grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

90 lat temu Poznań zadziwił świat. Na Powszechną Wystawę Krajową, podsumowującą 10-letni okres niepodległości Polski, przyjechało 4,5 mln ludzi.

Czytaj artykuł

Sto lat temu w dniu inauguracji poznańskiego uniwersytetu Dziennik Poznański porównał uczonych do drzew, które "wysoko wznosząc swoje wierzchołki, równocześnie opuszczają swoje konary tak nisko", że każdy może zerwać owoce. W tym kontekście pierwszy rektor uniwersytetu Heliodor Święcicki był drzewem wyjątkowo dorodnym.

Czytaj artykuł

"Tak tedy witamy naszą najwyższą uczelnię z uczuciem czci i miłości, jako strażnicę wiedzy i krzewicielkę nauki, a przez to współbudowniczkę gmachu państwowości naszej" - pisał w maju 1919 roku "Dziennik Poznański". 100 lat temu otwarto Uniwersytet Poznański.

Czytaj artykuł

Chcesz prowadzić własny biznes, ale nie wiesz, od czego zacząć? Masz świetny pomysł na projekt dla twojej firmy, ale nie masz środków na jego realizację? Pomoże ci za darmo Ośrodek Doradczo-Szkoleniowy, który prowadzi Wydział Działalności Gospodarczej i Rolnictwa. Porady i szkolenia są darmowe. Lista szkoleń w maju pod tekstem.

Czytaj artykuł

28 kwietnia 1904 roku w sali czerwonej Grand Café-Restaurant przy pl. Wolności (wtedy Wilhelmplatz), z inicjatywy znanego literata i redaktora naczelnego tygodnika "Praca" - Macieja Wierzbińskiego, zebrało się kilkunastu wpływowych poznaniaków. Takie były początki Klubu Wioślarskiego z Roku 1904 (pisownia oryg.).

Czytaj artykuł

Ten mecz był w Poznaniu wydarzeniem wiosny 1934 roku. Na pojedynek z reprezentacją Polski przyjechała wszak najlepsza wówczas drużyna bokserska Europy - reprezentacja III Rzeszy.

Czytaj artykuł

Kogokolwiek i cokolwiek ujrzycie w Poznaniu - od czwartkowego wieczoru przez cały weekend, a być może i w poniedziałkowy poranek - nie dziwcie się niczemu. Zaczyna się fantastyczne oblężenie Poznania, czyli Pyrkon.

AKTUALIZACJA 29.04.2019

Rekordowy Pyrkon

Czytaj artykuł

Porucznik Janina Lewandowska ma od niedawna swoją ulicę w Poznaniu. W sąsiedztwie ulicy noszącej imię jej ojca gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego. Społeczny Opiekun Zabytków zaprasza na spacer w poszukiwaniu dawnych śladów Janiny Lewandowskiej i jej najbliższych.

Czytaj artykuł

- Panie Janie, strzelał pan do UB, czy nie strzelał? - zapytali go w 1981 roku aktorzy podczas próby sztuki Oskarżony Czerwiec 1956. Długi czas zwlekał z odpowiedzią, w końcu odparł: - Proszę państwa, a czy można było nie strzelać?

Czytaj artykuł

Cykl wykładów "Poznański sposób na niepodległość" realizowany był przez Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk przez blisko 2 lata, dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Teraz pora na kolejny cykl poświęcony już życiu w niepodległym kraju.

Czytaj artykuł

75 lat temu, 9 kwietnia 1944 roku, nad okupowanym Poznaniem zahuczały silniki ciężkich bombowców. Były to "Latające Fortece", wielkie amerykańskie bombowce B-17. Amerykanie przylecieli do Poznania w Wielkanoc, by zrzucić Niemcom "wielkanocne jajeczka".

Czytaj artykuł

Chcesz prowadzić własny biznes, ale nie wiesz, od czego zacząć? Masz świetny pomysł na projekt dla twojej firmy, ale nie masz środków na jego realizację? Pomoże ci za darmo Ośrodek Doradczo-Szkoleniowy, który prowadzi Wydział Działalności Gospodarczej i Rolnictwa. Porady i szkolenia są darmowe. Lista szkoleń w kwietniu pod tekstem.

Czytaj artykuł

"Radosny dziś dla miasta naszego dzień. Dzień chwały i sławy, i zwycięstwa polskiego" - pisał w kwietniu 1919 roku "Kurier Poznański". 100 lat temu swoją działalność zainaugurowała pierwsza demokratycznie wybrana Rada Miasta Poznania.

Czytaj artykuł
1 2 Strona 3 4 5 6