Zakończyliśmy XVI edycję akcji bezpłatnych badań kamerą termowizyjną "Trzymaj ciepło"

Dobiegła końca XVI edycja akcji bezpłatnych badań kamerą termowizyjną "Trzymaj ciepło". Przebadano 265 domów jednorodzinnych z całego Poznania oraz 40 budynków wielorodzinnych wybudowanych przed 2000 rokiem.

Zdjęcie przedstawia kamerę termowizyjną wykonującą pomiar okna. Na ekranie kamery widać wyraźne mostki ciepła występujące przy stolarce okiennej. fot. H. Nowak - grafika artykułu
Trzymaj ciepło, fot. H. Nowak

Akcja rozpoczęła się 23 grudnia 2024 r. i trwała do 18 marca 2025 r. Z każdego przeprowadzonego pomiaru uczestnicy otrzymali drogą elektroniczną raport ze zdjęciami i krótkim komentarzem. Dzięki takim podsumowaniom mieszkańcy badanych domów  dowiedzieli się, w jakich miejscach ich budynki tracą najwięcej ciepła. Straty temperatury poprzez np. nieszczelne okna lub źle ocieploną ścianę budynku to nie tylko pogorszenie komfortu życia, ale przede wszystkim wyższe opłaty za ogrzewanie.

Badania termowizyjne w ramach akcji "Trzymaj ciepło" organizowane są w Poznaniu od 2009 roku. To miejski projekt umożliwiający sprawdzenie termoizolacji budynków. W szesnastu edycjach ekipy wykonały ponad 6700 pomiarów domów jednorodzinnych i ponad 300 budynków wielorodzinnych. W tym roku najwięcej budynków zostało przebadanych na Świerczewie - 23. Na Podolanach zbadano 21 budynków, natomiast na osiedlach Ławica oraz Krzyżowniki-Smochowice wykonano po 19 badań termowizyjnych. Najwięcej budynków wielorodzinnych przebadano na Starym Mieście, Wildzie i Łazarzu - po 6 na każdym z tych osiedli.

Badania termowizyjne i co dalej?

Z prowadzonych co roku badań ankietowych wśród uczestników akcji wynika, że ok. 45-50% mieszkańców po otrzymaniu raportu decyduje się potem na termomodernizację budynku. Dzięki choćby najmniejszym inwestycjom, udaje się zmniejszyć koszty ogrzewania domów nawet o kilkaset złotych.

Miasto zachęca również do łączenia udziału w akcji "Trzymaj ciepło" z procesem wymiany źródeł ogrzewania na bardziej ekologiczne. Trwa kolejna edycja programu Kawka Bis, wnioski można składać do 31 lipca 2025 roku.

W programie można uzyskać dofinansowanie na likwidację pozaklasowego pieca w przypadku zmiany na:

  • ogrzewanie z miejskiej sieci ciepłowniczej,
  • ogrzewanie gazowe,
  • ogrzewanie elektryczne,
  • pompę ciepła typu powietrze-woda lub gruntową,
  • pompę ciepła łącznie z instalacją fotowoltaiczną,
  • ogrzewanie elektryczne łącznie z instalacją fotowoltaiczną.