Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

KWADRATURA PŁYTY. Cień, ale przede wszystkim blaski

Ach, jak wspaniała jest tegoroczne wiosna! I nie mam na myśli uroków (kapryśnej) aury, po prostu słyszę z wielu stron mnóstwo wspaniałej muzyki. Czyje płyty? Ot, na przykład artystów wybitnych i świetnie znanych: kwintetu Alameda, tria Polski Piach, duetu Beryllium czy Macieja Rychłego i (powiedzmy: kwartetu) Released Sounds. Wszyscy tworząc nową muzykę fascynująco dialogują z tradycjami.

JA TU TYLKO CZYTAM. Między słowami

Czytelnicy w Polsce spodziewali się ponoć nie wiadomo jakich odniesień w najnowszej powieści noblisty Johna Maxwella Coetzee Polak, tymczasem - i na szczęście - dostaliśmy lekturę najwyższej próby, traktującą o tym, co dzieje się między dwojgiem ludzi, a nie o narodowych czy patriotycznych mrzonkach.

Transgresje i wyzwania

Już po raz 15. festiwal kina LGBT+ otwiera swoje podwoje. Maraton filmów poświęconych osobom nieheteronormatywnym 6 maja dotrze do Poznania i znajdzie przystań w Kinie Pałacowym.

Zawsze pamiętaj o śmierci

Memento Mori (2023) to tytuł najnowszego albumu zespołu Marduk - szwedzkich gigantów black metalu, którzy już niebawem wystąpią w Poznaniu, by zaprezentować nie tylko swój najnowszy materiał, ale również starsze, najbardziej rozpoznawalne numery, których w ciągu tych ostatnich trzech dekad grupa Morgana Håkanssona nazbierała całkiem sporo. "Bezkompromisowa maszyna do zabijania i pierwsza koncertowa liga" - jeśli chcecie przekonać się, skąd takie opinie, koniecznie wpadnijcie do Tamy!

MY NAME IS POZNAŃ. Ogólnie jest fajnie!

Pierwsza zasada to obcowanie z przyrodą - zawsze chcemy robić to jak najczęściej. Potem jest sport, a także różne inne uciechy, które też pomagają lepiej żyć. No i nie zapominajmy o jeszcze jednym - potrzeba dużo miłości - mówią Lew Winogradzki i Rat One, członkowie zespołu Rat Kru, który w maju wydaje nowy album Bloki i Smoki.

ZAPISKI Z LAMUSA. Zapasy z kulturą

Tytuł tego odcinka Zapisków z lamusa mógłby równie dobrze brzmieć Niezły cyrk, ale taki już kiedyś powstał, a powielanie jest w złym tonie. I nie zawsze się udaje. Nie zawsze sukcesem kończą się także nietypowe pomysły, jakich ponoć jeszcze nie było, a które polegają na tym, że łączy się w sposób nieprzemyślany dwa zupełnie odmienne światy. Taki sport chociażby i kulturę.

LEKTURKA. Pojutrze możemy się zgubić

Chory kotek Stanisława Jachowicza, Alicja w Krainie Czarów Lewisa Carolla, Mistrz i Małgorzata Michaiła Bułhakowa, Kot w pustym mieszkaniu Wisławy Szymborskiej, Koty... Wydawnictwa Wolno z wierszami Tomasza Majerana i z rysunkami Poli Dwurnik, w końcu Spacer z kotem Sary Lundberg - jedna z najnowszych publikacji Wydawnictwa Zakamarki. Za co kochamy koty? I dlaczego od wieków są tak częstymi bohaterami książek zarówno dla dzieci, jak i dorosłych?

G jak grać

Diamentowa Pleśń z singlami Fala, Blueberry i Zakas ukazała się pod koniec 2020 roku. Od tego czasu milionowe zapętlenia przebojów musiały wypełniać pustkę po nowościach tego artysty. Choć raper pojawiał się koncertach w całej Polsce, występował z dobrze znanym repertuarem. Teraz jednak Guzior powraca i "rzyga na bitach z trzech lat wiadrem pełnym pomyj". Brzmi zachęcająco? W majówkowy piątek raper zagra na Nocnym Targu Towarzyskim.

Rekonstrukcja pamięci

Fotografia to narzędzie dokumentujące, utrwalające w kadrze ludzi, miejsca i zdarzenia. Służy przekazywaniu informacji o sytuacjach faktycznie zaistniałych. Ale przecież narodziny fotograficznego medium szybko stały się pretekstem do utrwalania na kliszach momentów celowo wyreżyserowanych - nawet tych, które traktowano później jako dokument. Tego rodzaju refleksje pojawić się mogą na wystawie Królestwo Michała Bugalskiego, którą można oglądać w Galerii Fotografii pf w Zamku.

Literacka Nagroda Wielkopolskich Czytelników - nominacje

Wystartował zupełnie nowy projekt, mający na celu docenienie najchętniej czytanych autorów i autorki. Literacka Nagroda Wielkopolskich Czytelników jest wspólną inicjatywą Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Brama w nowe dziesięciolecie

- Ten rok jest dla nas wyjątkowy - mówi Monika Herkt, dyrektorka Poznańskiego Centrum Dziedzictwa. - Świętujemy dziesięciolecie Bramy Poznania, która, śmiem twierdzić, zmieniła świat wystawienniczy w mieście.

Majówka i urodziny Bramy Poznania

Brama Poznania zaprasza na Majówkę z okazji swoich 10. urodzin. W czasie przedłużonego majowego weekendu odbędzie się wiele wydarzeń specjalnych, m. in. spacery po Ostrowie Tumskim i Śródce, warsztaty przyrodnicze, animacje dla dzieci. Pogoda obiecała że dopisze!

Względność istnienia realnego

Nieoficjalne, zdystansowane i postmodernistyczne Koło Klipsa wyraźnie zapisało się na awangardowej mapie Polski. Sztuka przestała być elitarna, a każda wystawa miała działać jako dobrze naoliwiona maszyna. Przekonać można się o tym na wystawie Ultraawangarda. Koło Klipsa i poznański underground lat 80. XX wieku w Muzeum Narodowym.

PROSTO Z EKRANU. Seks w Wielkim Szlemie

Chociaż seks pojawia się jedynie w rzeczywistości pozakadrowej, a turnieje wielkoszlemowe to raczej odległy cel niż tło dla ekranowych wydarzeń, to pragnienie tych dwóch rzeczy zdecydowanie napędza bohaterów najnowszego filmu Luca Guadagnina.

Fryderyk 2024 dla Łukasza Borowicza!

W niedzielę 28 kwietnia, podczas uroczystej gali, muzyczną nagrodę Fryderyk 2024 w kategorii: Album roku muzyka oratoryjna i operowa, otrzymał trzypłytowy album Łukasz Borowicz wydany przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia.

Bez pokazywania palcem

- Wszystko, co dzieje się w ramach Listy uchybień to tematy, które związane są z codziennością pracy w kulturze, czyli wielością zadań, jakie trzeba wykonywać; budowaniem i pogłębianiem relacji międzyludzkich; niskimi płacami - o spektaklu Lista uchybień opowiada Ewelina Banaszek, realizatorka i producentka wydarzenia.

Witajcie w pokoju elfa

Magda Szpecht to reżyserka teatralna i dziennikarka, miłośniczka internetu i technologii, a od 2022 roku także cyber elfka. Ukryta pod wizerunkiem jednej z "sukeban" (przywódczyni japońskiego, kobiecego gangu), przemierza serwery sieci TOR [skrót od "The onion router" - zapobiega rejestracji ruchu sieciowego, umożliwia korzystanie np. z darknetu, przyp. red.], kanały na Discordzie, Telegramie i Signalu w poszukiwaniu relacji wydarzeń z Ukrainy.

A teraz będzie scena szaleństwa

Wolę umierającego należy uszanować. W przypadku Zmierzchu długiego dnia jego autor -  Eugene'a Gladstone O'Neill - zastrzegł, by ten autobiograficzny tekst opublikować najwcześniej 25 lat po jego śmierci i nigdy nie wystawiać na scenie. Woli dramaturga nie uszanowano. I chociaż jest to nieco niezręczne, uznać trzeba, że z korzyścią dla całego środowiska teatralnego i samych widzów. Premiera w Teatrze Nowym w Poznaniu, którą wyreżyserował André Hübner-Ochodlo, pokazuje to dobitnie.

Odlotowa fabryka

27 kwietnia 1924 roku, w Poznaniu rozpoczęła działalność Wielkopolska Wytwórnia Samolotów "Samolot". W najlepszym okresie zatrudniała 500 pracowników i produkowała nawet 100 samolotów rocznie!

Zakazane sztuczki

Nie ma takiego drugiego. Banał? Być może. Prawda? Zdecydowanie! Nigel Kennedy to artysta czterech żywiołów; każdym z nich włada znakomicie, serwując tym samym publiczności przeżycie z gatunku niezapomnianych. W Poznaniu wystąpi już niebawem, 29 kwietnia, kiedy to w ramach kolejnej odsłony Ikon Jazzu wraz ze swoim zespołem zaprezentuje program Spiritual Connection.

Strona 1 2 3 4