Narzędziownik
To odpowiedź na postulat środowiska kultury dotyczący zmiany modelu funkcjonowania Miasta z roli zarządcy na pozycje partnera poprzez tworzenie systemowych rozwiązań określających ramy współpracy samorządu z sektorem kultury.
Efektem tej zmiany są powstające i planowane do realizacji komunikatywne materiały - narzędziowniki, opisujące zasady i ścieżki współpracy międzysektorowej, w tym m.in. formy finansowania działań kulturalnych, mapy miejsc, zasobów, procedur...
- Poznański Program dla Kultury 2019-2023. Relacje w kulturze. Narzędziownik.
(Wydział Kultury, 2019)
To praktyczny komponent Poznańskiego Programu dla Kultury, który w czytelny i komunikatywny sposób opisuje ścieżki współpracy administracji z organizatorami wydarzeń kulturalnych poprzez uporządkowanie i zagregowanie procedur konkursowych realizowanych przez jednostki Urzędu Miasta, miejskie instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe z obszaru kultury. Określone zostały w nim idee ogłaszanych corocznie konkursów, przeglądów i rezydencji artystycznych, profile potencjalnych uczestników, kluczowe terminy oraz obowiązujące regulaminy.
- Atlas dla kultury. Jak udostępnić wydarzenie kulturalne osobom z niepełnosprawnościami.
(Stowarzyszenie Edukacyjne MCA,2019)
To wydawnictwo, które pomaga organizatorom wydarzeń kulturalnych spojrzeć na ich dostępność z perspektywy osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami.
W siedmiu zeszytach zostały zebrane uwagi, pomysły i rekomendacje, dzięki którym znacznie łatwiejsze stanie się zarówno sprostanie wymogom ustawowym, jak i empatyczne otwarcie na problemy osób, które z różnych powodów pozostają poza kręgiem aktywnych odbiorców kultury.
- Studium praktyk i standardów współpracy sektora kultury z sektorem biznesu
(dr Agata Wittchen-Barełkowska, dr Marcin Poprawski, Mikołaj Maciejewski)
Opracowanie stanowiące studium praktyk i standardów współpracy sektora kultury z sektorem biznesu w perspektywie lokalnej (Poznań), regionalnej (Wielkopolska), krajowej, europejskiej i pozakontynentalnej, adresowane do przedstawicieli sektora kultury, przedsiębiorców i kadry organizacji biznesowych, przedstawicieli samorządu terytorialnego.
Zawiera następujące elementy:
- przykłady praktyk współpracy sektora kultury i biznesu, zarówno w ich wymiarze finansowym jak i nie-finansowym;
- typologie standardów funkcjonujących w relacji kultura-biznes;
- zestaw rekomendacji dla poszczególnych aktorów obydwu sektorów.
Dodatkowo posiada walor praktyczny i edukacyjny, stanowiący punkt wyjścia do działań o charakterze sieciującym środowisko animatorów, twórców, przedstawicieli instytucji i organizacji kulturalnych z reprezentantami środowiska biznesu i przedsiębiorcami działającymi w Poznaniu i Wielkopolsce.
- Szkolenie online Wydziału Kultury - dotacje dla NGO na rok 2021
Szkolenie online Wydziału Kultury - dotacje dla NGO na rok 2021
Spotkanie konsultacyjne dotyczące otwartego konkursu ofert dla organizacji pozarządowych w obszarze "Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego" na rok 2021.
Omówienie między innymi:
- najważniejszych założeń i zmian w warunkach konkursu
- pandemia: jak zapisać w ofercie nieprzewidywalność warunków działania i jego rezultatów?
- priorytetów: do którego pasuje moja działalność?
- finansów: jak przygotować kosztorys i dokumentować działania?