grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Wojenne losy rzuciły wielu poznaniaków i Wielkopolan do Warszawy. Gdy 1 sierpnia 1944 roku w stolicy wybuchło powstanie, do walki ruszyli nie tylko "warszawscy warszawiacy", ale także przyjezdni.

Czytaj artykuł

Poznańska Łamigłówka to wydarzenie, podczas którego będzie okazja sprawdzić swoją wiedzę na temat Poznania i wszystkiego co z nim związane. Wydarzenie to jest realizowane w ramach miejskiego konkursu Centrum Warte Poznania.

Czytaj artykuł

Przybyli do Poznania 300 lat temu w 1719 roku - Bambrzy obchodzą swój wyjątkowy jubileusz. Obchody trwają przez cały rok, bo cały rok decyzją Rady Miasta jest Rokiem Bambrów. W sierpniu czeka nas wielka parada bamberska, a Wydawnictwo Miejskie Posnania szykuje wyjątkowe publikacje.

Czytaj artykuł

W 2019 roku mija 300 lat, odkąd pierwsi Bambrzy przybyli do Wielkopolski. Ich obecność miała ogromny wpływ na rozwój i tożsamość naszego miasta. To wydarzenie zasługuje, aby w całości poświęcić mu najnowszy tom Kroniki Miasta Poznania.

Czytaj artykuł

Mija 40 lat od powstania otwartej pływalni na ratajskim brzegu Warty. Nie da się ukryć, że ten ciekawy obiekt, wybudowany z rozmachem i fantazją, miał prawdziwego pecha. Został zamknięty już kilka dni po otwarciu, a potem było tylko gorzej...

Czytaj artykuł

Poznańscy seniorzy mogą skorzystać z kolejnej edycji usługi z pakietu VIVA Senior - pielęgnacji paznokci u stóp. Od 1 lipca 2019 pracownicy POZnan*KONTAKT przyjmują zgłoszenia od osób chętnych do udziału w nieodpłatnym projekcie.

Czytaj artykuł

50 lat temu pierwsi ludzi wylądowali na Księżycu. Z tej okazji Fotoplastykon zaprasza do obejrzenia wystawy "Misja na Księżyc" - wstęp dla wszystkich w cenie biletu ulgowego 2 zł. To nie wszystkie atrakcje.

Czytaj artykuł

"Tutaj w Poznaniu - przyznali potem członkowie warszawskiej delegacji - Paderewskiego powitano naprawdę" - pisał w lipcu 1992 roku "Głos Wielkopolski". 27 lat temu prochy Mistrza wróciły do Ojczyzny.

Czytaj artykuł

Dramatyczne wydarzenia Poznańskiego Czerwca 1956 zostały uwiecznione na wielu fotografiach. Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956 udało się pozyskać zdjęcia wcześniej niepublikowane.

Czytaj artykuł

Marina Podolska z Uniwersytetu Medycznego w Kazaniu w Rosji kończyła właśnie pisać książkę o wybitnym rosyjskim neurologu, prof. Jakowie Popielianskim. Rozdział poświęcony wojennym losom profesora wiązał się z naszym miastem. Szukając zdjęć zniszczonego Poznania, trafiła do Cyryla. I tak się zaczęło...

Czytaj artykuł

Po pomnikach-ławeczkach prezentujących założycieli Wszechnicy Piastowskiej przyszedł czas na uhonorowanie studentów. Ławeczka prezentująca studenta i studentkę stanęła przed DS "Hanka" przy al. Niepodległości.

Czytaj artykuł

Na trzy lata są od czerwca wydawane Europejskie Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) osobom zatrudnionym oraz prowadzącym działalność gospodarczą (rolniczą i pozarolniczą). Dotychczas dla tej grupy uprawnionych dokumenty wydawane były na okres 18 miesięcy.

Czytaj artykuł

Budynek Miejskich Łazienek Rzecznych nad Wartą w Poznaniu odzyskuje dawny blask. Dzięki unijnej dotacji i środkom z budżetu miasta ten piękny, zabytkowy obiekt przechodzi głęboką renowację. Czy ciekawa historia łazienek zachęci poznaniaków do odwiedzania ich po zakończeniu wielkiego remontu?

Czytaj artykuł

Kurka wodna, co my z tym teraz zrobimy? - zastanawiali się 5 czerwca 1989 roku nad ranem działacze Komitetu Obywatelskiego "Solidarność". Ich zwycięstwo w Poznaniu nie podlegało dyskusji. Polska Zjednoczona Partia Robotnicza przegrała z kretesem, co otworzyło drogę do wolnej Polski.

Czytaj artykuł

Kto oglądał film "Pierwszy człowiek" mógł przeżyć namiastkę emocji jakie towarzyszyły pierwszym przedstawicielom naszego gatunku stawiającym stopę na Księżycu. Od 1 czerwca podobnie wrażenia zapewni Wam Fotoplastykon Poznański, który zmieni się w statek kosmiczny.

Czytaj artykuł

"Jestem za oświeconym absolutyzmem, pod warunkiem że to ja będę oświeconym absolutem" - mawiał, choć był ponoć zdeklarowanym liberałem. 10 lat temu zmarł Wojciech Szczęsny Kaczmarek, pierwszy prezydent Poznania w III RP, który położył fundamenty pod szybki rozwój miasta.

Czytaj artykuł

Przed wojną mieszkało ich w Poznaniu kilkuset, tworzyli barwną grupę byłych carskich oficerów i drobnych ziemian. Łączyła ich wiara prawosławna - i strach przed Sowietami. Obawa jak najbardziej uzasadniona.

Czytaj artykuł

Centrum Otwarte, Stowarzyszenie Architektów Polskich i Grupa MTP przygotowały również mapę "Śladami PeWuKi - mapy i spacery architektoniczne", na 90-lecie otwarcia w Poznaniu Powszechnej Wystawy Krajowej.

Czytaj artykuł
1 Strona 2 3 4 5