Zaproszenie na spacer przyrodniczy na terenie użytku ekologicznego "Traszki Ratajskie"
Spacer przyrodniczy na terenie użytku ekologicznego "Traszki Ratajskie" to dobra okazja do rodzinnego wyjścia czy spędzenia sobotniego przedpołudnia. Wiosna, to dobry moment na obserwację i poznawanie terenów zamieszkałych przez traszki.
Trwa wiosenna masowa migracja płazów do miejsc rozrodu. Ostatnie opady deszczu, wilgotność i temperatura zachęcają do wzmożonej aktywności. Dlatego też na wielu spacerowych alejkach, można stanąć oko w oko z traszką. Jak się wówczas zachować, dlaczego traszki trzeba chronić i jak odwdzięczą się nam traszki latem opowie przewodnik spaceru, Pan Artur Golis.
Spacer będzie połączony z pokazem odławiania traszek i oczywiście wpuszczaniem ich z powrotem do wody. Specjalnie na tą okazję Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał zgodę na odstępstwo od zakazów umyślnego chwytania oraz płoszenia i niepokojenia osobników traszki zwyczajnej na obszarze użytku ekologicznego "Traszki Ratajskie" w związku z przeprowadzeniem działań edukacyjnych.
Spacer rozpocznie się o godzinie 11:00 przy ul. Piaśnickiej (przystanek os. Lecha) i potrwa około 2 godzin (https://maps.app.goo.gl/GA72KXdyLawAz4eJ8).
UWAGA! Zalecamy zadbać o odpowiednią, wygodną, odzież i obuwie. W trakcie spaceru będziemy się przemieszczać częściowo poza szlakiem. Zapraszamy!
Udział w spacerze jest bezpłatny, obowiązują zapisy pod adresem mailowym: anna_jasinska@um.poznan.pl.
O przewodniku spaceru:
Artur Golis jest pracownikiem służby parków krajobrazowych Wielkopolski. Zawodowo zajmuje się więc ochroną krajobrazu, głównie wiejskiego lecz także obszarów leśnych i mokradłowych. Jako botanik zwraca szczególną uwagę na krajobrazową rolę szaty roślinnej. W swojej wieloletniej działalności edukacyjnej, na polu przyrodniczym wykorzystuje sezonową, siedliskową i sukcesyjną zmienność zbiorowisk roślinnych, populacji i osobników poszczególnych gatunków aby tłumaczyć swoim odbiorcom procesy i zjawiska. Swój przekaz dostosowuje do wymagań słuchaczy wszystkich grup wiekowych. Nie wyobraża sobie edukacji terenowej bez sprowadzenia ze ścieżki i zanurzenia uczestników organizowanych wycieczek w surowej tkance ekosystemów, dając sposobność by zajrzeć, dotknąć, posłuchać, powąchać i posmakować a jeśli trzeba - zabłądzić.
Spacer finansowany jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.