O termomodernizacji

Termomodernizacja

Koszty ogrzewania i ciepłej wody są znacznym obciążeniem dla budżetów domowych. Priorytetem dla właścicieli budynków powinno być ograniczenie zużycia energii, a przez to zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń do atmosfery. Przyczyną wysokich kosztów użytkowania budynku jest strata ciepła spowodowana niedostateczną izolacją ścian zewnętrznych, dachu oraz okien. Znaczna część domów w Polsce nadal jest nieocieplona lub niedostatecznie ocieplona. Szacuje się, że ok. 40% budynków jednorodzinnych w Polsce pozbawione jest jakiejkolwiek izolacji cieplnej w przypadku ścian zewnętrznych, a wśród domów ocieplonych duży odsetek budynków wyposażony jest w warstwę izolacji o grubości poniżej 10 cm. Takie budynki bardzo szybko się wychładzają, a ich zapotrzebowanie na ciepło jest znacznie wyższe niż w przypadku budynków ocieplonych Efektem jest wzrost rachunków za ogrzewanie i znacznie większa emisja CO2 do atmosfery. Jednym z rozwiązań tego problemu może być termomodernizacja. Kolejnym elementem wysokich kosztów ciepła jest także niska sprawność instalacji grzewczych. Termomodernizacja budynku pozwala skutecznie zmniejszyć ilości zużywanego ciepła. Można to osiągnąć przez dodatkowe ocieplenie budynku oraz usprawnienie instalacji ogrzewania i ciepłej wody. Tylko budynek, który jest właściwie izolowany i wyposażony w sprawną instalację grzewczą stwarza warunki komfortu cieplnego w pomieszczeniach przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów produkcji ciepła. Termomodernizacja to najlepszy sposób na poprawę efektywności energetycznej budynków, a przez to uzyskanie oszczędności energii, co pozwoli uzyskać niższe koszty związane z ogrzewaniem zimą czy chłodzeniem latem.

Na czym polega termomodernizacja budynku?

Zmniejszenie zużycia ciepła oraz obniżenie kosztów użytkowania budynku można zrealizować poprzez ocieplenie ścian, dachów i stropodachów, stropów nad piwnicami oraz podłóg. Zabieg taki polega na dodaniu warstwy materiału o wysokich właściwościach izolacyjnych, najczęściej styropianu lub wełny mineralnej. Powoduje to zmniejszenie ucieczki ciepła przez docieploną powierzchnię. Ponadto podwyższenie temperatury na wewnętrznej powierzchni ściany, dachu czy podłogi pozytywnie wpływa na komfort użytkowania i jednocześnie ogranicza skraplanie się pary wodnej i powstawanie pleśni. Odpowiednio dobrany system ociepleń, który uszczelni ściany sprawi, że zimą ciepłe powietrze z wnętrza domu nie wydostanie się na zewnątrz, a latem nie wniknie z zewnątrz do środka.

Grubość izolacji, którą ocieplamy budynek powinien wyznaczyć audytor lub projektant. Jest ona zależna od wielu czynników min. grubości ścian, parametrów cieplnych istniejącej ściany i właściwości materiału, który ma być zastosowany do jej docieplenia. W praktyce wartość wystarczającej w każdej sytuacji grubości ocieplenia ze styropianu lub wełny mineralnej to ok. 20-25 cm. Jednak w przypadku budynków stosunkowo nowych może wystarczyć 15 cm. Oczywiście należy pamiętać o tym, że opłacalność ocieplenia ma swoje granice. Im grubsza warstwa izolacji termicznej ścian, tym więcej zaoszczędzimy energii. Jednak istnieje pewna optymalna grubość izolacji termicznej, po przekroczeniu której nie uzyskamy już znacznych oszczędności. Ocieplając budynek, warto także pomyśleć również o dociepleniu stropów i podłóg na gruncie aby w ten sposób ograniczyć powierzchnię, przez którą ucieka ciepło

Ważnymi, z punktu widzenia start ciepła elementami budynku są okna oraz drzwi zewnętrzne, przez które traci się od 10 do 25% ciepła. Dlatego podejmując decyzję o termomodernizacji budynku, warto również zastanowić się nad wymianą okien i drzwi zewnętrznych. Wymiana okien i drzwi na nowe, o dobrych właściwościach izolacyjnych, pozwoli również pozbyć się mostków termicznych, przez które ucieka ciepło

Ważnym elementem termomodernizacji jest usprawnienie systemu wentylacji. Najczęściej spotykanym sposobem wymiany powietrza w pomieszczeniach jest wentylacja naturalna, zwana potocznie grawitacyjną. Jej zasadniczą wadą jest brak możliwości regulacji. Intensywność wymiany powietrza zależy w dużym stopniu od zmieniających się warunków pogodowych. Ponadto system wentylacji naturalnej nie zapewnia niezbędnej czystości powietrza w pomieszczeniach. Modernizując budynek, warto zatem pomyśleć o montażu wentylacji mechanicznej, w przypadku której wymiana powietrza następuje dzięki pracy wentylatorów. Zaletą wentylacji mechanicznej jest możliwość działania niezależnie od pory roku i panujących warunków pogodowych. Jest to energooszczędny system umożliwiający regulację intensywności wymiany powietrza w zależności od potrzeb użytkowych. Można wtedy zastosować także odzysk ciepła z powietrza wentylacyjnego co dodatkowo obniży koszt ogrzewania.

Ocieplenie budynku pozwala cieszyć się komfortem termicznym. Efekt termomodernizacji ma także istotne znaczenie ekonomiczne. Koszty ogrzewania w ocieplonym budynku mogą zmniejszyć się nawet o kilkadziesiąt procent, ponadto dom o zmodernizowanej izolacji ma mniejsze potrzeby energetyczne. Zatem wymiana starego kotła na nowe urządzenie grzewcze powinna być wykonana po ociepleniu budynku, gdyż jego moc powinno się dostosować do aktualnego zapotrzebowania na ciepło. To bardzo istotnie, ponieważ w budynku ocieplonym może ono być nawet o połowę mniejsze niż w nieocieplonym. Obecnie najbardziej efektywnymi urządzeniami grzewczymi są kotły na gaz, zwłaszcza kotły kondensacyjne, które oprócz energii spalania wykorzystują również ciepło zawarte w parze wodnej ze spalin oraz pompy ciepła, które zaliczane są do urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii. Wraz z wymianą źródła ciepła warto pomyśleć o modernizacji lub wymianie instalacji grzewczej budynku. Dzięki temu zminimalizujemy straty, zwiększymy efektywność i zaoszczędzimy energię. W ramach działań modernizacyjnych można dokonać wymiany grzejników, zamontować zawory termostatyczne, zainstalować regulator pogodowy, zaizolować przewody dostarczające wodę do grzejników oraz zmodernizować układu przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Przed podjęciem decyzji o przedsięwzięciu termomodernizacyjnym należy rozważyć koszty inwestycyjne oraz finalny wpływ modernizacji na zapotrzebowanie na ciepło budynku. Istotnym wsparciem do podjęcia decyzji jest przeprowadzenie audytu energetycznego, który pozwoli określić zakres inwestycji, rozwiązania techniczne oraz koszty, ze wskazaniem rozwiązania optymalnego. Audyt energetyczny obejmuje m.in. ocenę aktualnego stanu technicznego budynku i instalacji oraz ocenę efektywności energetycznej budynku. Celem tej analizy jest wskazanie inwestorowi usprawnień wchodzących w zakres przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, a także prognozy oszczędności energii i kosztów eksploatacyjnych po przeprowadzonej inwestycji.

Przeczytaj także o akcji "Trzymaj ciepło"!

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej