Równościowy Plan Działania - warsztaty

Ruszyły konsultacje społeczne dotyczące Równościowego Planu Działania. Każdy może wyrazić swoje opinie i uwagi. Pierwsze spotkanie warsztatowe odbędzie się już 14 listopada.

na zdjęciu ciemna bluza z napisem: wolne miasto Poznań - grafika artykułu
Trwają konsultacje Równościowego Planu Działania

Konsultacje społeczne ruszyły 20 października i od tego dnia opinie, uwagi i wnioski są zbierane w formie pisemnej i elektronicznej. Dokumenty można dostarczyć do siedziby Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych osobiście (ul. 3 Maja 46, 61-728 Poznań), przesłać pocztą tradycyjną albo elektroniczną (na adres wziss@um.poznan.pl).

Opinie są zbierane również podczas warsztatów dla mieszkanek i mieszkańców Poznania. Najbliższe z nich odbędą się 14 listopada o godzinie 17:00 w Pawilonie przy ulicy Ewangelickiej 1. Uwaga, obowiązują zapisy poprzez formularz. Zgłaszać można się do 12 listopada.

Warsztaty odbędą się w formule World Cafe, która polega na dyskusji w mniejszych grupach wokół pięciu bloków tematycznych: zapobieganie przemocy, edukacja, praca i dom, promocja równości, życie publiczne. Spotkanie będzie niepowtarzalną okazją do podzielenia się przemyśleniami w ramach "burzy mózgów". 

Równościowy Plan Działania to wynik wcześniejszego podpisania przez Jacka Jaśkowiaka, prezydenta Poznania, Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym. Dokument powstawał ponad rok. Przed jego stworzeniem przeprowadzono diagnozę i skonsultowano go z organizacjami  pozarządowymi, działającymi w ramach Komisji Dialogu Oywatelskiego przy pełnomocniczce prezydenta Poznania do spraw polityki równościowej. Główne cele dokumentu to:

  • wypromowanie równego udziału kobiet i mężczyzn w życiu publicznym Miasta, w tym w działaniach obywatelskich i życiu politycznym,
  • wsparcie w godzeniu życia prywatnego i zawodowego mieszkańców i mieszkanek Poznania,
  • zapobieganie wszelkim formom stosowania przemocy ze względu na płeć,
  • zbudowanie społeczeństwa otwartego i włączającego różnorodność w życiu lokalnym,
  • uwzględnienie różnych potrzeb kobiet i mężczyzn w różnorodnych obszarach życia.

AW