Tangerine Dream to zespół, który jako jeden z pierwszych na świecie tworzył nurt określany jako rock elektroniczny i przez kilka dekad prezentował znakomitą, autorską muzykę. Na początku grudnia grupa wystąpi w poznańskiej Sali Ziemi.
Tangerine Dream to zespół, który jako jeden z pierwszych na świecie tworzył nurt określany jako rock elektroniczny i przez kilka dekad prezentował znakomitą, autorską muzykę. Na początku grudnia grupa wystąpi w poznańskiej Sali Ziemi.
Trzy choreografki - Marguerite Donlon, Anne Jung i Katarzyna Kozielska - zapraszają do Teatru Wielkiego na wieczór pełen buntu i wdzięku, wrażliwości i charakternej energii. Jakie programy przygotowały i co wspólnego mają z nim fotograf Helmut Newton oraz poetka Zuzanna Ginczanka?
Rafał Zapała, Zuzanna Głowacka i Joanna Sykulska wraz z Chórem Pogłosy zapraszają do udziału w otwartym warsztacie muzyczno-performerskim. Jego efektem będzie cykl akcji artystycznych na rzecz utworzenia Turnickiego Parku Narodowego.
Na początku filmu reżyser Rich Peppiatt odcina się od kina wojennego, które zdominowało opowieść o współczesnym Belfaście, stolicy Irlandii Północnej. Jego historia od początku miała być pozytywna, budująca, a jednocześnie niepozbawiona buntowniczego ducha.
Rusza Poznańska Nagroda Fotograficzna 2026 - druga edycja ogólnopolskiego konkursu fotografii prasowej i dokumentalnej. Zwycięzcy mogą liczyć na nagrody finansowe w wysokości 10 tys. złotych, a także na publikację swoich prac w formie photobooka.
Zakończyła się 5. edycja Nagrody Architektonicznej Województwa Wielkopolskiego. Nagroda przyznawana jest najlepszym dziełom architektonicznym zrealizowanym na terenie województwa Wielkopolskiego oraz dziełom zrealizowanym poza granicami administracyjnymi województwa, autorstwa wielkopolskich projektantów.
Znamy laureata tegorocznej Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza. Statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 25 tys. złotych zdobył Chór Kameralny Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy pod dyrekcją Magdaleny Filipskiej.
Kto powiedział, że święta trwają tylko kilka dni? Kolejny raz Miasto Poznań i poznańscy twórcy udowadniają, że mają na to inny pomysł. Zebraliśmy repertuar świąteczno-zimowych wydarzeń, które czekają na Waszą obecność. Przyjemności!
Polskie Towarzystwo Wydawców Książek we współpracy z Wydawnictwem Miejskim Posnania ogłasza nabór do Salonu Ilustratorów 2025, który od 2003 roku towarzyszy Poznańskim Targom Książki.
Wystawa Konkursu im. Marii Dokowicz na najlepszy dyplom Uniwersytetu Artystycznego to coroczny przegląd młodej sztuki tworzonej na poznańskiej uczelni. Nic więc dziwnego, że bacznie się jej przyglądamy i przedstawiamy osoby nagrodzone.
Mam wrażenie, że cokolwiek, czego nie napiszę o tej książce, będzie do bólu banalne i płytkie. Biała elegia noblistki z Korei Han Kang to z jednej strony - jak pisze wydawca - "oszałamiające studium kruchości życia", a z drugiej niewyobrażalnie wręcz kameralna opowieść, złożona z czegoś na kształt lśnień świeżego, białego śniegu w słoneczny i mroźny dzień. Z czegoś nieskazitelnie czystego, co aż poraża blaskiem i rozświetla mrok.
W ostatni piątek listopada, nakładem cenionej oficyny Instant Classic, ukazuje się najnowsza płyta niezwykle cenionego oktetu Marka Pospieszalskiego. Już dwa dni po premierze artyści pojawią się w Poznaniu, by zaprezentować swą muzykę!
Kino, teatr, a może koncert albo jarmark świąteczny.. Gdzie warto się wybrać w ten weekend przełomu listopada i grudnia? Podpowiadamy - kinomani zachwycą się podczas Festiwalu Ale Kino! oraz Przeglądu Stokerowskiego, wielbiciele teatru mogą zobaczyć Don Kichota 2.0 lub Faustusa, a melomani niech nie przegapią koncertów Smolika i Kev Fox czy Mery Spolsky! Po więcej zapraszamy do "Kultury na weekend".
Przekląd Stokerowski to krótki festiwal filmowy, który powstał z inicjatywy Fundacji Kultury Irlandzkiej. Z okazji 127. rocznicy wydania Draculi kinomaniacy będą mogli obejrzeć cztery filmy zainspirowane najsłynniejszą powieścią Brama Stokera - i jedną z najsłynniejszych powieści kojarzonych z Irlandią.
Zestaw filmów Przypadkowo napisałam książkę, Major Tones i Kiedy przegraliśmy z Niemcami to zupełnie różne, ale jednak wymagające propozycje dla dorastających widzów, które po prostu trzeba zobaczyć. Łączy je to, że ich bohaterami i bohaterkami są mniej lub bardziej młodzi ludzie, którzy mierzą się ze stratą kogoś bliskiego.
Warsztaty i spotkania dla chórzystów i chórmistrzów, dyrygentów i kompozytorów, łączenie kilku chórów w jeden i dzielenie jednego na mniejsze, a przede wszystkim koncerty w Poznaniu i okolicy. W dniach 29 listopada do 1 grudnia w Poznaniu odbędzie się Grand Prix Polskiej Chóralistyki, najważniejszy konkurs chóralny w Polsce. O programie opowiedział jego dyrektor prof. Marek Gandecki.
Na łamach "Zapisków z lamusa" pojawiło się wielokrotnie. Zarówno w kontekście refleksji osób z nim związanych, jak i organizowanych przez nie i w nim wydarzeń o mniej lub bardziej doniosłym charakterze, niosących się echem po mieście. Nigdy dotąd nie dotarliśmy jednak w jego zakamarki tak daleko, jak zrobimy to dzisiaj. Oto Radio Poznańskie!
Już w piątek Biblioteka Wojewódzka zaprasza na spotkanie, w którym udział wezmą: Wojciech Chmielarz (pisarz), Roman Szymański (zawodnik MMA) oraz, jako prowadzący, Maciej Lobo Linke (mistrz brazylijskiego jiu-jitso i judo). Tematem rozmowy będzie wydana niedawno powieść Chmielarza, Rodzinny interes.
Sebastian Gabryel rozmawia z Marcinem Kostaszukiem i Michałem Wiraszko, współpracującymi przy miejskim projekcie My Name is Poznań, który właśnie doczekał się trzeciego albumu!
Jesienią tego roku duet Smolik / Kev Fox wyruszył w drugą część trasy koncertowej promującej ich najnowszy album Belly Of The Whale (2023). Po entuzjastycznym przyjęciu pierwszej części trasy oraz znakomitych recenzjach płyty, która dla wielu miłośników alternatywnego rocka była prawdziwą gratką, artyści są gotowi ponownie spotkać się z fanami w bardziej kameralnych przestrzeniach klubowych. Dokładnie takich jak te, które oferuje poznański klub Blue Note.