Załącznik 1. Emisje gazów cieplarnianych związane ze spalaniem paliw w związku z produkcją sieciowych nośników energii, w przemyśle i bezpośrednio w gospodarstwach domowych

Niniejsza praca jest aktualizacją analizy emisji gazów cieplarnianych z terenu miasta Poznania przeprowadzonej w 2007 roku i obejmującej wtedy okres od 1990 do 2005 roku.

W obszarze produkcji energii elektrycznej i ciepła sieciowego jak również bezpośredniego użytkowania paliw w przemyśle i gospodarstwach domowych, obliczenia przeprowadzono z wykorzystaniem opracowanego na użytek poprzedniej edycji tej pracy (realizacja 2007 roku) modelu podażowo-popytowego bilansowania strumieni energii. W oparciu o zebrane dane od producentów i dystrybutorów sieciowych nośników energii oraz z wykorzystaniem danych statystycznych z obszaru użytkowania energii określono ilości zużywanych na terenie miasta paliw kopalnych jak również emisje gazów cieplarnianych. Spalanie paliw powoduje bowiem emisję gazów cieplarnianych. Emitowany jest przede wszystkim dwutlenek węgla ale również, chod w znacznie mniejszych, wręcz śladowych ilościach, metan i podtlenek azotu. Do obliczeo emisji wykorzystano wartości współczynników emisji podane w Krajowych raportach inwentaryzacji emisji gazów cieplarnianych z lat objętych analizą oraz dla odpowiednich kategorii wykorzystania paliw.

Analizę przeprowadzono w dwóch perspektywach:

1. Zaopatrzenia miasta w paliwa i nośniki energii skutkujące emisją gazów cieplarnianych,

2. Zapotrzebowania na energię wynikającego z odpowiednio zagregowanych aktywności generujących potrzeby energetyczne.

Bilansując odpowiednio istotne dla emisji gazów cieplarnianych strumienie energii kontrolowano prawidłowośd zastosowanego podejścia i kompletnośd analizy.

Taki sposób realizacji pracy stworzył możliwośd oszacowania systemowej sprawności przemian energetycznych, co z kolei pozwoliło na pokazanie zarówno elementów poprawy gospodarki energetycznej i dokonanej redukcji emisji gazów cieplarnianych, jak również na zidentyfikowanie obszarów gdzie dalsza poprawa jest możliwa i pożądana.

  • Przyjęta metoda analizy oparta na bilansie energii umożliwia dokonanie podstawowej weryfikacji wyników obliczeo, co przy niepewności danych ma bardzo istotne znaczenie. Niepewnośd danych wynika z kilku przesłanek:
  • luki w archiwizacji danych,
  • niedostępność danych wrażliwych biznesowo (małe podmioty np. składy opału odmawiały dostarczenia danych),
  • część przedsiębiorstw poproszonych o dostarczenie danych traktowała tę sprawę jako mało istotną i nie chciała poświęcid je wystarczającego czasu i uwagi. Stąd przesłane dane były czasem fragmentaryczne, niekompletne lub błędne, co wymagało czasochłonnych wyjaśnieo telefonicznych.

Metodę bilansowania strumieni energii zastosowano w obszarze ciepła sieciowego, paliw gazowych i nie sieciowych nośników energii wykorzystywanych na cele ogrzewania, przygotowania c.w.u. i gotowania posiłków. Przy braku danych od dostawców paliw nie sieciowych, ilości tych paliw zostały szacowane na podstawie zapotrzebowania na energię na poszczególne cele użytkowania. Następnie bilansowo zweryfikowano wyniki obliczeo modelowych.

Maksymalną, uśrednioną w ramach całego analizowanego obszaru niepewnośd proponowanej metody szacuje się na ok. +/- 15%.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej