Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

MILLENNIUM DOCS. Ciekawskie oczy

Vardę poznajemy jako świadomą siebie i otaczającego świata twórczynię. Czerpała inspiracje z ruchu surrealistycznego, znakomicie wplatając je do dokumentalnego spojrzenia na świat. Interesowały ją jednostki znajdujące się na marginesie, osoby odrzucone przez społeczeństwo. Dziś często mówi się o jej twórczości w kontekście feministycznym, ale Varda wielokrotnie podkreślała, że jej jedyną motywacją było działanie na własnych zasadach.

MILLENNIUM DOCS. Własny pokój

E-1027 to modernistyczna willa wzniesiona na samym wybrzeżu we francuskim  Roquebrune-Cap-Martin, zaprojektowana i zbudowana w latach 1926-29 przez Eileen Gray, irlandzką architektkę (bez formalnego wykształcenia) i projektantkę mebli. Tajemnicza nazwa tego domu to symboliczne uhonorowanie procesu twórczego - budynek powstał bowiem również dzięki inspiracji ówczesnego partnera życiowego, Jeana Badoviciego, francusko-romskiego architekta i krytyka. "E" odnosi się do imienia artystki, "Eileen", "10" do imienia Jean ("J" jako dziesiąta litera alfabetu, "2" - Badivici i wreszcie "7" - Gray.

Pola, sady, blokowiska

W 1969 roku oddano do użytku pierwsze bloki na Winogradach, a siedem lat później, w 1976 roku, wbito pierwszą łopatę i rozpoczęto budowę osiedli na Piątkowie. Dwa blokowiska, bez których trudno dzisiaj wyobrazić sobie Poznań, liczą sobie już pół wieku. I mają się całkiem dobrze, mimo złowieszczych prognoz o degradacji betonowej wielkiej płyty.

JA TU TYLKO CZYTAM. Wszystkie odcienie brudu

Szczekanie PKM-u, dudnienie artylerii, hektolitry kawy, ramy papierosów, frontowa nuda i brud, dużo niezmywalnego brudu. "To prawda dla tych, którzy nie widzieli wojny, a gorzki uśmiech dla tych, którzy widzieli brud Donbasu. Błoto koloru khaki" - tak rozpoczyna swoją opowieść o wojnie we wschodniej Ukrainie Siergiej Siergiejewicz "Sajgon". W jego opowiadaniach beletrystyka sympatyzuje z literaturą faktu, reportaż romansuje z anegdotą. Sajgon unika patriotycznego patosu. Przekonuje, że kluczem do przetrwania i zwycięstwa są nie tyle górnolotne hasła, ile prozaiczne poczucie odpowiedzialności za kolegów z plutonu.

PNL 2024 - stypendium. Znamy troje nominowanych

Prezydent Jacek Jaśkowiak ogłosił dziś nazwiska nominowanych do Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka. Są to Justyna Kulikowska, Piotr Sadzik i Aga Zano. Naziwsko laureata lub laureatki poznamy 24 maja.

Poznańska Nagroda Literacka 2024 dla Marcina Świetlickiego

Dziś Rektorka UAM, prof. Bogumiła Kaniewska, ogłosila werdykt jury Poznańskiej Nagrody Literackiej. Laureatem Nagrody Adama Mickiewicza w roku 2024 został Marcin Świetlicki - poeta, prozaik, wokalista zespołów Świetliki, Morświn i Zgniłość. 

Kultura na weekend

Przed nami kolejny pogodny i pełen wydarzeń weekend w Poznaniu. Koneserzy filmów połączą się w kinie Muza podczas festiwalu Millenium Docs, a miłośnicy jakościowej muzyki będą mogli wybierać pomiędzy Chrisem Bottim, Noviką, Joem Alexandrem czy darmowymi wydarzeniami plenerowymi. W poznańskich teatrach czekają m.in. Boginie i Molier (w Teatrze Animacji), Kombinat (w Teatrze Muzycznym) czy eksperymentalny Dad joke (w Republice Sztuki Tłusta Langusta). Zapraszamy do odkrywania tych i pozostałych wydarzeń w naszym kalendarium!

Walka o złote jabłko

Wesele na początku tygodnia? Dlaczego nie! Zwłaszcza, jeśli nie przewiduje oczepin, nie zmusza do truchtu przez salę w rytm Jedzie pociąg z daleka i nie przerywa zabawy o północy, by dumnie wwieźć na parkiet upieczonego prosiaka nafaszerowanego jabłkami. A nie, chwila, o jabłku to akurat coś było...

Duże zainteresowanie Komisją Kultury

Jest jedną z najliczniejszych komisji w Radzie Miasta nowej kadencji. Do Komisji Kultury i Nauki zapisało się piętnaścioro poznańskich radnych. Przewodniczącym został ponownie Grzegorz Jura.

Nowy jazzowy festiwal w Poznaniu!

W lipcu startuje Blue Summer Jazz Festival - nowy projekt poznańskiego klubu Blue Note, który potrwa aż do 1 września. W planach jest osiem koncertów, a wystąpią m.in. Paulina Przybysz, Monika Borzym czy Cory Henry. Wybranym artystom akompaniować będzie Blue Note Orchestra.

Ekspresja młodości

Choć ma zaledwie dwadzieścia lat, to na koncie ma już trzy nominacje do Grammy i pierwsze miejsca na jazzowych listach przebojów magazynu "Billboard". O talencie tego młodego pianisty mówi się coraz częściej i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie miało się to zmienić. Jaki sekret kryje muzyka Joeya Alexandra? Odkryjemy go w klubie Blue Note, w którym wystąpi, by zaprezentować nam swój nowy, siódmy już album Continuance (2023), pełen kameralnego jazzu, porywający improwizacjami już od pierwszych taktów.

Włosko-polskie

Na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej trwa wystawa Michała Łukasika Modernizm. Architektura Polski i Włoch 1918-1943. Cykl zdjęć przedstawia architekturę międzywojenną m.in. z Rzymu, Mediolanu, Wenecji, Bari, Warszawy, Krakowa, Gdyni, a także Poznania.

O Poznaniu dla najmłodszych

Już 18 maja, w ramach wstępu do Nocy Muzeów, odbędzie się spotkanie wokół książki Poznaj Poznań. Zaprasza Biblioteka Raczyńskich.

Literatura od przyjemności

- To jest literatura, która ma sprawiać przyjemność, wcale się tego nie wstydzę - tłumaczyła w rozmowie z Polską Agencją Prasową. Jest specjalistką od szczęśliwych zakończeń. A tych było już całkiem sporo. Od debiutu w 2008 wydała ponad 30 (!) powieści. W ubiegłym miesiącu ukazała się kolejna - Ulotny zapach czereśni. Magdalena (albo po prostu Magda) Witkiewicz w ten piątek będzie gościnią Biblioteki Raczyńskich.

By przestać uciekać

W książce Czego nie pamiętamy Christiane Hoffmann wybiera się w podróż w czasie i przestrzeni. Wraca do domu swojego zmarłego ojca w nadodrzańskiej wiosce o nazwie Różyna, by odzyskać wspomnienia, które on przez lata starannie wymazywał. Wolał zapomnieć, bo 22 stycznia 1945 roku, jako dziewięcioletni chłopiec, musiał z tego domu uciekać. Jego rodzina była jedną z wielu wysiedlonych z terenu Kresów Wschodnich. Autorka po 75 latach postanowiła odzyskać utraconą w ten sposób część swojej tożsamości. O jej drodze posłuchać będzie można podczas spotkania autorskiego w Teatrze Nowym w Poznaniu.

Sterem, żeglarzem, okrętem

W przypadku Chrisa Bottiego największą niesprawiedliwością jest fakt, że choć ten słynny muzyk ma na koncie fantastyczne albumy solowe, to wciąż zbyt często postrzegany jest przede wszystkim jako "ulubiony trębacz Stinga". W Polsce grał już kilkanaście razy - nawet na wieży kościoła Mariackiego! - i jak sam podkreśla, zawsze lubi do nas wracać. Tym razem wystąpi w Sali Ziemi na Międzynarodowych Targach Poznańskich, gdzie zaprezentuje swój najnowszy, wydany po dziesięciu latach album Vol. 1 (2023).

Nie tylko "gipsowy odlew"

Przed dwoma tygodniami dał ponoć rewelacyjny koncert w warszawskim klubie Stodoła. Miejmy nadzieję, że równie wspaniale będzie w najbliższy piątek, gdy Lech Janerka zagra w poznańskim CK Zamek.

Filmy wszędzie naraz

21. Millennium Docs Against Gravity po raz piąty odwiedza Poznań. Tym razem hasło festiwalu brzmi "W relacji ze światem". Od 10 do 19 maja najlepsze ekranowe dokumenty poruszające m.in. tematy ze świata polityki, socjologii, kultury czy sportu będzie można oglądać w kinie Muza, a od 21 maja do 3 czerwca online.

PROSTO Z EKRANU. Uwaga, pająk!

Australijski horror Gniazdo pająka w reżyserii Kiah Roache-Turner to horror w zasadzie tylko z nazwy. Bać mogą się tylko widzowie z prawdziwą arachnofobią, ale pewnie i tak żaden z nich nie zdecyduje się na seans, w którym pająk ma rozmiary goryla i zjada ludzi.

Nazwę zmienić łatwo, trudniej ludzi

Formalnie policja, mentalnie milicja. "Nowe" próbuje zainstalować się w codzienności, "stare" jeszcze się trzyma. Chaos zawsze towarzyszący czasom przemian jest jednocześnie sojusznikiem przestępców. Witajcie na początku lat 90. XX wieku w najnowszej powieści Ryszarda Ćwirleja Pocałunek Judasza.

1 Strona 2 3 4 5