Co zrobić z choinką po świętach?

Wraz ze świętem Trzech Króli nadchodzi moment, kiedy zgodnie z tradycją można rozbierać stojące w domach choinki. Istnieje kilka metod pozbycia się drzewka, w zależności od tego, czy jest ono ścięte, czy nadal posiada korzenie.

Tablica informacyjna na brązowym kontenerze z napisem 'BIO' na górze. Znajdują się na niej informacje o tym, co można, a czego nie można wrzucać do pojemnika. W tle rozmazana roślinność. Na tablicy są napisy m.in.: 'WRZUCAJ LUZEM, BEZ FOLIÓWKI'. Można wrzucać resztki jedzenia (bez mięsa), trawę, liście, obierki owoców i warzyw, fusy po kawie i herbacie, trociny, itp. Nie można wrzucać bioodpadów w workach, tworzyw sztucznych, mięsa, kości, ziemi, kamieni, popiołu, itp. - grafika artykułu
Wraz ze świętem Trzech Króli nadchodzi moment, kiedy zgodnie z tradycją można rozbierać stojące w domach choinki

Drzewka bez korzeni są odbierane sprzed domów jednorodzinnych i mieszkań w zabudowie wielorodzinnej jeden raz w styczniu i jeden raz w lutym. Dokładne terminy odbioru choinek można sprawdzić w harmonogramach udostępnianych na stronie internetowej "Harmonogram odbioru odpadów" oraz w aplikacji Smart City Poznań. Zarządcy nieruchomości wielorodzinnych (wspólnoty i spółdzielnie) najczęściej umieszczają informację w papierowej wersji na tablicach ogłoszeń.

Wymagania dotyczące przygotowania drzewek:

  • drzewka muszą być pozbawione ozdób, ziemi i doniczek,
  • doniczki i ziemię należy wrzucić do pojemników na odpady zmieszane.

Uwaga: Choinki z ziemią i w doniczce nie będą zabierane sprzed posesji.

Osoby, które wcześniej samodzielnie rozdrobnią roślinę, mogą wrzucić to, co z niej pozostało do brązowego pojemnika na bioodpady lub do przydomowego kompostownika. Tak przygotowane drzewko można również samodzielnie zawieźć do jednego z Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, skąd trafi do biokompostowni. 

Drzewka z systemem korzeniowym

W przypadku ukorzenionych choinek najlepszym rozwiązaniem jest ich przesadzenie do ziemi po świętach. Jak to zrobić, by roślina miała szansę przetrwać w naturalnym środowisku?

  1. W pierwszym tygodniu stycznia roślinę należy wystawić do ogrodu lub na balkon. W przypadku mrozu wskazane jest wcześniejsze obfite podlanie drzewka, ponieważ zamarznięta woda chroni korzenie przed wyschnięciem.
  2. Donicę można dodatkowo osłonić kartonem, gazetami lub geowłókniną.
  3. Jeśli ziemia nie jest zmarznięta, choinkę można przesadzić do gruntu, pamiętając o obfitym podlaniu.
  4. Dbanie o podlewanie przez cały rok jest kluczowe dla prawidłowego rozwoju systemu korzeniowego.

Jeśli choinka wypuści nowe pędy, a na zewnątrz panują niskie temperatury, nie należy jej przesadzać. Drzewko najlepiej przechować w jasnym, chłodnym pomieszczeniu o stałej temperaturze i wilgotności. 

HO