Zaproszenie na spacer przyrodniczy na terenie użytku ekologicznego "Dębina II"

Wydział Klimatu i Środowiska  zaprasza na spacer przyrodniczy na Dębinie II, którego główną atrakcją będzie temat dotyczący raków. Kolejny spacer przyrodniczy już w sobotę 15 czerwca o godz. 11:00.

Rak pręgowaty złapany w klatce - grafika artykułu
Rak pręgowaty

Wydział Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta Poznania zaprasza na bezpłatny spacer przyrodniczy z przewodnikiem Arturem Golisem po terenie użytku ekologicznego "Dębina II". Wyprawa będzie doskonałą okazją do nauki rozpoznawania gatunków roślin i zwierząt, obserwacji wiekowych drzew i krzewów, poznania siedlisk zwierząt zamieszkujących ten obszar oraz obserwacji naturalnego piękna tego miejsca. W trakcie spaceru będzie można poznać między innymi tryb życia dzików oraz zasady bezpieczeństwa i prawidłowego zachowania w razie spotkania z tymi zwierzętami.

Kulminacyjnym momentem spaceru spaceru będzie prezentacja dwóch inwazyjnych gatunków obcych. Rak luizjański to pochodzący z Ameryki Północnej gatunek ceniony w akwarystyce na całym świecie. Z kolei rak pręgowaty pochodzi z północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych i południowo-wschodniej Kanady. Niestety, tak popularne zwierzęta są często ofiarami porzuceń, najczęściej dlatego, że nadmiernie się rozmnożyły, podgryzają inne zwierzęta w akwarium lub właściciele się nimi znudzili. W związku z jego inwazyjnym charakterem podjęcie odpowiedzialnych i zdecydowanych działań daje szansę na niedopuszczenie do rozprzestrzenienia się i eskalacji problemu.

Rozpoczęcie spaceru przy placu zabaw na ul. Ku Dębinie o godz. 11:00  (dokładne miejsce spotkania w linku) 15 czerwca 2024 r. (sobota).

Przewidziany czas spaceru: ok 3 h.

Należy zadbać o odpowiednią do pogody, wygodną odzież - wodoodporne, terenowe buty, spodnie, nieprzemakalną kurtkę. Uczestnicy spaceru będą się przemieszczać częściowo poza szlakiem.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Z uwagi na duże zainteresowanie organizowanymi przez Wydział spacerami przyrodniczymi oraz ograniczoną liczbę uczestników, obowiązują zapisy: do 14 czerwca do godz. 13.00 na adres mailowy: magdalena_gruszka@um.poznan.pl.

Decyduje kolejność zgłoszeń! 

Spacer dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.