Spacer przyrodniczy po użytku ekologicznym "Dębina I"
Kolejny spacer przyrodniczy, w którym w tajniki przyrody wprowadzał uczestników przyrodnik i botanik Artur Golis, zaskoczył wszystkich piękną słoneczną pogodą i niesamowitymi widokami efektu Tyndalla (charakterystyczne stożki rozpraszającego się światła) pomiędzy zamglonymi drzewostanami dębińskiego lasu. W trakcie wędrówki zbaczaliśmy z wytyczonych ścieżek aby zobaczyć wyschające koryto starorzecza Warty, dzikowe błotne kąpieliska czy storczyka - kruszczyka szerokolistnego, jednego z dość pospolitych u nas gatunków z rodziny storczykowatych.
Jesień na Dębinie, choć bez złociście przebarwionych liści, zaskoczyła nas niedostrzegalnymi na co dzień kolorami: czerwonymi owocami konwalii majowej oraz różowo-pomarańczowymi owocami trzmieliny pospolitej.
Mieliśmy też okazję zobaczenia owocników rzadkich i chronionych gatunków grzybów - gwiazdoszów. Początkowo są to niepozorne brązowe bulwy, przypominające purchawkę, dobrze ukryte w leśnym runie. W trakcie rozwoju zewnętrzna okrywa tzw. egzoperydium rozchyla tworząc charakterystyczne gwiaździste ramiona i ukazując wewnątrz główkę - endoperydium, z której delikatną chmurką wydostają się zarodniki.
Spacer po użytku ekologicznym "Dębina I" był dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu w ramach projektu "Zieloni od 30 lat - jubileusz z klimatem".
Kolejny spacer przyrodniczy organizowany przez Wydział Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta Poznania już 28 października - szlakiem pomników przyrody - rozpocznie się o godz. 11.00 pod "Dębem Cytadelowców Poznańskich" (ul. Za Cytadelą na wysokości posesji 142 i 144). Zakończenie wydarzenia ok. godz. 13.30.
Zapraszamy do udziału wszystkich mieszkańców miasta, w tym rodziny z dziećmi. Zalecany jest ubiór odpowiedni do warunków pogodowych.
Zapisy pod adresem mailowym:
anna_jasinska@um.poznan.pl
Spacer dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w formie dotacji, w kwocie 91 236,51 zł w 2023 r.