotrwać do 24 grudnia bez usłyszenia Last Christmas grupy Wham!. Gdy się nie uda, należy wrzucić do sieci odpowiedni hasztag. Gdy w Wigilię kurz powoli opadł i zasiedliśmy do wieczerzy, do głosu doszedł odwieczny i naturalny element zimowej audiosfery - kolędy.

Czytaj artykuł

Dziesiątki tysięcy ludzi na ulicach, parkanach i dachach. Miasto tonące w biało-czerwonych chorągwiach, festonach i girlandach. Do tego iluminacje mieszkań, pochodnie, a nawet ognie bengalskie. Tak 26 grudnia 1918 r. Poznań witał Ignacego Jana Paderewskiego.

Czytaj artykuł

Ludzie kultury pracują bez wytchnienia, nawet w okresie świątecznym, żeby zapewnić publiczności ciekawe atrakcje. Trudno co prawda powiedzieć, czy z takiego stanu rzeczy zadowoleni są ich bliscy, ale na pewno usatysfakcjonowani mogą być ci, dla których wspólne biesiadowanie i wszystko, co się z nim wiąże, to za mało. Lub za dużo...

Czytaj artykuł

Jak wskazuje sam tytuł, to film o przekraczaniu. Mostów w Stambule, granicy między Europą i Azją, ale też ograniczeń i rutyny - pisze Bartosz Żurawiecki o filmie Crossing.

Czytaj artykuł

Po seansie Mufasy staje się jasne, że twórcy już w 2019 roku, kiedy do kin wchodził odgrzewany Król Lew z odrobinę zmienionymi niektórymi scenami, mieli pomysł na rozwinięcie opowieści o krainie zwierząt rządzonej przez lwiego króla. Tym razem mandryl Rafiki cofa się w przeszłość, by opowiedzieć historię, od której rozpoczęło się panowanie Mufasy.

Czytaj artykuł

Przyjazd Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania w grudniu 1918 roku był impulsem do wybuchu powstania, które przyniosło wolność Wielkopolsce po latach zaborów. Z okazji 106. rocznicy tych doniosłych wydarzeń, Poznań i cała Wielkopolska będzie hucznie świętować. Początek obchodów już w drugi dzień Bożego Narodzenia.

Czytaj artykuł

Śledztwo na wielką skalę, zaangażowanie setek policjantów, doświadczonych detektywów i tajnych informatorów policji pozwoliły ustalić tożsamość bandyty, który 23 grudnia 1934 roku, czyli dokładnie 90 lat temu, zastrzelił na Górnej Wildzie posterunkowego Bolesława Szałkowskiego. Przestępcę wytropiły policyjne psy: Gałka i Morus.

Czytaj artykuł

Psychologowie radzą, żeby ze śmierci nie robić tabu. By rozmawiać o niej z dzieckiem otwarcie, ale delikatnie, nie używać metafor. Jak rozpocząć temat? Serce Olbrzyma Hollie Hughes może w tym pomóc.

Czytaj artykuł

Wzruszająca historia chłopca i dziewczynki, których losy splata wojna. Opowieść pełna emocji, przemocy i aforyzmów. Instagram pieje z zachwytu, szef ArtRage'u - ze złości. Jak to możliwe, że debiut wywołał tyle emocji? Otóż wiele wskazuje na to, że to nie debiut. Że Światłoczułość to powieść Remigiusza Mroza, który jako Jakub Jarno rzucił się na tzw. prozę wysokoartystyczną. Albo przynajmniej - na prozę środka. Miał zadrwić z krytyków, krytycy zadrwili z niego.

Czytaj artykuł
Strona 1 2 3 4