Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

Najbardziej utalentowani artyści i projektanci zostali wyłonieni podczas gali 44. Konkursu im. Marii Dokowicz. Poza Grand Prix, swoje nagrody przyznali także m.in. Rektor UAP, Prezydent Miasta Poznania, Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytowej oraz redakcja IKS/kultura.poznan.pl.

Czytaj artykuł

Szkielet scenariusza Konklawe będzie rozpoznawalny dla każdego miłośnika kryminałów i thrillerów - oto określona liczba osób zostaje odizolowana od reszty społeczeństwa, a protagonista musi odkryć tajemnice skrywane przez kluczowe persony biorące udział w psychologicznej rozgrywce. Może i brzmi jak fabuła powieści Agathy Christie, ale tym razem autorem książkowego pierwowzoru jest nie Królowa Kryminału, a Robert Harris, który współpracował wcześniej między innymi z Romanem Polańskim przy Człowieku widmie oraz Oficerze i szpiegu.

Czytaj artykuł

Z roku na rok muzyka coraz częściej staje się produktem masowym, i właśnie dlatego każdy projekt taki jak Typowa Kowalska tak cieszy. To powiew świeżości, ale i przyjemnych sentymentów - gratka dla każdego miłośnika rockowej alternatywy, choć nie tylko! Jeśli jesteście ciekawi, skąd fenomen tej utalentowanej debiutantki z Poznania, to wpadajcie do klubu Muchos, gdzie wystąpi w ramach nowego projektu MUzyka na NOWO, realizowanego przy wsparciu Wydziału Kultury UMP.

Czytaj artykuł

O tym, że Jadwiga Stańczakowa była bliską przyjaciółką Mirona Białoszewskiego słyszało wielu. Tak niewiele mówi to jednak o niej samej - eksperymentującej pisarce, aktywnej na wielu polach dziennikarce i redaktorce, ale też Żydówce, która uciekła z warszawskiego getta, a wreszcie - córce, żonie, matce i babci. Pamięć o niej przywraca dzisiaj jej wnuczka, Justyna Sobolewska, autorka książki Jadwiga. Opowieść o Stańczakowej.

Czytaj artykuł

Już za kilka dni w poznańskim klubie Blue Note odbędzie się koncert promujący drugi solowy album Iwaneczki. Ten młody piosenkarz, znany z unikalnej wrażliwości i charakterystycznego głosu, zaprasza nas na muzyczną podróż w czasie - a dokładniej do czasów Millenium (2024), przełomu lat dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych, o których śpiewa w rytmie przebojowego pop-rocka. Jednak jego występ będzie okazją nie tylko do posłuchania nowego materiału, ale i do sprawdzenia utworów z jego debiutanckiego albumu Jestem (2019) w zupełnie nowych aranżacjach!

Czytaj artykuł

Kto powiedział, że nad morze można tylko latem? Kiedy błękit nieba i złoto piasku, kiedy gwar rozmów i pluskań, kiedy slalom między parawanami? Nad morze, drodzy Państwo, można zawsze. A najpiękniej mu późną jesienią, kiedy trudno jest dostrzec, w którym momencie i czy w ogóle ono się kiedykolwiek kończy, ustępując na horyzoncie miejsca listopadowemu niebu.

Czytaj artykuł

Ulica Święty Marcin znów wypełni się tysiącami ludzi, znów przemaszeruje nią korowód, znów ożyją podwórka i zabrzmi muzyka. Taki rodzaj świętowania 11 listopada i Imienin Ulicy znamy od lat, ale niewiele osób pamięta, że zainicjowana przez Centrum Kultury Zamek tradycja ma już 30 lat. O jej początkach i dzisiejszej odsłonie opowiadają Andrzej Maszewski, Marta Maciejewska i Maria Fenrych.

Czytaj artykuł

11 listopada, kiedy w kraju obchodzimy Święto Niepodległości, a w Poznaniu bierzemy udział w hucznych imieninach ulicy Święty Marcin, Barak Kultury świętuje z "Niepodległymi".

Czytaj artykuł

"Poznań jest kilkanaście razy mniejszy od Rejdomia" - odnotowuje Piotr Marecki. "W centrum stoi duży kościół [...] jest jedna ulica, a przy niej może z sześć domów. Od kiedy zamknięto sklep, wieś przestała funkcjonować". Zanim kibice Lecha przejmą pociąg do Krakowa, wytłumaczę, że Marecki pisze o Poznaniu w Illinois, założonym przez uchodźców z pobliskiego Radomia. Słyszycie? Redaktor, ba!, prezes Ha!artu właśnie odpala wynajętego opla. Wsiadajmy i jedźmy chłonąć Ameryczkę.

Czytaj artykuł

Dzięki nim cała Polska dowiedziała się, że miłość to nie pluszowy miś, ale też nie diabeł rogaty. To oni wyjaśnili, jaką wodą być, a jaką nie być. I przekonywali, że damy radę, ale musimy się trzymać razem. Już w niedzielę, w ramach Pierwsza Prosta Tour, w Tamie zagra Happysad.

Czytaj artykuł

Drugi weekend listopada wyraźnie zachęca do udziału w kulturze. Z przyjemnością podpowiadamy, na co w najbliższych dniach warto zwrócić szczególną uwagę.

Czytaj artykuł

To już oficjalne jak strój króla Karola III podczas publicznych wystąpień czy etykieta obowiązująca w pałacu Buckingham: Poznań będzie miał nowy festiwal filmowy! Już 13 listopada w kinie Muza wystartuje 1. edycja British Film Festival - najbardziej brytyjskiego przeglądu filmowego w tej części Europy.

Czytaj artykuł

Dla miłośników niezależnej muzyki elektronicznej listopad zapowiada się wyjątkowo, a to za sprawą Hiatus Festival 2024, który powraca z piątą edycją do Schronu. Industrialna przestrzeń klubu znów stanie się idealnym tłem dla dwudniowej przygody pełnej awangardowych brzmień i eksperymentalnych dźwięków. Na scenie pojawi się kilkunastu polskich i zagranicznych producentów oraz DJ-ów, którzy swoim niekonwencjonalnym stylem często redefiniują granice gatunków i otwierają przed nami zupełnie nowe horyzonty.

Czytaj artykuł

Film spodobał się na festiwalu w Berlinie, gdzie zdobył nagrody, ale jednocześnie wywołał wściekłość religijnej cenzury w ojczyźnie. Tam został zakazany - o filmie Moje ulubione ciasto pisze Przemysław Toboła. 

Czytaj artykuł

"In fünfzehn Minuten raus!" - słyszeli mieszkańcy Poznania i Wielkopolski w swoich domach późną jesienią 1939 roku. W ciągu 15 minut, wśród krzyków i gróźb, byli wyrzucani ze swoich mieszkań, pozostawiając na niemiecką pastwę dorobek całego życia.

Czytaj artykuł

Nie wierzcie w stereotypowe propozycje muzyki na jesienne wieczory. Można (warto!) spróbować  w tym czasie zanurzyć się w muzyce nieoczywistej, czasami - owszem - kołyszącej czy uwodzącej, kiedy indziej otwierającej przed słuchaczami nowe, także "chropowate" światy. Takiej, którą proponują na swych najnowszych płytach: elektroniczny klasyk Aquavoice, wielobarwny jazzowy kwintet Unleashed Cooperation, żeniąca muzykę dawną z etnicznymi kontekstami Maria Pomianowska czy frenetyczny Mikołaj Trzaska wspólnie z dwoma wybitnymi norweskimi partnerami.

Czytaj artykuł

Spektakl Idontlikemetut (yo)u zrealizowany przez rezydentów Sceny Roboczej, którzy wyłonieni zostali w tegorocznym konkursie Nowa Generacja, jest manifestem ich miłości do tańca klasycznego. To manifest przekorny, ponieważ wspomniane uczucie, jakkolwiek szczere by było, nie zawsze jest łatwe i rzadko wzajemne.

Czytaj artykuł

Jeśli planujecie wybrać się do kina na Rozgrzeszenie nie sugerujcie się zwiastunem filmu. Mimo że odtwórcą roli głównej jest tu jeden z najbardziej rozpoznawalnych aktorów kina sensacyjnego, a tytuł opatrzono etykietami "akcja" i "thriller", dziełu Hansa Pettera Molanda bliżej do niespiesznego dramatu psychologicznego niż ostrej jazdy bez trzymanki, ze strzelaninami i wybuchami w tle. Nie znaczy to jednak, że wszyscy fani Liama Neesona będą zawiedzeni...

Czytaj artykuł
Strona 1 2 3 4